Twitter

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Twitter
logo
URLtwitter.com
Typ stránkymikroblogovacia sociálna sieť
Registráciapotrebná pre tweetovanie
VlastníkTwitter Inc.
TvorcaJack Dorsey
Spustenie2006

Twitter je mikroblogovacia sociálna sieť, ktorá umožňujúce svojim užívateľom posielať a čítať správy ostatných používateľov, tzv. tweets (tweety). Tweety sú textové príspevky do 280 znakov zobrazených na užívateľskom profile, preto hovoríme o mikro blogu. Twitter vlastní spoločnosť Twitter Inc.

Ústredie twitteru je v San Franciscu, Kalifornia (kde bola i služba založená). Twitter má tiež servery a úrady v San Antoniu, Texas, Boston a Massachusetts.

Od svojho vzniku v roku 2006 Jackom Dorseyom, Twitter získal popularitu po celom svete a v súčasnosti má viac ako 500 miliónov užívateľov. Sociálnu sieť používajú najviac v USA, Brazílii a Japonsku.[1]

Užívatelia[upraviť | upraviť kód]

Tweety sú verejne viditeľné v predvolenom nastavení, avšak odosielatelia môžu obmedziť doručovanie správ na ich zozname priateľov. Používatelia sa môžu prihlásiť k odberu tweetov iných používateľov – toto je známe ako following a účastníci sú známi ako followers. Tieto správy sa môžu odoberať aj cez SMS. Všetci užívatelia môžu odosielať a prijímať tweety prostredníctvom internetovej stránky Twitter, kompatibilné externé aplikácie (napr. pre smartphony).

Pre využívanie stačí jednoduchá registrácia, výber Twitter mena a ikonky a môžete začať štebotať. Podobne ako veľmi obľúbené statusy na rôznych sociálnych sieťach, aj Twitter poskytuje miesto, kde sa môžete s celým svetom podeliť o svoje zážitky, názory, zaujímavé poznatky, ale aj videá či články. Takisto môžete prispievať odkazmi na zaujímavé webstránky, dávať na Twitter fotografie, či využiť Twitter na anketovanie komunity. Twitter je zároveň skvelou formou propagácie. Slúži tak celebritám, ale i rôznym firmám, ktorý využívajú možnosť dať vedieť o sebe, svojich nových piesňach, produktoch a podobne.

Príspevky možno šíriť veľmi jednoducho. Pomocou tlačidla re-tweet nám umožňuje tweet, ktorý nás zaujal poslať svojim známym s menom autora a hlavičkou toho, kto re-tweetuje.

Znaky v príspevkoch[upraviť | upraviť kód]

Hashtag sa používa na opis daného tweetu. Jedná sa o frázu, ktorá začína znakom #. Twitter premení hashtag na odkaz, pomocou ktorého je možné nájsť iné tweety s rovnakým hashtagom. Tieto hashtagy môžu označovať rôzne zaujímavosti (film, osobnosť, dôležitá udalosť) alebo označovať význam tweetu (radosť, hnev, smútok, sarkazmus).

Príklady: #prohibice, #drunktweet, #iphone5, #lol, #truestory

Ak za znakom @ nasleduje meno užívateľa, znamená to, že daný užívateľ bol v konkrétnom príspevku spomenutý, alebo mu bolo odpovedané. Takýto tweet sa zobrazí spomenutému v sekcii Mentions, aj keď sa navzájom nesledujete.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Twitter prekonal 500 miliónov použivateľských účtov [online]. zive.sk, 2012-08-04. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Twitter

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]