Churchill War Rooms

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Churchill Museum and Cabinet War Rooms
Cabinet war rooms.jpg
Churchill Museum and Cabinet War Rooms
Základné údaje
Adresa King Charles Street
LondýnVeľká Británia
Rok založenia 1984
Návštevníci 1 956 069
(údaj za celé Imperial War Museum;
apríl 2006 - marec 2007)
Vedenie inštitúcie
Riaditeľ Sir Robert Crawford CBE
Ďalšie odkazy
Web cwr.iwm.org.uk
Commons Churchill Museum and Cabinet War Rooms

Churchill War Rooms je múzeum v Londýne. Pozostáva z Churchill Museum a Cabinet War Rooms. Nachádza sa v areáli na Horse Guards Road oproti St. James’s Parku v londýnskom obvode Westminster, ktorý sa nachádza na základoch budovy HM Treasury.

Miestnosti využiteľné pre zasadania vlády boli vybudované v roku 1938 a v čase druhej svetovej vojny ich často využíval Winston Churchill. Miestnosti boli konštruované ako bunker a strop tvorila železobetónová doska. Napriek tomu bola konštrukcia bunkra zraniteľná pri priamom údere a krátko po vojne boli miestnosti uzavreté. Pre verejnosť bolo múzeum sprístupnené roku 1984 a v súčasnosti je v správe Imperial War Museum.

Vstup do múzea pre verejnosť je úzky otvor na rohu na prízemí budovy. V čase vojny bol prístup do miestností z budovy nad nimi prostredníctvom podzemných tunelov.

Časť War Rooms prístupná verejnosti je v skutočnosti iba malou časťou rozsiahlych priestorov. Pôvodne zaujímali plochu 12 000 m² a boli zariadené pre 528 ľudí a vybavené jedálňou, nemocnicou, strelnicou a spálňami. Centrom bunkra je Cabinet Room, v ktorom zasadala v čase vojny Churchillova vláda. Vedľa sa nachádza Map Room, v ktorej boli plánované vojnové operácie. Je v stave pripomínajúcom vojnovú dobu, vrátane máp na stenách a s telefónmi na okrajoch veľkého stola. Churchill spal v spálni, ktorá susedí s touto miestnosťou a mal k dispozícii priame telefonické spojení s Bielym domom vo Washingtone.

Cabinet War Rooms prešli rekonštrukciou tak, aby boli sprístupnené ďalšie priestory. Roku 2003 boli otvorené izby používané Churchillom a jeho rodinou. Tieto izby sú označované ako Churchill Suite. Samostatné Churchillovo múzeum bolo otvorené roku 2005. Chronologicky zobrazuje Churchillov verejný a súkromný život.

Dopravné spojenie[upraviť | upraviť zdroj]

Najbližšie stanice London Underground:

Najbližšie železničné stanice:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 51°30′09″S 0°07′43″Z / 51,5025°S 0,128611°Z / 51.5025; -0.128611