Tate Modern

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Tate Modern
Tate modern london 2001 02.jpg
Tate Modern
Základné údaje
Adresa Bankside
LondýnSpojené kráľovstvo
Rok založenia 2000
Typ Múzeum moderného umenia
Návštevníci 5 235 000 (apríl 2006 - marec 2007)
Súčasť Tate Gallery
Vedenie inštitúcie
Riaditeľ Vicente Todolí
Kurátor Sheena Wagstaff
Ďalšie odkazy
Web www.tate.org.uk/modern
Commons Tate Modern

Tate Modern je britské národné múzeum moderného umenia, nachádzajúce sa v Londýne. Spolu s Tate Britain, Tate Liverpool a Tate St. Ives tvoria sieť galérií Tate Gallery.

História budovy[upraviť | upraviť zdroj]

Priestory galérie sa nachádzajú v bývalej elektrárni Bankside (Bankside Power Station) na južnom brehu Temže, ktorá bola navrhnutá archtiektom Sirom Gilesom Gilbertom Scottom. Budova bola postavená v dvoch etapách, medzi rokmi 1947 a 1963. Elektráreň bola zatvorená v roku 1981. Koncom 90. rokov bola budova zverená švajčiarskej architektonickej firme Herzog & de Meuron, ktorá jej priestory upravila pre potreby galérie. Galéria bola otvorená 12. mája 2001 a stala sa obľúbenou destináciou Londýnčanov i turistov.

Prítomnosť a budúcnosť galérie[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti sa zbierky nachádzajú na treťom, štvrtom a piatom poschodí. Trvalá expozícia diel Dalího, Rothka, Picassa, Matissa, Warhola a iných velikánov moderného umenia i predstaviteľov generácie súčasných umelcov sa nachádza na treťom a piatom poschodí. Štvrté poschodie je vyčlenené pre sezónne projekty galérie.

Hala, kde sa nachádzala turbína sa využíva na prezentáciu diel vytvorených špeciálne pre galériu. Od októbra do marca, každý rok tu vystavuje jeden z umelcov, v rámci série sponzorovanej spoločnosťou Unilever. Doteraz v tomto priestore v rámci Unilever Series vystavovali:

  • 2000 - Louise Bourgeois - Maman, I Do, I Undo, I Redo
  • 2001 - Juan Muñoz - Double Bind
  • 2002 - Anish Kapoor - Marsyas
  • 2003 - Ólafur Elíasson - The Weather Project
  • 2004 - Bruce Nauman - Raw Materials
  • 2005 - Rachel Whiteread - Embankment

Táto séria bola plánovaná pôvodne len na prvých päť rokov existencie galérie, avšak jej nesmierna popularita viedla k jej predĺženiu až do roku 2008.

V súčasnosti sa plánuje s rozšírením výstavných priestorov, čím by sa zväčšila výstavná plocha galérie o celých 60%. Architektonické riešenie prístavby bolo zverené opäť firme Herzog & de Meuron. Jej otvorenie je naplánované na rok 2012.

Dopravné spojenie[upraviť | upraviť zdroj]

Do Tate Modern sa dá dostať peši po Millenium Bridge, ktorý spája galériu s Katedrálou sv. Pavla, ktorá sa nachádza na severnom brehu Temže. Najbližšou stanicou metra je Southwark na Jubilee Line, avšak je príjemnejšie sa previezť na Blackfriars na Circle a District Line a odtiaľ sa prejst po Blackfriars Bridge až ku galérii. V jej bezprostrednej blízkosti sa nachádza aj slávne shakespearovské divadlo Globe.

Tate Gallery ponúkajú veľmi zaujímavú službu - Tate to Tate. Ide vlastne o spojenie oboch galérií pomocou lodnej dopravy. Osobný prístav ponúka aj pravidelné spojenie s Greenwichom a Docklands.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]