Vauxhall Bridge

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vauxhall Bridge
Podzemná rieka Effra sa vlieva do Temže pri Vauxhall Bridge

Vauxhall Bridge je jeden z londýnskych mostov cez rieku Temžu. Je to oceľový most s piatimi oblúkmi. Nachádza sa medzi mostami Grosvernor Bridge a Lambeth Bridge v mestských obvodoch City of Westminster a Lambeth.

Na jeho severnom konci sa nachádza ulica Millbank, Tate Britain a Millbank Tower. Na juhu sa nachádza Vauxhall Cross; železničná stanica Vauxhall, autobusová stanica a stanica metra. Taktiež sa tu nachádza hlavné veliteľstvo britskej tajnej služby MI6. Na východ od mosta sa nachádza štvrť Kennington, na juhu Vauxhall a na juhozápade je štvrť Nine Elms.

Rieka Effra, jeden z hlavných podzemných prítokov Temže, sa do nej vlieva práve pri Vauxhall Bridge.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodný most, ale s názvom Regent's Bridge, sa skladal z deviatich liatinových oblúkov a jeho autorom bol James Walker. Bol otvorený v roku 1816 a za jeho prejazd bolo vyberané mýto. Tento most bol prvým železným mostom ponad Temžu v Londýne. Prílivové vlny však postupne podomleli piliere mosta a v roku 1898 bol cez rieku postavený prechodný drevený most a pôvodná konštrukcia bola demontovaná. Stavbu nového mosta započali až v roku 1904.

Autorom návrhu súčasného mosta bol sir Alexander Binnie, pričom ďalšie úpravy na moste vykonal Maurice Fitzmaurice. Most dokončili v roku 1906 a dňa 26. mája ho slávnostne pre verejnosť otvoril kráľ Juraj V., vtedajší Princ z Walesu. Most je dlhý 245 m a je široký 24 metrov. Pozostáva z piatich oceľových oblúkov uložených na žulových pilieroch. Najväčšou zaujímavosťou mosta sú bronzové sochy ženských postáv, oslavujúcich vedu a umenie, ktoré stoja na bokoch mosta.

Dopravné spojenie[upraviť | upraviť zdroj]

Najbližšie stanice londýnskeho metra:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 51°29′15″S 0°07′37″Z / 51.4875°S 0.126944°Z / 51.4875; -0.126944