Preskočiť na obsah

Circle Line

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Circle Line
Farba na mape Žltá
Rok otvorenia linky 1884
Typ linky Podpovrchová
Vlakové súpravy C
Počet staníc 27
Dĺžka (v km) 22,5 km
Depá Hammersmith
Neasden
Počet cestujúcich 114,600,000 (per annum)
Linky Londýnskeho metra
  Bakerloo
  Central
  Circle
  District
  Hammersmith & City
  Jubilee
  Metropolitan
  Northern
  Piccadilly
  Victoria
  Waterloo & City
Ostatné linky
  DLR
  Tramlink
  Overground
Transport for London
Circle Line.
Ľudia v metre počas teroristických útokov 7. júla 2005.
Typická odkrytá a neskôr znova zakrytá stanica - Temple.
Nástupištia stanice Paddington na Circle a District Line.
Stanica Monument.
Súprava odchádzajúca zo stanice Barbican.
Fráza "Mind the gap" na jednom z nástupišť.
Kvôli párty 31. mája boli uzavreté stanice Baker Street a Liverpool Street a celá Circle Line.

Circle Line je jedna z liniek Londýnskeho metra, ktorá ako taká vznikla až v roku 1949, keď sa oddelila od jej základných liniek – Metropolitan a District Line, aj keď sa na mapách objavila už v roku 1947. Je často označovaná ako virtual line, pretože na linke nie je jediná stanica, kde by zastavovala sama. Je to z toho dôvodu, že Circle Line bola vytvorená už z dvoch existujúcich liniek. Jediné úseky trate, na ktorých linka premáva osamote sú medzi stanicami High Street Kensington a Gloucester Road a medzi Tower Hill a Aldgate. Z linky sa dá prestúpiť na väčšine hlavných Londýnskych terminálov. Je to ôsma najvyťaženejšia linka v sieti.

Na severe, východe a západe centrálneho Londýna linka približne obťahuje vnútornú hranicu tarifnej zóny 1, ale na juhu je hranica tejto zóny značne vzdialená od Circle Line. Circle a dvoj-stanicová Waterloo & City Line sú jediné linky, ktoré ležia kompletne len v tarifnej zóne 1.

Ako názov naznačuje, súpravy na linke premávajú neustále. Cesta celým okruhom trvá približne 45 minút, ale cestovný poriadok prikazuje dve dvojminútové prestávky v staniciach High Street Kensington a Aldgate, teda celý okruh trvá približne 49 minút. Toto povoľuje obsluhu 7-vozňových súprav v každom smere v intervale 7 minút. Na cestu Zvyčajne je rýchlejšie použiť iné linky, ak chcete cestovať v smere sever – juh a naopak.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri hlavný článok Metropolitan and Metropolitan District Railways

Circle Line bola schválená, keď rokovania Parlamentu v rokoch 1853 a 1854 povolili na Metropolitan and the Metropolitan District Railways vnútorný okruh. Skutočnosťou sa stal 6. októbra 1884. Elektrifikácia linky, na ktorej dovtedy premávali parné lokomotívy začala na pokusnom úseku v roku 1900. Prvé vlaky na elektrický pohon boli postupne predstavované za 11 dní do 24. septembra 1905.

Vnútorný okruh bol nasledovaný vonkajším, potom stredným a za krátky čas dokonca aj iným väčším okruhom ako bol vonkajší. Avšak žiadny z nich nebol kompletný kruh; napr. vonkajší okruh bol nasledovaný North London a West London Railways zo stanice Broad Street do Willesden Junction a Addison Road (dnes Kensington (Olympia)), potom ku stanici na District Line - Mansion House. Dnes vlaky na Silverlink premávajú na obdobnom polkruhu z Richmondu do východného Londýna a plánuje sa dokončiť vonkajší železničný okruh pod menom Orbirail.

