Bank a Monument

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bank a Monument
Stanica Bank
Umiestnenie
Miesto City of London
Miestna autorita City of London
Prevádzka
Prevádzkovateľ London Underground
Počet nástupíšť 10
Počet cestujúcich za rok 34,295 miliónov
Transport for London
Zóna 1
Dôležité dátumy Otvorenie 1884
Londýnska doprava
Zoznam londýnskych staníc: Underground | National Rail
Nástupište stanice Monument na Circle a District Line.
Nástupište Northern Line v stanici Bank.
Nástupište Docklands Light Railway.
Nástupište Central Line.

Bank a Monument sú prepojené stanice londýnskeho metra nachádzajúce sa pozdĺž celej King WiIlliam Street v Londýnskom City. Pracovne sa celý komplex nazýva Bank – Monument. Staničný komplex sa nachádza v tarifnej zóne 1.

Svoje mená stanice nadobudli podľa neďalekej Bank of England a Monument to the Great Fire of London (Pamätník Veľkého požiaru Londýna).

História[upraviť | upraviť zdroj]

Metropolitan Railway a Metropolitan District Railway vytvorili v roku 1876 väčšiu časť vnútorného okruhu (dnešná Circle Line), dosahujúc stanice Aldgate a Mansion House, respektíve. Obe spoločnosti sa nevedeli dohodnúť na dokončení vnútorného okruhu. Metropolitan District Railway mala finančné problémy a Metropolitan Railway sa obávala, že dokončenie trasy a následná zvýšená konkurencia zo strany Metropolitan District Railway by ohrozila jej zisky. Finančné kruhy v City chceli, aby bol vnútorný okruh dostavený za každú cenu a v roku 1874 založili Metropolitan Inner Circle Completition Railway s účelom spojiť Mansion House a Aldgate. Prinútená konať, Metropolitan Railway odkúpila spoločnosť a spoločne s Metropolitan District Railway začala v roku 1879 s budovaním posledného úseku vnútorného okruhu.

Stanica „Monument“ bola otvorená 6. október 1884. Pôvodne bola stanica obsluhovaná vlakmi oboch spoločností. Vnútorný okruh nadobudol svoju vlastnú identitu v roku 1949 vytvorením Circle Line, aj keď na linke premávali vlaky District Line a Metropolitan Line.

Linka Waterloo & City Railway bola postavená spoločnosťou London and South Western Railway ako linka medzi jej konečnou stanicou na stanici Waterloo a City. Stanica s nástupišťami pod ulicou Queen Victoria Street, neďaleko Mansion House bola otvorená 8. augusta 1898. Jej pôvodný názov bol „City“.

Prvá stanica, ktorá niesla meno „Bank“ bola otvorená 25. februára 1900, keď bol otvorený nový úsek City & South London Railway (dnešná Northern Line) medzi Borough a Moorgate. Pôvodný terminus na trase, King William Street, bol uzatvorený. Ako vhodné miesto pre novú staničnú budovu bol vybraný pozemok, na ktorom stál kostol z 18. storočia St. Mary Woolnoth na rohu Lombard Street. Spoločnosť City & South London Railway získala povolenie kostol zbúrať, čo sa stretlo s protestmi verejnosti. Protesty prinútili spoločnosť zmeniť plány a postaviť pod-povrchový vestibul a výťahovú šachtu v krypte kostola.

30. júla 1900 nasledovalo otvorenie východnej konečnej stanice na Central London Railway (dnešná Central Line).

Vysoká cena pozemkov v City, spôsobená prítomnosťou takých inštitúcií ako je Bank of England, Royal Exchange alebo Mansion House, znamenala, že stanice museli byť úplne postavené pod zemským povrchom. Corporation of London udelila spoločnosti povolenie stavať pod cestnými komunikáciami. Takto sa spoločnosti, ktorým jednotlivé trasy patrili vyhli kompenzovaniu vlastníkov budov kvôli vibráciám spôsobenými výstavbou a prevádzkou vlakov. Táto riešenie však spôsobilo, že nástupištia pod ulicami Threadneedle Street a Poultry sú tak extrémne zakrivené, že z jedného konca nie je vidieť na druhý. Taktiež na východ od stanice sú tunely Central Line ostro zakrivené, aby sa vyhli trezorom samotnej Bank of England.

Blízkosť staníc na Central London Railway, Waterloo & City Railway a City & South London Railway a nekonkurujúce smery na ktorých vlaky premávali znamenali, že do prepojenia jednotlivých vestibulov chýba už len málo. Na podzemných linkách, spojenie medzi Central London Railway a City & South London Railway muselo počkať až do nainštalovania eskalátorov v 20. rokoch.

Južný koniec nástupíšť City & South London Railway (vtedy súčasť linky medzi Edgware–Highgate a Moren) sa nachádzal blízko nástupíšť stanice Monument a tak tu v roku 1933 nainštalovali travelátor, ktorý zabezpečil prepojenie medzi oboma stanicami. S prepojením nastala aj zmena názvov staníc, odteraz sa volali „Bank (for Monument)" a „Monument (for Bank)".

Na začiatku 90. rokov bol postavený tunel, ktorý do stanice doviedol Docklands Light Railway. Jej nástupištia, paralelné s Northern Line, ale hlbšie, boli otvorené v roku 1991. Nástupištia DLR vytvorili medzi sebou koridor, ktorý sa na jednom konci napojil na Central Line a na druhom na Monument.

Plánovaný rozvoj[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavnými problémami oboch staníc je ich neprístupnosť pre telesne postihnutých cestujúcich. Pôvodné nástupište Central London Railway malo priamy prístup na povrch skrz výťahové šachty, avšak so zavedením eskalátorov sa takýto bezbariérový prístup stratil. Jediná, plne prístupná časť stanice pre telesne postihnutých je nástupište Docklands Light Railway, využitím výťahových šácht v kostole St. Mary Woolnoth.

Okrem problémov s prístupom, je ďalším významným problémom nápor cestujúcich. V rannej a večernej špičke patria Bank a Monument medzi najrušenejšie stanice londýnskeho metra. V dôsledku čoho sa spoločnosť Transport for London zaviazala k prebudovaniu stanice, odstráneniu úzkych miest a zlepšeniu prístupu pre telesne postihnutých.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

  • Prvý verejný záchod v Londýne sa nachádzal v blízkosti východu pri Royal Exchange.
  • Východ pri budove Bank of England je priamo zabudovaný do budovy banky a tak je vlastne jediným pamiatkovo chráneným objektom (Grade I Listed Building) v sieti londýnskeho metra.
  • Nástupište Docklands Light Railway v stanici Bank je jediným klimatizovaným nástupišťom v sieti.
  • Vďaka komplikovanosti tunelov medzi stanicami Bank a Monument si tento komplex vyslúžil od zamestnancov London Underground prezývku „the Worm“ (angl.: červ).

Linky[upraviť | upraviť zdroj]

Stanice Bank a Monument sú jedným z hlavných prestupných uzlov siete. Obsluhujú ich linky:

Miesta záujmu[upraviť | upraviť zdroj]

V blízkosti staníc sa nachádzajú tieto významné budovy, historické pamiatky a turistické atrakcie:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]