District Line

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
District Line
Farba na mape Zelená
Rok otvorenia linky 1868
Typ linky Podpovrchová
Vlakové súpravy C a D
Počet staníc 60
Dĺžka (v km) 64 km
Depá Upminster
Ealing Common
Počet cestujúcich 172,879,000 (per annum)
Linky Londýnskeho metra
  Bakerloo
  Central
  Circle
  District
  Hammersmith & City
  Jubilee
  Metropolitan
  Northern
  Piccadilly
  Victoria
  Waterloo & City
Ostatné linky
  DLR
  Tramlink
  Overground
Transport for London
District Line.
Interiér zrekonštruovanej súpravy typu D.
Stanica Ealing Common je jediná, na ktorej súpravy na District a Piccadilly Line zastavujú na tých istých nástupištiach.
Stanica Earl's Court station je stredom District Line.
Typická odkrytá a následne znova zakrytá stanica – Temple.
Nástupištia stanice Paddington na vetve Edgware Road na District a Circle Line.
Stanica Monument.
Stanica Bow Road z mostu pre peších.
Zrekonštruovaná súprava typu D v stanici Upton Park.
Súpravy typu C a D v stanici Wimbledon.
Nástupištia stanice Wimbledon na District Line.

District Line je jedna z liniek londýnskeho metra. Je to linka podpovrchová a prechádza centrom mesta v plytkých odkrytých a následne znovu zakrytých tuneloch. Na mapách je vyznačená zelenou farbou. District Line je najvyťaženejšou podpovrchovou linkou a zároveň štvrtou najvyťaženejšou linkou vôbec. Dá sa z nej prestúpiť na všetky ostatné linky metra s výnimkou Metropolitan Line, ktorú minie cca o 20 m pri Aldgate.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

District Line má dlhú históriu. Postavili ju ako súčasť Metropolitan District Railway a bola otvorená po častiach v rokoch 18681905. Prvý úsek trate otvorili medzi stanicami South Kensington a Westminster v 24. decembra 1868.

V roku 1869 bola spustená prevádzka na úseku medzi Gloucester Road a West Brompton. Nasledujúci rok spoločnosť postavila svoju vlastnú trať, paralelnú s traťou Metropolitan Railways, medzi stanicami Gloucester Road a South Kensington. Neskôr sa začalo s budovaním spojenia zo stanice Earl's Court do staníc Kensington (Olympia) a High Street Kensington. V roku 1874 trať dosiahla Hammersmith, v roku 1877 Richmond a o dva roky neskôr Ealing Broadway.

S rozširovaním premávky sa pokračovalo ďalej, predĺženie do Putney Bridge otvorili v roku 1880 a ďalšie predĺženie do Wimbledonu nasledovalo v roku 1889. V roku 1883 začali vlaky Metropolitan District Ralway premávať z Ealing Broadway až do Windsoru po trati Great Western Railway. Tento spoj bol zrušený v roku 1885.

Metropolitan District Railway bola predĺžená zo stanice Westminster, pričom v roku 1884 bol dostavený posledný úsek dnešnej Circle Line. Tento úsek zahŕňal ďalšie predĺženie linky cez stanicu Aldgate East do Whitechapel. V roku 1902 začala Whitechapel & Bow Railway prevádzkovať spojenie do stanice Upminster.

Ďalšie vetvy do Hounslow (otvorená 1884) a Uxbridge (1910) boli prevedené na Piccadilly Line v rokoch 1964 a 1933. Metropolitan District Railways prevádzkovala mnohé spojenia v spolupráci s inými prepravcami a do roku 1939 premávala do prímorského mesta Southend a Shoeburyness.

Metropolitan District Railway bola po Metropolitan Railway druhou spoločnosťou, ktorá prevádzkovala podzemnú železnicu v Londýne. Neskôr ju odkúpil americký podnikateľ Charles Yerkes, ktorý sa zaslúžil o formovanie londýnskeho metra, až do znárodnenia jeho spoločnosti Underground Electric Railways of London Company Ltd. v 30. rokoch. Vtedy nadobudla svoj súčasný názov – District Line.

Vozový park[upraviť | upraviť zdroj]

Väčšiu časť trasy obsluhujú podpovrchové súpravy typu D. Výnimkou je vetva WimbledonEdgware Road, kde premávajú súpravy typu C, ktoré zdieľa spoločne so Circle a Hammersmith & City Line. Súpravy typu D sú aktuálne čerstvo po rekonštrukcii, počas ktorej obdržali štandardné farby Londýnskeho metra – červená, biela a modrá prekryli vtedajší nenamaľovaný hliník, ktorý bol často terčom vandalov. Súpravy takisto majú úplne zrekonštruovaný interiér a sú vybavené novým orientačným systémom.

Trasa[upraviť | upraviť zdroj]

Poznámka: Za názvom stanice sa nachádza jej prípadný pôvodný názov alebo názvy, dátum jej otvorenia, prípadne aj dátum jej uzavretia. Uzatvorené stanice sú vyznačené kurzívou. Smer: od západu na východ

Vetva Richmond[upraviť | upraviť zdroj]

Vetva Ealing[upraviť | upraviť zdroj]

Vetvy Richmond a Eealing sa spájajú na západnom konci stanice Turnham Green.

Vetva Wimbledon[upraviť | upraviť zdroj]

Vetva Kensington (Olympia)[upraviť | upraviť zdroj]

Vetva Kensington (Olympia) sa pripája k hlavnej vetve na západnom konci Earl's Court a vlaky normálne pokračujú smer High Street Kensington. Vetva Wimbledon sa pripája k hlavnej vetve na západnom konci Earl's Court.

Hlavná vetva[upraviť | upraviť zdroj]

Vetva Edgware Road[upraviť | upraviť zdroj]

Vetva Edgware Road odbočuje z hlavnej vetvy na východe stanice Earl's Court.

Aktuálna obsluha[upraviť | upraviť zdroj]

Intervaly súprav na District Line mimo špičky:

  • 10 min. Ealing Broadway – Tower Hill
  • 10 min. Richmond – Upminster
  • 10 min. Wimbledon – Upminster
  • 10 min. Wimbledon – Edgware Road
  • 15 min. Kensington (Olympia) – High Street Kensington

Integrácia[upraviť | upraviť zdroj]

c2c zastavuje na staniciach Upminster, Barking, West Ham a Fenchurch Street, kde je plne zaintegrovaná do systému Oyster Card.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]