Lambeth Bridge

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Lambeth Bridge

Lambeth Bridge je most pre cestnú a pešiu dopravu cez rieku Temža v Londýne medzi Westminster Bridge a Vauxhall Bridge.

Konštrukcia súčasného mosta je tvorená piatimi kovovými oblúkmi a je dielom Geoffreya Grovesa. Most bol otevrený 12. júla 1932 kráľom Jurajom V.. Je vybavený štyrmi jazdnými pruhmi vedúcimi z kruhového objazdu blízko severného konca do ďalšieho kruhového objazdu na južnom nábreží.

Pôvodnou konštrukciou bol vysunutý most dlhý asi 270 m, navrhnutý Petrom W. Barlowom. Bol otvorený roku 1862 a za jeho prejazd bolo vyberané až do roku 1879 mýtne. Pochybnosti o jeho nosnosti však skoro po jeho otvorení viedli k zákazu jazdy koňských povozov, takže bol takmer výhradne používaný len pre chodcov. V dobe keď jeho správu prevzal Metropolitan Board of Works bol most silno skorodovaný.

Na východnej strane mosta v Lambethe sa nachádza Lambethský palác, Albert Embankment, St. Thomas' Hospital a International Maritime Organization. Na západnej strane vo Westminsteri sa nachádza Thames House (centrála MI5), Horseferry House (ústredie Národného skušobného ústavu), Clelland House, Abel House (centrum Kráľovskej väzenskej služby), Millbank Tower a Tate Britain. Westminsterský palác je neďaleko odtiaľ na sever.