Oasis (skupina)
Tento článok alebo jeho časť si vyžaduje úpravu, aby zodpovedal vyššiemu štandardu kvality. Prosím, pozrite si stránky pomocníka, odporúčanie pre encyklopedický štýl a článok vhodne upravte. |
Oasis | |
---|---|
Liam a Noel Gallagher v roku 2005
| |
Základné informácie | |
Pôvod | Birmingham, Manchester, Anglicko |
Žáner(-re) | Britpop, Rock, Alternatívny rock |
Pôsobenie | 1991 – 2009, 2024 - súčasnosť |
Vydavateľstvá | Creation Epic Columbia Sony BMG Big Brother |
Webstránka | www.oasisinet.com |
Členovia skupiny | |
Liam Gallagher Noel Gallagher Paul "Bonehead" Arthurs | |
Bývalí členovia | |
Gem Archer Andy Bell Zak Starkey Alan White Paul "Guigsy" McGuigan Tony McCarroll | |
Oasis je vplyvná britská rocková skupina, ktorá pôsobí od roku 1991. Prvé dva albumy skupiny Oasis, albumy Definitely Maybe a (What’s the Story) Morning Glory? boli britskou verejnosťou mimoriadne oceňované.
Skupinu založili v Manchesteri, v roku 1991 bratia Liam Gallagher (spev) a Noel Gallagher (gitara). Oasis boli v 90. rokoch 20. storočia vedúcou skupinou tzv. britpopu. Výzorom a hudbou sa považovali za nástupcov slávnych The Beatles. Celosvetovo ich preslávil ich 2.štúdiový album (What’s the Story) Morning Glory?, z ktorého sa dodnes predalo viac ako 22 miliónov kusov. Tento album obsahuje aj 2 najslávnejšie a komerčne najúspešnejšie skladby skupiny, piesne Wonderwall a Don’t Look Back in Anger.
Celé účinkovanie skupiny sprevádzali neustále konflikty bratov Liama a Noela Gallagherovcov, ktoré vyvrcholili v roku 2009, keď Noel Gallagher ako autor drvivej väčšiny skladieb Oasis opustil.
Skupina predala celosvetovo viac ako 75 miliónov albumov a je držiteľom mnohých hudobných ocenení. V roku 1996 usporiadali Oasis v Knebworth Parku jeden z najväčších koncertov v britskej histórii a zúčastnilo sa ho až 250.000 ľudí.
Biografia
[upraviť | upraviť zdroj]Skupina vznikla roku 1991 v Manchestri v Anglicku. Aj keď boli spory medzi bratmi Gallagherovcami známe, ich hudobná spolupráca bola pravým opakom. Oasis tvorili piati chalani, ktorí mali veľké sny. Spočiatku cestovali po Anglickom turné v malej dodávke, a ledva si vystačili na benzín. No čoskoro si ich všimla nahrávacia spoločnosť a bola podpísaná zmluva. Prvý album skupiny Definitely Maybe, z roku 1994, získal obrovský úspech u britského, ale aj európskeho publika. Piesne ako „Cigarettes & Alcohol“, „Rock 'n' Roll Star“, „Whatever“ či „Live Forever“ sa stali obrovskými hitmi. Druhým albumom z roku 1995, (What’s the Story) Morning Glory?, získala skupina ešte väčšiu popularitu. Ale zvuk na tomto albume je omnoho menej drsnejší ako na prvom albume. Noel Gallagher, hlavný skladateľ a gitarista, začal vedome, ale isto písať hymny. Z tohto albumu pochádzajú snáď asi 3 najslávnejšie skladby Oasis a to „Wonderwall“, „Don’t Look Back in Anger“ a „Champagne Supernova“. Po vydaní tohto albumu sa skupina stala z malej klubovej skupiny skupinou štadiónového rocku. Na ich koncerty chodili 10-tisícove davy fanúšikov. Noel Gallagher na istý čas ovládol britskú rockovú scénu.
