Fanúšik

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Talianski fanúšikovia - tifosi.

Fanúšik (z anglického fanatic - skrátene fan; ženský rod je fanúšička) je nadšený prívrženec určitého subjektu, napríklad športovému (hokejovému, futbalovému) tímu, hudobnej skupine či k celému odboru ľudskej činnosti, produktu firmy (napríklad pivo, značky áut, dokonca aj softvér...), módny trend, či trend životného štýlu, či filmom. Je to človek, ktorý tento subjekt podporuje a dúfa v jeho úspechy a rozvoj.

Pôvod v slove fanatik nie je náhodný. V niektorých individuálnych prípadoch môže fanúšikovské hnutie prepuknúť do posadnutosti až zaslepenosti svojou náklonnosťou. Ich správanie sa stáva extrémnym až nenormálnym. Zbožňujú svoje idoly, subjekty, stávajú sa pre nich kultom sú im neustále v pätách, dokážu preň obetovať úplne všetko a pri jeho podpore sa chovajú skutočne až fanaticky.

Fanúšikovia si vytvárajú svoje fanúšikovské základne, ako sú fankluby, dodržujúce určené pravidlá, vydávajú časopisy, na internete majú svoje stránky, diskusné skupiny spájajú sa a stretávajú pri spoločných aktivitách.

Medzi extrémne prejavy fanúšikovských hnutí patria zápasy medzi skupinami tzv. chuligánov pred, počas, alebo aj po zápasoch súperiacich družstiev v niektorých kolektívnych športov, najčastejšie futbalu.

Literatura[upraviť | upraviť kód]