Teroristické útoky 7. júla 2005[upraviť | upraviť zdroj]

7. júla 2005 sa dva vlaky na Circle Line stali terčom teroristov. Výbuchy nastali takmer súčasne o 08:50 BST (British Summer Time – Britský letný čas), prvý medzi stanicami Liverpool Street a Aldgate a druhý v stanici Edgware Road, kde výbuch poškodil tunel, ktorý následne poškodil vlak idúci oproti.

Následne po výbuchoch uzavreli celú Circle Line. Zatiaľčo väčšinu ostatných liniek znovu otvorili 8. júla 2005, Circle Line ostala zatvorená na niekoľko týždňov a otvorili ju za necelý mesiac po výbuchoch – 4. augusta 2005. Pri výbuchoch vo vlakoch na Circle Line zahynulo najmenej 14 osôb. Tretia bomba vybuchla medzi stanicami King's Cross St Pancras a Russell Square na Piccadilly Line.

Pozri: Výbuchy v Londýne 7. júla 2005

Vozový Park[upraviť | upraviť zdroj]

Na Circle Line premávajú súpravy typu C s charakteristickými farbami Londýnskeho metra – červenou, bielou a modrou a v sieti sa nachádzajú vo viac - vozňovej verzii.

Budúcnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Circle Line pravdepodobne zanikne v jej pôvodnej podobe v roku 2011 a bude zlúčená s Hammersmith & City Line. Nová linka by premávala zo stanice Hammersmith cez Paddington a potom by urobila úplný okruh dnešnej Circle Line, končiacej v stanici Edgware Road.

Okružné trasy majú podstatný problém ohľadne cestovných poriadkov. Súpravy sú neustále v pohybe, takže je tu malý čas „na vynulovanie meškania“. Aj malé meškanie spôsobí podstatne horší výsledok ako na neokružných linkách. Meškanie sa dá vynulovať dlhšími pobytmi v staniciach (určenými cestovným poriadkom), ale toto zvyšuje dobu cestovania a naopak znižuje počet vlakov. Navrhované zlúčenie by mohlo tento problém odstrániť, pretože by tu bol dostatočný čas na vynulovanie meškania na oboch konečných staniciach linky.

Bolo potvrdené, že linka prestane existovať už v decembri 2009.

Trasa[upraviť | upraviť zdroj]

V smere hodinových ručičiek zo stanice Paddington:

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

  • Na Circle Line sa každoročne v sobotu na Waitangi Day (6. február) odohráva akcia pod názvom Pub Crawl (plazenie z baru do baru) a je to vlastne návšteva všetkých staníc po poradí a vypitie pol pinty (cca 284 ml) alkoholu či už na stanici alebo v najbližšom bare.
  • V roku 2004 sa vyskytli tri Circle Line Party. Boli podporované vidieckymi organizáciami ako napr. Space Hijackers (vesmírni lupiči) a v súprave sa odohralo aj „olúpenie“. Párty sa konala takisto aj 31. mája 2008, teda posledný deň, kedy sa mohlo užívať alkohol v priestor metra, čo viedlo k zatknutiu 17 osôb pre neprimerané správanie ako aj uzavretie celej linky na zvyšok večera.
  • Skladateľ Robert Steadman napísal skúšobnú skladbu nazvanú "Mind the Gap" (slov. "Pozor na medzeru") pre čelo a orchester, ktorá popisuje okružnú cestu Circle Line. Na začiatku a na konci zaznela umelecky pretvorená fráza "Mind the gap!"
  • Z dôvodu neustáleho pohybu súprav v jednom smere sa kolesá opotrebujú rôzne. Aby sa tomu predišlo, 2 súpravy za deň idú smer Tower HillWhitechapelAldgate EastLiverpool Street namiesto toho, aby išli priamo cez Aldgate. Toto otočí súpravu naopak.
  • Circle Line je spomínaná v piesni Circle z roku 1982, ktorú vydala Britská skupina Siouxsie and the Banshees v albume A Kiss in the Dreamhouse.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]