Oasis sa ale ani v tomto čase svojej najväčšej popularity nepríbližili sláve skupiny The Beatles, nikdy sa na rozdiel od nich nepresadili v USA, čo ich frustruje dodnes a Noel z neúspechu v USA obviňuje speváka Liama. Roku 1997 vyšiel album Be Here Now, ktorý sa aj z odstupom času považuje za prepadák. Roku 1998 vyšiel album The Masterplan a roku 2000 Standing on the Shoulder of Giants. Roku 2002 vyšiel album Heathen Chemistry, ktorý obsahuje hity ako „Little By Little“, či „Stop Crying Your Heart Out“. Skupina ešte vydala ešte albumy Don't Believe The Truth, Stop The Clocks a Dig Out Your Soul. Pre spory s bratom Liamom koncom augusta 2009 Noel Gallagher, zakladajúci člen Oasis a hlavný skadateľ zo skupiny odišiel s vyjadrením: „so smútkom a veľkou úľavou, oznamujem, že dnes opúšťam Oasis. Nech si ľudia píšu, čo len chcú, ja jednoducho nemôžem s Liamom pracovať ani o deň dlhšie“.[chýba zdroj] Po jeho odchode sa rozhodli ostávajúci členovia skupinu rozpustiť. V roku 2010 (už po rozpade) vydalo vydavateľstvo Oasis album Time Flies... 1994-2009 – zbierku singlov.
Členovia kapely
[upraviť | upraviť zdroj]- Liam Gallagher – spev, tamburína (1991 – 2009) (2024 – súčasnosť )
- Noel Gallagher – sólová gitara, spev (1991 – 2009) (2024 – súčasnosť )
- Gem Archer – rytmická gitara, sólová gitara, klavír, harmonika (1999 – 2009)
- Andy Bell – basová gitara (1999 – 2009)
- Chris Scharrock – bicie (2008 – 2009)
- Zak Starkey, – člen – bicie (2004 – 2008)
- Paul Arthurs, člen – rytmická gitara (1992 – 1999) (2024 – súčasnosť )
- Paul McGuigan, člen – bassová gitara (1992 – 1999)
- Alan White, člen – bicie (1995 – 2004)
- Tony McCarroll, člen – bicie (1992 – 1994)
Začiatky (1991 – 1993)
[upraviť | upraviť zdroj]Po príchode Noela Gallaghera do kapely v roku 1991, začali Oasis hneď pracovať na piesniach. Zohnali si vlastnú skúšobňu, ktorá bola v mestskej časti Boardwalk (Manchester). Ako povedal Noel "Trávili sme tam všetok čas. Chodili sme tam každý deň. Len sme tam skúšali, písali piesne, ale hlavne sme tam trávili čas ako kapela." Ich koncerty netrvali príliš dlho, keďže nemali veľa piesní, tak nahrali coververziu piesne I Am The Walrus od skupiny The Beatles. Túto pieseň na koncertoch naťahovali, až dokým niekto nepovedal "štyri, tri, dva, ok končíme!". Začiatky Oasis sú tiež charakteristické nielen inšpiráciou kapely The Beatles, ale aj kapely The Stone Roses. Noel sa vyjadril, že keby tu nebolo ich, tak by tu neboli ani Oasis. V roku 1993 si Oasis všimol spoluvlastník nahrávacej spoločnosti Creation Records, Alan McGee a v lete už pripravovali zmluvu k nahrávaniu prvého albumu.
Vzostup k hviezdnym výškam (1994)
[upraviť | upraviť zdroj]Po tom, ako Oasis ukázali Creation Records svoje demo EP Live Demonstration, podpísali prvú nahrávaciu zmluvu a hneď aj začali nahrávať. 11. Apríla 1994 vydali svoj debutový singel „Supersonic“, ktorý si povšimla celá Británia. V rebríčku UK Singles Chart dosiahla pieseň 31. miesto. Okrem singlu „Supersonic“ sú na CD aj B-strany a to piesne „Take Me Away“, „I Will Believe“ a „Columbia“ (demo). O dva mesiace, 13. Júna 1994 Oasis vydali svoj druhý singel „Shakermaker“, ktorý síce v UK Singles Chart dosiahol #11, ale bol zažalovaný za plagiarizmus (kópiu) a Oasis museli zaplatiť pokutu 500,000$. Shakermaker obsahuje B-strany „D'Yer Wanna Be A Spaceman“ a „Alive“. Azda dosiaľ najväčší úspech chlapcov z predmestia Manchestru prišiel 8. augusta, keď vydali svoj tretí singel „Live Forever“ (B-strana „Cloudburst“). V UK Singles Chart pieseň dosiahla #10, takže Oasis mali svoj prvý "Top 10" hit. 30. Augusta 1994 vydali Oasis svoj prvý album – Definitely Maybe. Album sa umiestnil na prvej priečke UK Albums Chart a Oasis na seba strhli pozornosť aj za hranice Británie. Album sa tiež stal najrýchlejšie predávaným debutom v histórii v Spojenom Kráľovstve. Vzostupové obdobie doplnili bratia Gallagherovci vydaním singlu „Cigarettes & Alcohol“ (10. Október 1994) a taktiež predvianočným vydaním singlu „Whatever“ (19. December 1994), ktorý sa umiestnil na treťom mieste v hitparádach.
