London Bridge (stanica metra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
London Bridge
Stanica London Bridge
Umiestnenie
Miesto Borough
Miestna autorita Southwark
Prevádzka
Prevádzkovateľ London Underground
Počet nástupíšť 4
Počet cestujúcich za rok 44,362 miliónov
Transport for London
Zóna 1
Dôležité dátumy Otvorenie 1900
Londýnska doprava
Zoznam londýnskych staníc: Underground | National Rail

London Bridge je jednou zo staníc londýnskeho metra nachádzajúca sa v londýnskej mestskej časti Borough v obvode Southwark. Stanicu obsluhujú dve linky, od roku 1900 Northern Line a od roku 1999 aj Jubilee Line. Nachádza sa v tarifnej zóne 1. Stanica predstavuje prestupný bod medzi metrom a železničnou stanicou London Bridge.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Nástupištia Northern Line (pôvodne City & South London Railway) otvorili 25. februára 1900 na trase z Borough do Bank a Moorgate. Pôvodne mala trasa viesť na konečnú na King William Street obchádzajúc London Bridge. Ale výstavba novej stanice pri Bank of England v snahe zvýšiť kapacitu a umožniť ďalšie predlžovanie na sever vyžadovali nové umiestnenie tunelov, čo poskytlo príležitosť pre výstavbu stanice na London Bridge.

Pôvodný staničný vchod sa nachádzal na rohu ulíc London Bridge Street a Station Approach, neskôr bol však presťahovaný. Dnešné vchody sa nachádzajú na Borough High Street a Tooley Street. V 90. rokoch nástupištia Northern Line prestavali v snahe zvýšiť kapacitu prepravených cestujúcich pri otvorení predĺženej Jubilee Line.

Linky[upraviť | upraviť zdroj]

Stanica London Bridge je jedným z významných prestupných uzlov siete. Obsluhujú ju linky:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]