Preskočiť na obsah

The Kinks

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
The Kinks
Originálna zostava (1965) Zľava: Pete Quaife, Dave Davies, Ray Davies, Mick Avory.
Originálna zostava (1965) Zľava: Pete Quaife, Dave Davies, Ray Davies, Mick Avory.
Základné informácie
Pôvod   Londýn, Anglicko
Žáner(-re) Rock, Pop, Mod
Pôsobenie 1963–1996
Vydavateľstvá Pye, Reprise, RCA, Arista, London, MCA, Sony, Konk/Guardian
Členovia skupiny
Dave Davies
Ray Davies
Pete Quaife
Mick Avory
John Dalton
John Gosling
Andy Pyle
Gordon Edwards
Mark Haley
Jim Rodford
Ian Gibbons
Bob Henrit

The Kinks bola anglická rocková skupina, ktorú v roku 1963 založil skladateľ a spevák Ray Davies spolu so svojim bratom gitaristom a spevákom Dave Daviesom a basgitaristom Pete Quaifem. Názov vznikol vďaka ich výstrednému („kinky“) oblečeniu: koženým plášťom a čižmám na vystúpeniach.

Už v raných dobách rokenrolu, v 60. rokoch skupinu uznávali fanúšikovia, hudobná kritika ako aj ich súčasníci ako formáciu, ktorá najviac ovplyvnila vtedajší hudobný vývoj. V USA je skupina The Kinks kategorizovaná v prvej štvorke tzv. britskej invázie spolu so skupinami The Beatles, The Rolling Stones a The Who. Napriek tomu, že sa táto skupina nedá po stránke komerčnej úspešnosti porovnať s ďalšími tromi menovanými, býva spolu s nimi považovaná za najdôležitejšiu a najvplyvnejšiu rockovú skupinu všetkých čias. Skupina si získala rešpekt už svojím tretím vydaným singlom „You Really Got Me“.

The Kinks svojou tvorbou ovplyvňovali aj ďalšie generácie hudobníkov: od nahrávania coververzií ich skladieb skupinami a umelcami ako sú The Jam, The Knack, The Pretenders, Def Leppard, Van Halen, Green Day, David Bowie, Queens of the Stone Age... po označenie skupiny The Kinks ako jedného zo svojich najväčších vzorov od hviezd britpopu 90. rokov ako boli Blur, Oasis, XTC či Supergrass.

Aj „samozvaný fanúšik“ skupiny Pete Towshend (The Who) na margo tejto skupiny vyhlásil:

Som presvedčený, že Ray Davies by mal jedného dňa dostať ocenenie za poéziu. Objavil nový druh poetiky a nový druh jazyka pre písanie popových piesní, ktorý ma veľmi ovplyvnil v mojich úplných začiatkoch.

Zakladajúca zostava skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy skupiny The Kinks[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému The Kinks