Britpop (1995 – 1999)
[upraviť | upraviť zdroj]The Battle of Britpop (1995)
[upraviť | upraviť zdroj]Netrvalo dlho a Oasis začali množstvo koncertov v Británii. V apríli roku 1995 vydali svoj ďalší singel, ktorý sa dokonca umiestnil na prvom mieste v UK Singles Chart – bol to singel Some Might Say (B-stany Talk Tonight, Acquiesce a Headshrinker). Pieseň Some Might Say preslávila Oasis tak, že niektoré denníky v Británii začali označovať Oasis za nástupcov The Beatles (resp. Oasis sa za nich pokladali od začiatku). Zároveň to bol posledný hit, ktorý nahrali s bubeníkom Tony McCarroll. Toho na konci Augusta vystriedal Alan White. Vydaním ďalšieho singlu, 14. augusta 1995, sa začala „Vojna Britpopu“ (The Battle of Britpop). Oasis totiž vydali singel Roll With It, ale ďalšia Britpopová kapela – Blur, sa rozhodla, že vydajú svoj singel Country House presne v ten istý deň ako Oasis vydajú Roll With It. Tak aj urobili. A výsledok? Ostro sledovaný duel medzi azda najlepšími skupinami tej doby vyhrali Blur, keďže predali 274 000 kópií singlu Country House a Oasis „len“ 216 000 kópií piesne Roll With It. Od tohoto dňa sa začala Vojna Britpopu a oba tábory sa nevyhli aj mediálnym prestrelkám. Samozrejme, že Oasis toho do médií povedali viac, keďže pochádzajú z drsnejšieho a cynickejšieho prostredia ako Londýnski Blur. Raz dokonca Noel Gallagher prehlásil, že dúfa, že Damon Albarn z Blur dostane AIDS. Oasis sa nemienili vyrovnať z porážkou a tak 2. Októbra vydali svoj druhý album (What’s the Story) Morning Glory? a tým Blur rozdrvili. Nachádzajú sa na ňom piesne ako Don’t Look Back in Anger, Champagne Supernova (neskôr tieto dve vyšli aj ako samostatné single) alebo Morning Glory. No bola to najmä jedna pieseň, ktorá charakterizovala "nových Oasis"; bola to pieseň Wonderwall. Oasis predali viac ako milión kópií tohto singlu. Noel Gallagher sa údajne stal 4-násobným milionárom za jeden týždeň. Čo sa týka albumu, predali viac ako 22 miliónov dosiek.
