Preskočiť na obsah

Blackfriars Bridge

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Blackfriars Bridge s Katedrálou sv. Pavla v pozadí
Pôvodný Blackfriars Bridge
Pohľad zo severnej strany
Pohľad z Waterloo Bridge

Blackfriars Bridge je most pre cestnú dopravu a pre peších ponad rieku Temžu. Nachádza sa medzi mostami Waterloo Bridge a Blackfriars Railway Bridge. Na jeho severnom konci sa nachádzajú Inns of Court, Temple Church a železničná stanica Blackfriars, v blízkosti jeho južného konca je galéria Tate Modern, Oxo Tower a divadlo Globe Theatre. Most spojuje londýnsky mestský obvod Southwark a City of London.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Prvým spojením brehov rieky pri Blackfriars bol 303 m dlhý most, na ktorom sa za jeho prekročenie vyberalo mýto. Autorom jeho návrhu bol Robert Mylne. Most obsahoval deväť semieliptických oblúkov a bol postavený z portlandského vápenca. Jeho stavba trvala dovedna deväť rokov a otvorený bol v roku 1796. Most bol pomenovaný po britskom ministerskom predsedovi Williamovi PittoviWilliam Pitt Bridge. Avšak neskôr most premenovali po dominikánskom kláštore v Blackfriars, ktorý v minulosti stál pri rieke neďaleko mosta.

Súčasný most bol dokončený v roku 1869 a je tvorený päťoblúkovou kovovou konštrukciou, ktorú navrhol Joseph Cubitt. Most je vo vlastníctve a správe trustu Bridge House Estates, ktorý je pod správou Corporation of London. S ohľadom na dopravné zaťaženie bol most v rokoch 19071910 rozšírený z pôvodných 21 na 32 metrov.

Pylóny mosta zdobia reliéfy vodných vtákov, ktorých autorom je sochár John Birnie Philip. Na východnej strane mosta (bližšie k ústiu) sú to reliéfy morských živočíchov a vtákov, na západnej strane sú to sladkovodné vtáky. Na severnom brehu sa nachádza socha kráľovnej Viktórie, ktorej bol most venovaný, v snahe ospravedlniť náklady na jeho výstavbu.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

  • Most sa medzinárodne preslávil v roku 1982, keď pod jedným z jeho oblúkov našli obesenú mŕtvolu talianskeho bankára Roberta Calviho. Pôvodne sa predpokladalo, že ide o samovraždu, dnes je prípad všeobecne považovaný za vraždu.
  • Most sa spomína v piesni "The Resurrectionist" od britskej skupiny Pet Shop Boys.

Dopravné spojenie[upraviť | upraviť zdroj]

Najbližšie stanice londýnskeho metra:

Najbližšie železničné stanice:

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 51°30′35″S 0°06′16″Z / 51,509722°S 0,104444°Z / 51.509722; -0.104444