Whitechapel (stanica metra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Whitechapel
Stanica Whitechapel
Umiestnenie
Miesto Whitechapel
Miestna autorita Tower Hamlets
Prevádzka
Prevádzkovateľ London Underground
Počet nástupíšť 6
Počet cestujúcich za rok 8,858 miliónov
Transport for London
Zóna 2
Dôležité dátumy Otvorenie 1876
Londýnska doprava
Zoznam londýnskych staníc: Underground | National Rail

Whitechapel je jednou zo staníc londýnskeho metra nachádzajúca sa vo Whitechapel v obvode Tower Hamlets. Stanicu obsluhujú tri linky, a to Hammersmith & City a District medzi stanicami Aldgate East a Stepney Green. Stanica je v súčasnosti severná konečná linky East London Line.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Stanica Whitechapel bola pôvodne otvorená v roku 1876, keď bola linka East London Railway (ELR) predĺžená severne od staníc Wapping a Liverpool Street. Spoločnosť ELR vlastnila stanice a koľajnice, ale nevlastnila vlaky. Zo začiatku viaceré spoločnosti zabezpečovali dopravu cez Whitechapel, London, Brighton & South Coast Railway (LB&SCR), the London, Chatham & Dover Railway (LC&DR) a South Eastern Railway (SER). Neskôr Great Eastern Railway (GER) riadili prevádzku stanice.

6. októbra 1884 Metropolitan District Railway (MDR, dnes District Line) otvorila novú stanicu vedľa už existujúcej stanice ELR. Táto slúžila ako konečná stanica predĺženej linky zo stanice Mansion House. Nová stanica dostala meno Whitechapel (Mile End). Servis stanice ELR z Liverpool Street bol zrušený v roku 1885. Stanica získala svoje súčasné meno 13. novembra 1901.

1. februára 1902 bola stanica MDR dočasne uzavretá pre rekonštrukciu. Bola znovu otvorená 2. júna 1902 keď MDR otvorili Whitechapel & Bow Railway, spoločný podnik s London Tilbury & Southend Railway (LT&SR). Nové predĺženie linky smerovalo východne, k stanici Bromley-by-Bow, kde sa stretlo s linkou LT&SR. Prevádzka MDR potom fungovala pravidelne na stanicu Upminster a počas leta až do mesta Southend-on-Sea.

Linka MDR bola elektrifikovaná v roku 1905 a parné vlaky boli nahradené vlakmi s elektrickým pohonom. Prevádzka východne bola znížená kvôli limitu elektrifikácie v East Hame a neskôr znovu obnovená do Barkingu v roku 1908 a do Upministru v roku 1932. 3. decembra 1906 Metropolitan Railway (dnes Metropolitan Line) rozšírila svoju trať do Whitechapelu ako východná konečná stanica.

Metropolitan Railway tiež prevádzkovala vlaky cez južnú sekciu ELR (cez St Mary's) medzi koľajnicami MDR západne od Whitechapelu a koľajnicami ELR severne od stanice Shadwell. Keď bola v roku 1913 linka ELR elektrifikovaná skončila sa prevádzka na stanicu MDR, ale predĺžila sa trať cez Whitechapel až do Shoreditchu (dlhú dobu bol Shoreditch končnou stanicou, ale v súčasnosti je stanica zatvorená). Táto zmena nastala 31. marca 1913.

30. marca 1936 tu začal opäť s prevádzkou linka Metropolitan Line, operovala cez District Line až do Barkingu. Dnes touto trasou premáva Hammersmith & City Line.

25. marca 1995 bola East London Line zatvorená kvôli opravám na Thames Tunnel. Boli vykonané hlavné renovácie a nové signalizácie boli inštalované na trati. Stanica bola otvorená 25. marca 1998 južne a 27. septembra 1998 severným smerom.

V príprave na budúce predĺženie East London Line na Dalston a Islington bola severná časť linky zruešná. Prevádzka medzi stanicami Whitechapel a Shoreditch bola zatavená 9. júna 2006. Pred tým metro premávalo na Shoreditch v čase dopravnej špičky a nedeľu ráno. Spojenie medzi stanicami zabezpečuje autobusová doprava.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Whitechapel tube station na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).