Najväčší koncert v Britskej histórii (1996)
[upraviť | upraviť zdroj]Po obrovskom úspechu pokračovala v roku 1996 spŕška koncertov, či už na Britských ostrovoch alebo v celej Európe, USA a v Japonsku. Ešte v roku 1995 odohrali koncert v londýnskom Earls Court. Na tento koncert sa lístky vypredali za necelé 3 minúty. Medzi najväčšie koncerty v roku 1996 patrí koncert na bývalom štadióne futbalového klubu Manchester City FC, na Maine Road. Oasis tam hrali 2 večeri, takže sa tam za dva dni vystriedalo asi 100,000 ľudí. Bratia Gallagherovci sú zároveň obrovskými fanúšikmi klubu Manchester City FC (resp. najmä Guigsy, Liam a Noel), Bonehead je fanúšikom rivalského Manchester United FC. V roku 1996 taktiež nahrali coververziu piesne od skupiny Slade – Cum On Feel The Noize, ktorú hrali aj na Top of The Pops. Najväčší živý úspech prišiel v Auguste, kedy Oasis zorganizovali najväčší koncert v histórii v Spojenom Kráľovstve. Nemali už totiž také miesta na koncertovanie, ktoré by boli dostatočne veľké pre armádu ich fanúšikov. Koncert sa mal odohrať v Hertfordshire, konkrétne vo vidieckom Knebworth Parku, nedaleko Londýna. Toto pole malo kapacitu okolo 125,000 stojacich ľudí. Oasis tam mali hrať dva večeri, takže to bolo za jeden víkend štvrť milióna ľudí. To nie je všetko. Chlapcom z Oasis prišlo takmer 3 milióny žiadostí o lístok. Manažment sa vychvaľoval, že majú najväčšie video obrazovky, aké boli kedy postavené. Dokonca mali zosilňovače, silnejšie než raketa. Keď štartuje raketa, tak je to 106 dB (decibelov), ale Oasis mali zosilňovače, ktoré dosiahli silu zvuku 108 dB. Mike Joyce zo skupiny The Smiths povedal, že bol asi pol Míle od pódia a to bolo najbližšie, ako sa mohol dostať. Keď Oasis hrali Wonderwall, bola okolo neho len kopa Londýnčanov, ktorí spievali spolu s Oasis. Ľudia neboli veľmi nadšení lebo hudbu počuli až po tom, ako to oni zaspievali na obrazovke, až také veľké to bolo. Noel ešte pre koncertom povedal: "Spravíme z toho udalosť! Donesieme tam tie najlepšie kapely aké tu teraz sú! Nejde len o vytlačiť veľa lístkov a dúfať že všetci prídu. Ide o to spraviť z toho nejakú udalosť a dať tomu isté posolstvo." Oasis koncertom v Knebworths úplne posunuli hranicu nezávislej hudby. Bonehead povedal: "Nemali sme to robiť".
Be Here Now (1997)
[upraviť | upraviť zdroj]Po neuveriteľnom vzostupe zo skúšobne v Boardwalku na najväčší koncert v Britskej histórii za len 3 roky sa po dosť dlhej a vytrvalej šnúre koncertov podarilo opäť dostať do štúdia a to už na konci roku 1996, kedy začali nahrávať tretí štúdiový album Be Here Now. Ten napokon po veľkých očakávaniach celého sveta vyšiel až 21. Augusta 1997. Bratia Gallagherovci neboli dvakrát nadšení, pretože kritika na album bola vysoká. Skritizoval ho aj Noel a označil ho za "to najhoršie, čo som v živote spravil". Ale predsa, album sa stal Najrýchlejšie predaným albumom v histórii v Spojenom Kráľovstve a prvenstvo si drží dodnes. Veľká kritika naň bola kvôli priveľmi rockovému štýlu a bol to vysoký odklon od "(What’s the Story) Morning Glory?". No predsa, Oasis ďalej spokojne vypredávali haly a štadióny a boli čoraz viac a viac žiadanejší. Koncert v Manchesterskom G-MEX bolo asi ich najväčšie predstavenie v roku 1997. Niet pochýb, že všetci členovia kapely na tej udalosti "fičali" na kokaíne. Práve drogy, cigarety a alcohol (no najmä Liamova póza pri spievaní) zapríčinili, že sa Liamov hlas začal rapídne meniť a je to spoznať už aj na albume Be Here Now.
The Masterplan (1998)
[upraviť | upraviť zdroj]V roku 1998 pokračovala dlhá šnúra koncertov z albumu Be Here Now. No členovia Oasis si začali byť stále a stále viac vzdialenejší. Nebola tam tá istá pohoda a odhodlanie ako v roku 1994 alebo 1995. Členovia mali po krk všetkých turné a aj drogy im prestali chutiť. Noel Gallagher prestal drogovať práve v roku 1998, pretože mu začali ničiť zdravie. Dovtedy údajne minul na drogy viac než 1 milión Britských libier! 3. Novembra 1998 Oasis vydali v poradí 4. album, no nebol to klasický štúdiový, ale tzv. "B-side" album. Bol na ňom súhrn niektorý B-strán singlov z predošlých albumov, ako napr. Listen Up, Acquiesce, The Masterplan, či coververzia I Am The Walrus od The Beatles. Bol to tiež prvý album Oasis, ktorý nedosiahol No.1 v UK.
