Oyster Card

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Karta môže byť použitá na linkách londýnskeho metra.
Turnikety na stanici Canary Wharf – bez platného cestovného lístka alebo Oyster Card sa cestujúci nedostane ďalej.
Docklands Light Railway.
Tramlink v Croydone.
Čítacie zariadenie Oyster Card.

Oyster™ je bezdotyková elektronická karta navrhnutá pre použitie v hromadnej doprave v oblasti Veľkého Londýna, prevádzkovanej spoločnosťou Transport for London a sčasti aj na tratiach National Rail.

Karta bola uvedená do prevádzky v roku 2003, najprv s pomerne obmedzeným rozsahom použitia, ktoré sa naďalej rozširovalo a stále sa rozširuje. Do marca 2007 bolo vydaných vyše 10 miliónov kariet a vyše 80 % všetkých ciest v dopravných prostriedkoch Transport for London sa uskutočnilo prostredníctvom Oyster Card.

Celá schéma použitia karty je založená na technológii MIFARE spoločnosti Philips a prevádzkuje ju spoločnosť TranSys.

Cestujúci priloží kartu k čítaciemu zariadeniu kariet, ktoré je umiestnené na turniketoch v metre pri vstupe („touch in“) aj výstupe z metra („touch out“). Čítacie zariadenia sú označené výrazným žltým kruhom. Taktiež každý londýnsky linkový autobus je pri vstupných dverách vybavený takýmto čítacím zariadením.

Funkcie[upraviť | upraviť zdroj]

Travelcard[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Travelcard

Jedna karta môže naraz uchovávať až tri časové cestovné lístky, tzv. Travelcards. Tieto lístky je možné na kartu nahrať už s mesačným predstihom. Lístky môžu byť platné v rámci jednotlivých tarifných zón, taktiež môže ísť o časové lístky určené pre autobusovú dopravu („bus passes“). Oyster Card je multimodálna a preto sa môže používať v metre, ako aj v autobusoch, električkách a na DLR. Pasažieri s časovými lístkami platnými v určitých zónach, môžu v rámci týchto zón využívať aj spoje premávajúce na tratiach National Rail.

Pay As You Go[upraviť | upraviť zdroj]

Funkcia Pay As You Go (angl.: „platíš priebežne ako cestuješ“, tj. platby za jednotlivé cesty), pôvodne známa ako Pre Pay, predstavuje určitú alternatívu k nákupom časových cestovných lístkov. Jej princíp spočíva v nabíjaní kreditu na kartu (až do výšky £90,00). Na konci každej cesty metrom alebo DLR; alebo pri nástupe do autobusu alebo električky sa z kreditu odráta príslušná suma.

Pri používaní systému Pay As You Go na staniciach s turniketmi, pri samotnej platbe nevznikajú problémy, keďže cestujúci musí použiť kartu na to, aby si otvoril turniket. Avšak na staniciach bez turniketov, sa cestujúci nesmie zabudnúť dotknúť kartou čítacieho zariadenia na začiatku aj konci cesty, inak by mu mohla byť z predplateného kreditu odrátaná nesprávna suma.

Systém Pay As You Go je v súčasnosti už možné použiť medzi ľubovoľnými stanicami na všetkých trasách National Rail v rámci Veľkého Londýna.

Tarifa Pay As You Go[upraviť | upraviť zdroj]

Tarifný systém londýnskej mestskej hromadnej dopravy je pomerne komplexný.

Transport for London sa snaží presvedčiť zákazníkov, aby namiesto platieb v hotovosti začali používať Oyster Card; a to najmä výrazne nižšími cenami za prepravu. Na porovnanie, jedna cesta metrom v rámci prvej tarifnej zóny stojí v hotovosti £4,00, pričom držiteľ Oyster Card za tú istú cestu zaplatí iba £1,50. Jedna cesta autobusom stojí v hotovosti £2,00, pri použití Oyster iba polovicu.

Daily Capping[upraviť | upraviť zdroj]

Pri použití Pay As You Go existuje pomyselný denný cenový strop („daily cap“). Ten predstavuje maximálnu možnú sumu, akú cestujúci zaplatí počas 24 hodín pri využívaní hromadnej dopravy. Napr. pri celodennom cestovaní autobusom nezaplatí cestujúci viac ako £4,40, bez ohľadu na počet a dĺžku ciest.

Pri kombinovaní dopravných prostriedkov (napr. metro a autobus), nebude suma vyššia ako je cena denného lístka (Travelcard) platného v zónach cez ktoré cestujúci prechádzal. Výška cenového stropu je variabilná, zohľadňuje zóny ktorými cestujúci prechádza.

Dobíjanie kreditu[upraviť | upraviť zdroj]

Kredit na Oyster Card je možné dobiť („top up“) v predajniach a na automatoch s dotykovým displejom, ktoré sú umiestnené v staniciach metra. Ďalej je možné dobiť kredit pomocou telefónu, na internete prostredníctvom webovej stránky Transport for London a na ďalších 2 400 autorizovaných miestach po celom Londýne.

Transport for London poskytuje možnosť registrácie platobnej karty a následného automatického dobíjania kreditu, v prípade ak zostatok na karte klesne pod £5,00. Transakcia je potvrdená svetelným signálom na čítacom zariadení a taktiež prostredníctvom e-mailu.

Sankcie[upraviť | upraviť zdroj]

V snahe zabrániť zneužívaniu kariet, od 19. novembra 2006 cestujúci používajúci systém Pay As You Go sú povinní priložiť kartu k čítaciemu zariadeniu na začiatku a konci („touch in“ a „touch out“) každej cesty metrom, DLR a National Rail. V prípade, že tak neurobia, odráta sa z ich karty najvyššie možné cestovné (tzv. „maximum cash fare“), čo vo väčšine prípadov predstavuje £4,00 alebo £5,00. Toto cestovné sa odráta i po dosiahnutí denného cenového stropu („price cap“) a nezaráta sa do celkového denného limitu.

Cestujúci sa musí dotknúť čítacieho zariadenia aj v prípade, ak sú turnikety otvorené. Na staniciach, kde nie sú turnikety, sú umiestnené voľne stojace čítacie zariadenia.

Napr. v stanici Bank, pri prestupe z metra na DLR sa cestujúci musí dotknúť čítacieho zariadenia na nástupišti DLR a potom pri výstupe z vlaku na konci cesty. Pri prestupe z Docklands Light Railway na Jubilee Line v stanici Canary Wharf sa cestujúci musí dotknúť pri výstupe z vlaku a pri vstupe do metra opäť čítacieho zariadenia na turnikete, avšak za cestu nezaplatí dvakrát, ale iba ako za jednu cestu metrom.

Cestujúci s neoznačenou kartou môžu pri kontrole revízorom dostať pokutu vo výške £20,00 a/alebo môžu byť vystavení ďalšiemu stíhaniu.