Lindsay Lohanová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lindsay Lohanová
Lindsay Lohan (Headshot).jpg
Lindsay Lohanová (2012)
Celé menoLindsay Dee Lohan
Narodenie 2. júl 1986 (32 rokov)
New York, štát New York, Spojené štáty
PovolanieHerečka, speváčka, skladateľka, modelka, režisérka, producentka
Roky pôsobenia1989 – súčasnosť
RodičiaMichael Lohan
Dina Lohanová

Lindsay Dee Lohanová (* 2. júl 1986, New York, New York, Spojené štáty) je americká herečka, modelka, speváčka, skladateľka, režisérka a producentka.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Lindsay Lohan sa narodila v júli 1986 Dine Lohanovej, ktorá pracovala ako obchodná analytička a Michaelovi Lohanovi, ktorý pracoval ako úspešný obchodník z Wall Streetu.

Už ako trojročná sa objavovala v rôznych reklamách a už v roku 1996 prišla jej prvá filmová úloha vo filme Pasca na rodičov, kde stvárnila rovno dvojrolu, dvojičky ktoré sa nepoznajú kvôli rozvodu ich rodičov. Vďaka obrovskému úspechu s ňou Disney podpísal zmluvu na tri filmy.V roku 2000 sa predstavila ako sirota ktorá sa pokúsi vrátiť k životu jej mŕtvu matku, no namiesto toho oživí jej bábiku. V rovnakom roku, sa objavila v televíznom seriály Bette Midler.

V roku 2003 sa objavuje po boku kráľovnej vrieskania Jamie Lee Curtisovej Medzi nami dievčatami, kde si obe herečky vymenili telá.Film mal obrovský úspech.

V roku 2004 sa Lindsay presťahovala do Los Angeles a v ten istý rok natáčala film Protivné sprosté dievčatá ktorá bola sfilmovaná podľa knihy psychologičky Rosalindy Wisemanovej ktorá študovala chovanie študentov na vysokých školách. A film skutočne zabodoval, v snímke sa objavili aj vtedy začínajúce herečky ako Amanda Seyfried či Rachel McAdams.

Ďalším jej filmovým hitom bol Herbie na plný plyn, kde bola dcéra filmového pretekára (Michael Keaton).

V roku 2006 obdržala cenu Zlatej Maliny v kategórií Najhoršia herečka za svoj herecký výkon vo filme Len trochu šťastia, neskôr sa Lindsay začala sústrediť viac na nezávislé filmy ako príklad Zajtra nehráme! po boku Meryl Streep alebo za film Bobby , ktorý poukazuje na smrť Roberta F. Kennedyho z roku 1968.Jej herecký výkon boli veľmi pozitívne ohlasy.

V roku 2007 sa u Lindsay začali prejavovať problémy zo zákonom a problémy s drogami, bola krát poslaná aj na liečenie ktoré si zopakovala hneď niekoľko krát.

V roku 2009 sa vrátila k herectvu v podpriemernom filme Šéfe, som v tom! a tiež sa stala porotkyňou v šiestej sérií amerikej show Project Runaway!. Objavila sa aj vo filme Machete v ktorom si zahrala po boku hercov ako Danny Trejo,Robert De Niro,Jessica Alba či Steven Seagal.V tom roku tiež bola obvinená ž krádeže luxusného náhrdelníku za ktorý bola odsúsená na 120 dní vo väzbe.

V roku 2012 nafotila fotky pre časopis Playboy a zahrala si v televíznom filme Liz a Dick, kde stvárnila postavu Elizabeth Taylor. O rok si zahrala v Scary Movie 5, kde sa objavila po boku s Charlie Sheenom.V poslednej dobe sa si v moc filmoch nezahrala, kvôli odvykacím kúram a liečení ktoré boli žiaľ neúspešné.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Lindsay Lohanová na Internet Movie Database.

Lindsay Lohanová na Aktuality.sk