Prelom Oasis
[upraviť | upraviť zdroj]Noví Oasis (1999 – 2000)
[upraviť | upraviť zdroj]Na začiatku roku 1999, po skončení série koncertov a živých vystúpení ku albumu Be Here Now, Oasis začali pracovať na svojom štvrtom štúdiovom albume. No v auguste prišiel šok. Rytmický gitarista Paul Arthurs (Bonehead) sa rozhodol, že kapelu opustí. Ako dôvod uviedol, že chce stráviť viac času s rodinou. O dva týždne odišiel aj basový gitarista Paul McGuigan (Guigsy) (opustil kapelu aj v roku 1995 ale len na veľmi krátku dobu. O niekoľko týždňov sa vrátil. Je to taktiež dôvod prečo nie je vo video k piesni Wonderwall). Bolo očividné, že Bonehead ani Guigsy ten tlak už nezvládali. Psychicky to nezvládali. Koncertovať sa im už nechcelo a slávnejší sa byť už nedalo. Tak sa Liam, Noel a Alan White rozhodli, že budú pokračovať v nahrávaní albumu. Na konci roku 1999 Noel Gallagher do Oasis zavolal svojho kamaráta a známeho gitaristu a speváka skupiny Heavy Stereo, Gema Archera. Údajne v krčme o tom spolu hovorili a Gem prezradil že by sa veľmi rád pripojil k Oasis (jeho obľúbená pieseň je Shakermaker, ktorá podľa neho tvorí Oasis). Noel prizval Gema do Oasis, ale Gem sa ho opýtal "Daj mi vedieť, čo na to povedal Liam." ale Noel mu na to len odpovedal: "Je to moja sku*vená kapela! Vezmem si koho chcem!"[chýba zdroj]. Tak už štvorica hudobníkov pokračovala v nahrávaní albumu, ktorý mal definovať nových Oasis. Na basovú gitaru hral zatiaľ Noel. No Noel bol rodený sólový gitarista, tak do kapely prizvali basového gitaristu a speváka Andyho Bella (predtým pôsobil v kapelách Hurricane#1 a Ride). Takže nový Oasis pokračovali ďalej a tak vo februári roku 2000 vydali prvý singel ich druhej dekády pôsobenia a to singel Go Let It Out. Noel hrá na basovú gitaru, Liam na akustickú no a samozrejme spieva. V ten istý mesiac ešte stihli vydať štvrtý štúdiový album Standing on the Shoulder of Giants a ohlasy naň boli priaznivé. Názov štvrtého albumu pochádza zo slávneho výroku Isaaca Newtona – "If I have seen farther than others, it is because I was standing on the shoulders of giants.". Na obale albumu je panoráma mesta New York, Liamovho obľúbeného mesta. V lete ešte vydali singel Sunday Morning Call naspievaný Noelom a v Novembri vydávali ďalší album, tentoraz prvý a zároveň jediný živý album – Familiar to Millions, naživo z Wembley Stadium. Oasis tam hrali 2 večeri a dokopy ich za dva dni videlo na jednom mieste viac než 145,000 ľudí. Na tomto štadióne v minulosti koncertovali také kapely ako Queen či Guns N’ Roses. Oasis tak spravili najväčšiu šou od najväčšieho koncertu v histórii – koncertu v Knebworth Parku (pozri vyššie). Na pódium prišli v znení skladby Fuckin' In The Bushes, Liam odštartoval koncert vetou "Hello Manchesta!" a hneď sa pustili do hrania a prvé skladby boli Go Let It Out a Who Feels Love? (všetky z posledného albumu). Turné v roku 2000 nedohral bubeník Alan White, ktorý mal problémy so zápästím a pre spor s Liamom sa domov pobral Noel, tak na mieste bubeníka bol Alanov brat a turné dokončili aj bez Noela. V roku 2000 Oasis dokopy hrali po celom svete naživo pred viac ako 1 200 000 ľudí.
