Hashtag

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Hashtag (iné názvy: haštag, hešteg;[1]angl. hashtag) je slovo alebo fráza označené predponou „#“. „#“ má ASCII kód 35 (píš alt + 35). Význam slov označených týmto symbolom – tagom – je dnes chápaný ako forma kľúčového slova. Najčastejšie je využívaný v informačných systémoch na jednoznačné označenie článkov, dokumentov alebo ich častí, prípadne kľúčových alebo podstatných slov. Krátke príspevky na mikroblogoch alebo na sociálnych sieťach môžu byť označené umiestnením „#“ pred významné slová ako tu:

„#Wikipédia je spoločnými silami upravovaná otvorená internetová #encyklopédia.“

Hashtag zohráva dôležitú úlohu aj v oblasti informačných technológií ako tzv. jednoznačný identifikátor na označenie určitého obsahu alebo jeho časti, napríklad v programovacích jazykoch.

Začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Za prapôvod hashtagu možno považovať označenie riadku s komentárom, poznámkou alebo špecifikáciou v programovaní, konkrétne v skriptovacích jazykoch pre DOS. Pravdepodobne odtiaľ sa inšpirovali členovia komunity okolo IRC sietí a prijali dohodu o pridaní symbolu „#“ na začiatok slova označujúceho kanál, skupinu alebo tému. Tým vznikol Hashtag ako taký. Aby dali zmysel netriedenému prúdu správ kolujúcich sociálnymi sieťami, inšpirovali sa od tejto komunity používatelia Twitteru a začali „#“ pridávať k slovám označujúcim predmety záujmu.

Hashtag na sociálnych sieťach[upraviť | upraviť zdroj]

V dnešnej dobe sa hashtag stal neodmysliteľnou súčasťou mnohých sociálnych sietí. Ako označenie kľúčového slova sa dnes používa na viac než 20 celosvetových sociálnych sieťach. Medzi najznámejšie patrí napríklad Facebook, Flickr, Google+, Identi.ca, Instagram, Kickstarter, LinkedIn, Orkut, Pinterest, Tumblr, Twitter, Vkontakte.ru alebo YouTube. Stačí pred kľúčové slová v tweetoch napísať symbol #. Ešte pred napísaním tweetu možno vykonať malý prieskum, či už náhodou hashtag neexistuje, prípadne skontrolovať „Suggestions and Tips“ („Návrhy a tipy“). Používanie vhodných hashtagov v tweetoch pomáha ďalším užívateľom na Twitteri nájsť príslušné „tweety“ oveľa ľahšie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • 1. REINHARDT, Wolfgang; WHEELER, Steve ; EBNER, Martin . Key Competencies in the Knowledge Society : IFIP TC 3 International Conference, KCKS 2010, Held as Part of WCC 2010, Brisbane, Australia, September 20-23, 2010. Proceedings [online]. Boston : Springer Boston, 7. 8. 2010 [cit. 2011-05-16]. All I Need to Know about Twitter in Education I Learned in Kindergarten,. Dostupné z WWW: online[nefunkčný odkaz], ISBN 978-3-642-15377-8.
  • 2. LANIADO, David; MIKE, Peter. The Semantic Web – ISWC 2010 : 9th International Semantic Web Conference, ISWC 2010, Shanghai, China, November 7-11, 2010, Revised Selected Papers, Part I [online]. Heidelberg : Springer Berlin, 2010 [cit. 2011-05-16]. Making Sense of Twitter. Dostupné z WWW: online[nefunkčný odkaz], ISBN 978-3-642-17745-3.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Hlboká história - infografika
  2. Stručná história - infografika
  3. Jak napsat hashtag
  4. Growing hashtags: Expanding outreach on Wikipedia
  5. Wikimedia hashtag search