Tumblr

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Logo Tumblr

Tumblr je sociálna sieť respektíve tzv. "microblogging" stránka, ktorú vytvoril David Karp. Od roku 2013 ju vlastní spoločnosť Yahoo! Inc.

Ako sa možno dočítať na oficiálnej stránke, "Tumblr vám dovoľuje všetko bez námahy zdieľať".

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Vytváranie Tumblr začalo v roku 2006 z iniciatívy a záujmu Davida Karpa, ktorý sa už nejakú dobu zaujímal o "tumbleblogy" (krátke formy blogov) a čakal kým niekto vytvorí platformu pre tento typ blogov. Keďže nikto sa na to nepodujal, rozhodol sa do toho pustiť spoločne s Marcom Armentom. Tumblr bol oficiálne spustený vo februári 2007. V priebehu dvoch týždňov získal 75 000 užívateľov.

V súčasnosti (2014) má sieť cez 184 miliónov blogov (vrátane neaktívnych).

V máji 2013 bolo rozhodnuté, že sa novým vlastníkom Tumblr stane spoločnosť Yahoo!. Veľa užívateľov bolo s touto situáciou nespokojných, ale napokon sa uzavrela dohoda v júni toho istého roku s tým, že riaditeľom ostáva David Karp.

Funkcie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Dashboard - sa objaví pre každého zaregistrovaného užívateľa. Je to stránka, kde sa zobrazujú vaše vlastné články (po anglicky známe ako "posts") a aj tie od ľudí, ktorých "sledujete". Cez Dashboard sa môže prejsť na vytvorenie vlastného článku, pridanie fotografie, videa, zvukového záznamu, citácie apod. Taktiež sa cez neho môže užívateľ dostať k úpravám vzhľadu vášho blogu, k jeho nastaveniam a napokon, aj k "Ask(s)" čo je forma poštovej schránky.
  • Tags - používajú sa na jednoduchšie vyhľadávanie vo vlastnom tumblr blogu a taktiež aj po celom tumblr, čo je možné vďaka vyhľadávaciemu okienku nad Dashboardom. Píšu sa v štýle „#Láska“, funkcia známa z Twitteru alebo z Instagramu a udávajú sa pod článok. Často sa tiež využívajú na vyjadrenie svojich pocitov z danej témy, ktorá sa objavuje v článku a mnohokrát sú humorne ladené. Známe vyjadrenie "asafkfjkejgoagg", čo je v podstate len nezmysel a chaotické stisnutie klávesov značí rozrušenie, radosť, ale aj šok apod.
  • Ask - už spomínané Ask slúži ako spôsob spojenia sa s užívateľom blogu. V dizajne a nastaveniach blogu nachádza možnosť si túto funkciu vypnúť alebo ju vypnúť len čiastočne a to pre anonymných užívateľov (resp. užívateľov nezaregistrovaných na Tumblr alebo tých registrovaných užívateľov, ktorý si túto možnosť zvolili pri odosielaní svojej správy). Vypnutie anonymu často využívajú ľudia, ktorých otravujú iný užívatelia resp. anonymy a neregistrovaný užívatelia alebo im ubližujú textovou formou tzv. Anon Hate.
  • Queue - je nastavenie pri vytváraní článku, vďaka ktorému si môžete nastaviť jeho zobrazenie v určitý deň a hodinu.
  • Post - respektíve samotný článok je obmedzený počtom znakov a taktiež aj počtom, ktorý obmedzuje zdieľať určité množstvo za deň. Články je medzi sebou možné zdieľať pomocou "reblogov" alebo ich len dať do "Páči sa mi" resp. kliknúť na srdiečko, ktoré značí "Like". Články a aj "like-y" je možné mazať a rušiť.

Tumblr je rok od roka populárnejší a blogy si tu zakladajú novinové spoločnosti, známi spisovatelia, umelci, herci a aj speváci. Dôkazom je napr. blog Baracka Obamu, exprezidenta Spojených štátov amerických.[1]

Mobilné aplikácie

Vďaka akvizícii Tumblr v roku 2009 s Tumblerette, aplikácia iOS vytvorená Jeff Rock-om a Garrett Ross-om, službu zahájila oficiálna aplikácia pre iPhone. Pre telefóny BlackBerry je stránka dostupná od 17. apríla 2010, prostredníctvom aplikácie Mobelux v BlackBerry world. Tumblr je k dispozícii aj pre Android.

Tumblr v roku 2012 vydala novú verziu aplikácie pre iOS, Tumblr 3.0 umožňuje podporu pre Spotify, obrázky vo vysokom rozlišení a prístup v režime offline. Pre Windows Phone bola aplikácia vydaná 23. apríla 2013. Tumblr pre Google Glass bol vydaný 16. mája 2013.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Tumblr

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]