Obdobie Albumu 'Heathen Chemistry' (2001 – 2003)
[upraviť | upraviť zdroj]Koncom roku 2003, hneď po šnúre vyčerpávajúcich štadiónových koncertov sa Oasis pustili do nahrávania už siedmeho albumu, ktorý nazvali Heathen Chemistry. Doňho už piesňami neprispeli len Liam (predchádzajúci album, skladba Little James) a samozrejme Noel, ktorý doteraz zložil všetky piesne, ale aj noví členovia Oasis – Gem Archer a Andy Bell (hudobník). Album vyšiel 1. Júla 2002 a okamžite sa stal No. 1 v Británii. Pred ním stihli vydať dva single a to The Hindu Times a Stop Crying Your Heart Out (oba zložené Noelom). Niekoľko mesiacov po vydaní albumu tiež vydali singel Little By Little a She Is Love (obe piesne na jednom CD) a na začiatku roku 2003 prvý single napísaný Liamom – Songbird, ktorý napísal z lásky k Nicole Appleton. Gitarista Gem Archer zložil pieseň Hung In A Bad Place a Andy Bell zložil A Quick Peep. Na albume sa taktiež nachádzajú skladby ako Born On A Defferent Cloud a Better Man napísané Liamom, či Force of Nature napísaná aj spievaná Noelom. Koncom roku 2003 odišiel z kapely dlhoročný člen a to Alan White (bicie), ktorého Noel definoval ako "najtalentovanejší hudobník z Oasis". Odišiel kvôli problémom so zápästím a taktiež kvôli rodinným problémom. Na úlohe bubeníka ho vystriedal skúsený syn slávneho Ringa Starra z The Beatles – Zak Starkey, známy aj svojim pôsobením v kapele The Who.
Don't Believe The Truth (2005 – album a turné)
[upraviť | upraviť zdroj]V rokoch 2003 a 2004 sa Oasis akoby vytratili. Od piesne Songbird nevydali ani jeden single ani album. Vynahradili si to v roku 2005. V máji totižto vydali singel Lyla, ktorý sa stal obrovský comebackom. Geniálna pieseň zložená Noelom a spievaná Liamom. Hovorí sa, že Lyla je údajne sestra Sally z Noelovej epickej skladby Don’t Look Back in Anger. O niekoľko dní vydali svoj ôsmy album s názvom Don't Believe The Truth. Je chrakteristický najmä svojím zvukom The Beatles, ale taktiež tým, že každá skladba je iná. Tento album tiež dokazuje, že Noel mal takpovediac "pokoj" lebo aj ostatní sa zapojili do písania skladieb, o čom svedčia piesne Turn Up The Sun a Keep The Dream Alive zložené Andym Bellom, A Bell Will Ring (Gem Archer), The Meaning of Soul, Guess God Thinks I'm Abel a Love Like A Bomb (Liam; 3. menovaná Liam & Gem) alebo Noelove skladby – Part of The Queue, Mucky Fingers, či single The Importance of Being Idle a Let There Be Love. Po vydaní albumu usporiadali obrovské turné a najväčšiu udalosť – vystúpenie v domácom Manchestri na štadióne City of Manchester Stadium.
Stop The Clocks a Lord Don't Slow Me Down (2006 – 2007)
[upraviť | upraviť zdroj]V roku 2006 Oasis vydali kolekciu piesní a živých vystúpení na albume a DVD Stop The Clocks. Obsahuje single, ale tiež B-strany, či albumové piesne. V roku 2007 Oasis vystupovali na Brit Awards naživo, ako najlepšia kapela posledného dvadsaťročia. Zapísali sa dokonca do Guinnessovej knihy rekordov pretože takmer 11 rokov mali jeden zo svojich singlov v TOP 10. Taktiež v tomto roku vytvorili coververziu skladby Within' You Without You od The Beatles napísanú Georgeom Harrisonom. Taktiež v roku 2007 vzniklo DVD a taktiež pieseň (s verziou Liamovou aj Noelovou) Lord Don't Slow Me Down.
