Preskočiť na obsah

Oxford Street

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Oxford Street
Nakupujúci pred predajňou NEXT na Oxford Street
Pobočka Virgin Megastore na Oxford Street
Jedna z troch predajní spoločnosti HMV

Oxford Street je jednou z hlavných dopravných tepien londýnskeho obvodu Westminster a jednou z najznámejších obchodných ulíc na svete. Vedie zhruba od Marble Arch na rohu Hyde Parku, cez Oxford Circus k St Giles' Circus, kde sa spája s ulicami Charing Cross Road a Tottenham Court Road.

Na východ od St. Giles' Circus sa volá New Oxford Street a končí pri High Holborn. Okrem iného sa Oxford Street pretína aj s ďalším významnými londýnskymi ulicami ako napríklad Bond Street a Regent Street.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Ulica vedie tým istým smerom ako pôvodná cesta, ktorú postavili Rimania, aby spojili Hampshire a Colchester. V tej dobe bola jednou z najvýznamnejších spojníc Londýna s okolím.

V období medzi 12. storočím a rokom 1782 sa ulica nazývala Tyburn Road. Meno dostala podľa rieky Tyburn, ktorá tiekla na juh od nej a v súčasnosti tečie pod ňou. Neskôr sa volala Uxbridge Road a Worcester Road. Bola známa ako cesta pre väzňov, ktorí odchádzali z väznice Newgate na popravisko neďaleko Marble Arch.

Na konci 18. storočia skúpil v jej okolí veľké množstvo pozemkov vtedajší gróf z Oxfordu a začal tu stavebné práce. Onedlho sa stala oblasť atraktívna pre obchod a rozptýlenie, čo jej ostalo až do súčasnosti.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Nakupovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Oxford Street je považovaná za jednu z najznámejších ulíc na nákupy. Je miestom, kde sa nachádzajú veľké obchodné centrá i veľa malých obchodíkov. Je to hlavná nákupná tepna v Londýne, i keď to nie je oblasť s najluxusnejším tovarom. Spoločne s Regent Street, Bond Street a ďalšími menšími ulicami je súčasťou väčšieho obvodu so značnou koncentráciou obchodov a služieb.

Pre väčšinu britských obchodných spoločností sú ich predajne na Oxford Street považované za vlajkové lode firmy a tak sú často krát využívané na rôzne predvádzacie akcie.

Medzi najznámejšie obchody na ulici patria:

  • Selfridges: Obchodný dom s luxusným tovarom. Ná ulici sa nachádza už vyše sto rokov.
  • John Lewis
  • Debenhams
  • Marks and Spencer: Obchodné centrum najznámejšej britskej značky. Rozprestiera sa neďaleko Marble Arch na ploche až 15 000 m².
  • HMV a Virgin Megastore: Na ulici majú svoje pobočky aj dvaja najväčší konkurenti na poli predaja hudobných nosičov, filmov a zábavy. HMV má na samotnej Oxford Street tri pobočky, pričom tá na 150 Oxford Street je najväčšou predajnou s hudbou v Európe.
  • Borders: obrovské kníhkupectvo

Tradícia vianočných svetiel[upraviť | upraviť zdroj]

Každý rok na Vianoce je ulica ozdobená radou svietiacich reťazí. V polovice novembra vybraná celebrita zapne ozdobné svetlá. Táto udalosť býva každoročne veľmi sledovaná a je jednou z udalostí zimy. Svetla svietia na ulici až do 6. januára nasledujúceho roku.

Táto tradícia pretrváva od roku 1959, päť rokov po tom ako sa zaviedli podobnú tradíciu na neďalekej Regent Street. V rokoch 19671979, v období hospodárskej recesie, sa svetla nerozsvecovali.

Dopravné spojenie[upraviť | upraviť zdroj]

Najbližšie zástavky londýnskeho metra, v smere od Marble Arch na východ:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]