Preskočiť na obsah

Strand (Londýn)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Strand.
Strand pri Royal Courts of Justice.
Kostol St Mary-le-Strand.

Strand je jednou z významných londýnskych ulíc spájajúcich dva hlavné mestské obvody, a to City of London a City of Westminster. Ulica začína na Trafalgarskom námestí pri železničnej stanici Charing Cross a končí pri Temple Bar, kde sa spája s Fleet Street.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Pomenovanie Strand pochádza zo staroanglického slova pre pobrežie alebo nábrežie rieky. Dáni, Nóri, Nemci a Holanďania si taktiež odvodili výraz pre pláž z tohto slova. Predtým ako bolo vybudované Thames Embankment bola Strand najbližšou cestou pri Temži.

Oblasť Aldwych a Strand bola osídlená už v dobe anglosaskej, keď vznikla osada v oblasti tesne za pôvodnými rímskymi hradbami. V stredoveku bola táto oblasť centrom výstavby a rozvoje medzi centrom obchodu v City a politickým centrom vo Westminsteri. V 17. storočí práve Strand tvorila hlavnú spojnicu medzi týmito dvoma centrami.

Na Strand sa nachádzajú v oddelených ostrovčekoch mimo hlavný dopravný ruch dva kostoly. Prvým z nich je St Clement Danes, vybudovaný asi v 9. storočí, i keď väčšina súčasnej stavby pochádza zo 17. storočia a jej autorom je architekt Christopher Wren. St Mary-le-Strand bol dokončený v roku 1717 a jeho autorom je James Gibbs.

Významné budovy[upraviť | upraviť zdroj]

Dopravné spojenie[upraviť | upraviť zdroj]

Najbližšie stanice londýnskeho metra sú:

Najbližšia železničná stanica:

Na ulici Strand sa nachádzali svojho času dve stanice metra, ktoré niesli názov „Strand“:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]