Dig Out Your Soul (2008)
[upraviť | upraviť zdroj]V Septembri roku 2008 Oasis vydali singel, napísaný Noelom – The Shock of The Lightning. Je to pravý dôkaz Beatlesovského štýlu. V Októbri už Oasis vydávali v poradí jubilejný desiaty album – Dig Out Your Soul. Nachádzajú sa na ňom prevažne rockenrollové skladby ako už spomínaný singel The Shock of The Lightning, Waiting For The Rapture (Noel G.) alebo Bag It Up (Noel G.). Taktiež psychedelické skladby ako To Be Where There's Life (Gem A.), (Get Off Your) High Horse Lady (Noel G.) alebo tiež singel napísaný Liamom – I'm Outta Time, ktorý venoval Johnovi Lennonovi (na konci piesne je zostrih z Lennonovho citátu). Počas nahrávania tohto albumu odišiel z kapely Zak Starkey a na roli bubeníka ho vystriedal Chris Sharrock.
Rozpad (2009)
[upraviť | upraviť zdroj]Na začiatku roku 2009 Oasis pokračovali v šnúre koncertov a festivalov k albumu Dig Out Your Soul. Niekoľkokrát po sebe vypredali štadióny ako napríklad Wembley Stadium, voľné priestranstvá ako Slane Castle, či festivaly ako napríklad Melt! Festival v Nemecku. Zdalo sa, že Oasis nič nezastaví. No v lete to medzi bratmi už začalo vrieť. Na koncerty chodili osobitne, nerozprávali sa a stretávali sa prakticky len na pódiu. Všetci mysleli, že je to len dočasné; veď sa spolu hádali už minimálne tisíckrát. No koncom Augusta, Liam pred začatím koncertu obúchal a zničil Noelovu obľúbenú gitaru. Manažérovi nezostávalo nič iné ako zrušiť turné. 28. Augusta 2009, Noel Gallagher oznámil celému hudobnému svetu, že Oasis opúšťa. "So smútkom a veľkou úľavou, oznamujem, že dnes opúšťam Oasis. Nech si ľudia píšu, čo len chcú, ja jednoducho nemôžem s Liamom pracovať ani o deň dlhšie“ – týmto výrokom Noel opustil Oasis.
Kompilácia Time Flies a post-Oasis (2010 – súčasnosť)
[upraviť | upraviť zdroj]Liam priznal, že po rozpade Oasis bol deprimovaný. No neskôr došiel k myšlienke vytvoriť "staronovú" kapelu. A tak aj spravil. S ostatnými členmi, t. j. Gem Archer, Andy Bell a Chris Sharrock založili kapelu Beady Eye. Medzitým Oasis vydali jedenásty a zároveň posledný album – zbierku singlov Time Flies... 1994-2009. Obsahuje všetky single, ktoré Oasis za celú svoju kariéru nahrali. Album sa stal No.1 v UK ihneď po vypustení na trh. Noel Gallagher plánuje sólovú kariéru, no v roku 2010 sa mu narodil syn, takže zatiaľ nič nové nepriniesol. Naopak ex-Oasis teda Beady Eye vydali 28. Februára 2011 svoj debutový album Different Gear, Still Speeding. Svoju prvú pieseň, ktorú pustili do verejnosti nazvali Bring the Light. Verejnosti tiež ukázali single Four Letter Word a The Roller. Posledný menovaný vydali oficiálne ako prvý a v hitparádach sa umiestnil na 31. mieste, čo je zaujímavé, lebo pred sedemnástimi rokmi vydali Oasis debutový singel Supersonic, ktorý sa taktiež umiestnil na 31. mieste. Liam prehlasuje, že Beady Eye budú "väčší než Oasis". Taktiež nie je vylúčený comeback Oasis. Noel si totižto už dávnejšie chcel dať pauzu. Dnes to medzi bratmi tak nevrie, ale budúcnosť ukážu až ďalšie roky. Noel je v súčasnosti v kapele Noel Gallagher’s High Flying Birds, s ktorou v Októbri 2011 vydal album, ktorý sa volá rovnako ako skupina. Tento album zaznamenal väčšiu popularitu ako album Beady Eye (stal sa druhým najpredávanejším albumom v