Lindsay Lohanová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lindsay Lohanová
Lindsay Lohan (Headshot).jpg
Lindsay Lohanová (2012)
Celé menoLindsay Dee Lohan
Narodenie 2. júl 1986 (36 rokov)
New York, štát New York, Spojené štáty
PovolanieHerečka, speváčka, skladateľka, modelka, režisérka, producentka
Roky pôsobenia1989 – súčasnosť
RodičiaMichael Lohan
Dina Lohanová

Lindsay Dee Lohanová (* 2. júl 1986, New York, New York, Spojené štáty) je americká herečka, modelka, speváčka, skladateľka, režisérka a producentka.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Lindsay Lohanová sa narodila v júli 1986 obchodnej analytičke Dine Lohanovej a úspešnému obchodníkovi z Wall Street Michaelovi Lohanovi.

Ako trojročná sa objavovala v rôznych reklamách a už v roku 1996 prišla jej prvá filmová úloha vo filme Pasca na rodičov, kde stvárnila rovno dvojúlohu; dvojičky ktoré sa nepoznajú kvôli rozvodu svojich rodičov. Vďaka obrovskému úspechu s ňou Disney podpísal zmluvu na tri filmy.

V roku 2003 sa objavuje po boku kráľovnej vrieskania Jamie Lee Curtisovej vo filme Medzi nami dievčatami, kde si obe herečky vymenili telá. Film mal obrovský úspech.

V roku 2004 sa presťahovala do Los Angeles a ten istý rok natáčala film Protivné sprosté dievčatá podľa knihy psychologičky Rosalindy Wisemanovej, ktorá študovala chovanie študentov na vysokých školách. V snímke sa objavili aj vtedy začínajúce herečky ako Amanda Seyfriedová či Rachel McAdamsová.

Ďalším jej filmovým hitom bol Herbie na plný plyn, kde hrala dcéru filmového pretekára (Michael Keaton).

V roku 2006 obdržala cenu Zlatá malina v kategórií Najhoršia herečka za svoj herecký výkon vo filme Len trochu šťastia, neskôr sa začala sústreďovať viac na nezávislé filmy ako napríklad Zajtra nehráme! po boku Meryl Streepovej alebo film Bobby, ktorý poukazuje na smrť Roberta F. Kennedyho.

V roku 2007 sa u Lindsay začali prejavovať problémy zo zákonom a drogami, bola niekoľko krát poslaná aj na liečenie.

V roku 2009 sa vrátila k herectvu v podpriemernom filme Šéfe, som v tom! a tiež sa stala porotkyňou v šiestej sérií amerikej show Project Runaway!. Objavila sa aj vo filme Machete, v ktorom si zahrala po boku hercov ako Danny Trejo,Robert De Niro, Jessica Alba či Steven Seagal. V tom istom roku bola obvinená ž krádeže luxusného náhrdelníka, za ktorú bola odsúdená na 120 dní vo väzbe.

V roku 2012 fotila pre časopis Playboy a zahrala si v televíznom filme Liz a Dick, kde stvárnila postavu Elizabeth Taylorovej. O rok si zahrala v Scary Movie 5, kde sa objavila po boku Charlieho Sheena.

V poslednej dobe jej herecká kariéra upadá kvôli odvykacím kúram a neúspešným liečeniam.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Lindsay Lohanová na Internet Movie Database.

Lindsay Lohanová na Aktuality.sk