Southwark (stanica metra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Southwark
Stanica Southwark
Umiestnenie
Miesto South Bank
Miestna autorita Southwark
Prevádzka
Prevádzkovateľ London Underground
Počet nástupíšť 2
Počet cestujúcich za rok 6,45 miliónov
Transport for London
Zóna 1
Dôležité dátumy Otvorenie 1999
Londýnska doprava
Zoznam londýnskych staníc: Underground | National Rail

Southwark [vyslov suhth-erk] je jednou zo staníc londýnskeho metra nachádzajúca sa na South Bank, v londýnskej mestskej časti Southwark. Východy zo stanice sa nachádzajú na ulici The Cut a na Blackfriars Road. Stanica je súčasťou predĺženia Jubilee Line, otvoreného v roku 1999. Na stanici je možnosť prestupu na železničnú stanicu Waterloo East. Nachádza sa v tarifnej zóne 1.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý vestibul.

Stanica Southwark bola navrhnutá architektom Richardom MacCormacom z firmy MacCormac Jamieson Prichard. Na rozdiel od ostatných staníc na Jubilee Line Extension, pri tejto stanici nebolo dosť miesta na okázalé architektonické výpovede. Vstup do stanice tvorí skromná, nízkopodlažná budova, postavená so zámerom ďalšej podlažnej výstavy s komerčným využitím.

Taktiež, stanica musela byť postavené popod a okolo viktoriánskeho viaduktu, cez ktorý prechádzajú vlaky zo staníc Waterloo East a Charing Cross. Tento fakt spôsobil ďalšie technické a architektonické komplikácie a vyžiadal si výstavbu dvoch vestibulov na dvoch úrovniach.

Prvý vestibul tvorí jadro stanice. Pozostáva z priestoru vysokého 16 metrov, so sklenenou strechou, ktorá prepúšťa do stanice denné svetlo. Taktiež sa tu nachádza sklenená stena dlhá 40 metrov, ktorá pozostáva zo 660 špeciálne vyrezaných kusov modrého skla. Autorom návrhu steny je Alexander Beleschenko.

Odtiaľto vedú eskalátory na druhý, spodný vestibul a nástupištia.

Podľa architekta stanice, Richarda MacCormaca, pri návrhoch vestibulov sa inšpiroval návrhmi pruského architekta Karla Friedricha Schinkela, ktorý pôsobil v 19. storočí.

Stanica bola otvorená 24. septembra 1999 a náklady na jej výstavbu dosiahli 70 miliónov libier.

Linky[upraviť | upraviť zdroj]

Vstup do stanice.

Stanicu obsluhuje iba jedna linka londýnskeho metra, a to Jubilee Line. Stanica Southwark sa nachádza medzi stanicami Waterloo a London Bridge.

Miesta záujmu[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]