Británii za rok 2011 a umiestnil sa na 1. priečke albumového rebríčka). Liam Gallagher sa často vyjadruje o možnom návrate Oasis. Zvážil by zakopanie vojnovej sekery s bratom Noelom v záujme obnovenia spolupráce skupiny Oasis v roku 2015. Ako povedal pre magazín Rolling Stone, mohlo by sa tak stať na oslavu 20. výročia vydania ich druhého štúdiového albumu (What’s the Story) Morning Glory? (1995). Člen skupiny Beady Eye uviedol, že ak by sa im podarilo odložiť svoje spory, mohli by vyraziť na turné, na ktorom by zahrali celý album. "Bol by som za, ak by to bolo v našich silách. Na to je ale potrebná obojstranná zhoda," skonštatoval Liam. Jeho starší brat Noel tiež nedávno priznal, že sa s odchodom z Oasis zrejme unáhlil a rád by v roku 2015 zahral na koncertoch celý album (What's the Story) Morning Glory?. "On to neustále spomína," poznamenal preto Liam, ktorý by vraj chcel brata z tejto mizérie vytiahnuť. "Ak si ľudia myslia, že som rád odišiel z Oasis, mýlia sa. Omnoho bližšie by mi bolo hrávať v starej zostave. Oasis bol môj život," vyjadril sa Liam.
2024–súčasnosť: Návrat a Live '25 Tour
[upraviť | upraviť zdroj]27 Augusta 2024, takmer 15 rokov od rozpadu skupiny v roku 2009 Oasis oznámili opätovné zlúčenie za účelom odohrania koncertov v Írsku a UK v Júli a v Auguste 2025 podporené vyjadrením "Zbrane utíchli. Hviezdy sa dali do správnej polohy. Dlhému čakaniu je koniec. Príď sa pozrieť. V televízií to neuvidíš."
Diskografia
[upraviť | upraviť zdroj]Albumy
[upraviť | upraviť zdroj]- Definitely Maybe – 30. august 1994
- (What’s the Story) Morning Glory? – 2. október 1995
- Be Here Now – 21. august, 1997
- The Masterplan – 2. november 1998
- Standing on the Shoulder of Giants – 28. február 2000
- Familiar To Millions – 13. November 2000
- Heathen Chemistry – 1. júl 2002
- Don't Believe The Truth – 3. marec 2005
- Stop The Clocks – 20. november 2006
- Dig Out Your Soul – 29. september 2008
- Time Flies... 1994-2009 – 14. Jún 2009
Single
[upraviť | upraviť zdroj]- „Supersonic“ – 11. apríl 1994
- „Shakermaker“ – 13. jún 1994
- „Live Forever“ – 8. august 1994
- „Cigarettes & Alcohol“ – 10. október 1994
- „Whatever“ – 18. december 1994
- „Some Might Say“ – 24. apríl 1995
- „Roll With It“ – 14. august 1995
- „Morning Glory“ – 15. september 1995
- „Wonderwall“ – 30. október 1995
- „Don't Look Back In Anger“ – 19. február 1996
- „Champagne Supernova“ – 13. máj 1996
- „D'You Know What I Mean?“ – 7. júl 1997
- „Stand By Me“ – 22. september 1997
- „All Around The World“ – 12. január 1998
- „Don't Go Away“ – 19. február 1998
- „Go Let It Out“ – 7. február 2000
- „Who Feels Love?“ – 17. apríl 2000
- „Sunday Morning Call“ – 3. júl 2000
- „The Hindu Times“ – 15. apríl 2002
- „Stop Crying Your Heart Out“ – 15. apríl 2002
- „Little By Little / „She Is Love“ – 23. september 2002
- „Songbird“ – 3. február 2003
- „Lyla“ – 16. máj 2005
- „The Importance Of Being Idle“ – 22. august 2005
- „Let There Be Love“ – 28. november 2005
- „Lord Don't Slow Me Down“ – 21. október 2007
- „The Shock of The Lightning“ – 29. september 2008
- „I'm Outta Time“ – 1. december 2008
- „Falling Down“ – 9. marec 2009
Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Oasis (skupina)
Externé odkazy
[upraviť | upraviť zdroj]- Oasisinet – oficiálna webstránka