Waterloo (železničná stanica)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie


London Waterloo
Stanica Waterloo
Umiestnenie
Miesto South Bank
Miestna autorita Lambeth
Prevádzka
Prevádzkovateľ Network Rail
Počet nástupíšť 19
Počet cestujúcich za rok 62,338 miliónov miliónov
National Rail
Kód Stanice WAT
Transport for London
Zóna 1
Dôležité dátumy Otvorenie 1848
Londýnska doprava
Zoznam londýnskych staníc: Underground | National Rail
Pohľad z výšký na stanicu Waterloo.

Waterloo je jednou z hlavných železničných staníc v Londýne. Taktiež je jedným z dôležitých dopravných a prestupných uzlov v meste. Nachádza sa v mestskom obvode Lambeth.

Meno[upraviť | upraviť zdroj]

Stanica dostala svoje meno podľa Bitky pri belgickom Waterloo, v ktorej bol porazený Napoleon Bonaparte. Ironicky, v súčasnosti je práve Waterloo International vstupnou bránou do Londýna pre cestujúcich z Francúzska a Belgicka. V roku 1998 francúzsky politik Florent Longuepée napísal list britskému premiérovi Tonymu Blairovi a (neúspešne) ho vyzval, aby stanica bola premenovaná, keďže jej súčasné meno je necitlivé voči francúzskym návštevníkom.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Prvú stanicu otvorila v 11. júla 1848 spoločnosť London & South Western Railway. Stanica nebola pôvodne navrhnutá ako prestupný uzol a s pribúdajúcimi rokmi sa budova stávala neprehľadnejšou. Na konci 19. storočia bolo prijaté rozhodnutie a celá stanica bola zrovnaná so zemou a začalo sa stavať odznova. Stavba trvala od roku 1900 až do roku 1922, pričom nová stanica mala celkom 21 nástupíšť a jej vstupná hala bola celkom 244 metrov dlhá. Počas druhej svetovej vojny bola však ťažko poškodená pri bombardovaní Londýna nemeckým letectvom a vyžiadala si opätovnú rekonštrukciu.

Po privatizácii britských železníc (British Rail) bolo vlastníctvo a správa stanice prevedené na spoločnosť Railtrack, a násladne na spoločnosť Network Rail. Vlaky z Waterloo premávajú zvyčajne na juh a juhozápad Anglicka a sú prevádzkované spoločnosťou South West Trains.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

  • Železničná stanica a stanica metra na Waterloo je jedným z dejísk príbehu v piesni “Waterloo Sunset” britskej skupiny The Kinks.
  • Vo vstupnej hale sa nachádzajú obrovské hodiny so štyrmi ciferníkmi. „Pod hodinami na Waterloo“ je tradičné miesto stretnutí pre ľudí, ktorý sa chystajú na spoločnú cestu zo stanice alebo prichádzajú z dvoch rôznych miest.

Dopravné spojenie[upraviť | upraviť zdroj]

Stanica je priamo prepojená na londýnske metro. Na stanici Waterloo zastavujú tieto linky: Bakerloo, Northern, Jubilee a Waterloo & City Line.

Miesta záujmu[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]