Windows Phone

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Windows Phone

Základné informácie
VývojárMicrosoft
Rodina OSMicrosoft Windows
Zdrojový modelSúkromný/Zatvorený
Posledná stabilná verziaWindows 10 mobile / 12.04.2016
Posledná testovacia verziaWindows 10 1511 / 08.06.2016
Jazykyvšetky svetové jazyky (vrátane slovenčiny)
Metóda aktualizácieWindows Phone update service
Manažér balíkovMicrosoft Store
LicenciaMicrosoft EULA
Ďalšie odkazy

Pozri aj Informačný portál

Windows Phone bol operačný systém pre mobilné telefóny vyvinutý spoločnosťou Microsoft. Jeho predchodcom bol Windows Mobile. Bol zameraný na užívateľský (nie firemný) trh a jeho podpora skončila 10. decembra 2019.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Microsoft predstavil Windows Phone 15. februára 2010 na Mobile World Congress 2010 v Barcelone a na trh bol bol uvedený v Európe, Singapure, Austrálii a Novom Zélande 21. októbra 2010, v USA a Kanade 8. novembra 2010, v Ázii v roku 2011. Windows Phone obsahuje grafické používateľské rozhranie s dizajnovým jazykom s názvom Metro. Posledná verzia bola Windows 10 Mobile.

8. októbra 2017 Joe Belfiore oznámil, že práca na systéme Windows 10 Mobile sa blíži ku koncu z dôvodu nedostatočného preniknutia na trh a nedostatku záujmu vývojárov aplikácií. V januári 2019 Microsoft oznámil, že podpora pre Windows 10 Mobile skončí 10. decembra 2019 a že užívatelia Windows 10 Mobile by mali prejsť na iOS alebo Android telefóny.

Prístroje s operačným systémom Windows Phone[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 11. februára 2011 oznámilo združenie firiem Microsoft a Nokia, že Windows Phone bude v budúcnosti preferovaný operačný systém na smartphone platformách Nokia.[1] Prvou verziou bol Windows Phone 7.

29. októbra 2012 bola vydaná verzia 8. S touto verziou boli vydané všetky Nokia Lumia telefóny radu 520 a vyšší (novší). Tento operačný systém používali aj telefóny iných spoločností, ako modely "HTC Windows Phone 8S" a "8X", ďalej modely "Samsung Ativ S", "Huawei Ascend W1", či niektoré modely od Prestigio.

Dva roky nato vyšla aktualizácia 8.1, ktorá okrem iného obsahovala "notifikačnú lištu" a synchronizované záložky medzi (novým) Internet Explorerom 11 a inými zariadeniami Microsoft. Tiež bola pridaná Cortana. Všetky telefóny s Windows Phone 8 dostali aktualizáciu na Windows Phone 8.1.

21. januára 2015 bola vydaná najnovšia, súčasná verzia, Windows 10 mobile.

Či je telefón vhodný na aktualizáciu na Windows 10 sa dozviete spustením oficiálnej aplikácie od Microsoftu, ktorá skontroluje telefón.[1]

Bezpečnosť aplikačnej platformy[upraviť | upraviť zdroj]

Technológia aplikačnej platformy Windows Phone slúži ako základ pre aplikáciu Windows Store na systémoch Windows 8 a novších.

Každá aplikácia, ktorá je spustená, musí mať buď digitálny podpis od certifikovaného autora (získateľné cez Microsoft Store), alebo byť priamym partnerom firmy Microsoft.

Používa sa tu tzv. systém komôr.[2] Tieto komory určujú čo aplikácie môžu vykonávať a k akým dátam majú prístup. K takýmto údajom patria geografická poloha, súbory iných aplikácií (kontakty, správy, ...), mikrofón, kamera, či dočasná pamäť klávesnice. Všetky aplikácie sa spúšťajú v izolovanom prostredí od ostatných, v tzv. sandboxe (pieskovisku). Zmena kategórie "komory" nie je možná za behu programu, iba pri jeho inštalácii a používateľ musí tieto povolenia odsúhlasiť.

Prehliadač[upraviť | upraviť zdroj]

Windows Phone 8 používa prehliadač Internet Explorer 10. Vo verzii Windows Phone 10 je dostupný už aj prehliadač Microsoft Edge.

Prehliadač beží vo svojom vlastnom izolovanom sandboxe, čo mu znemožňuje čítať dáta iných aplikácií (ani iným aplikáciám neumožňuje získať napr. súbory Cookies či históriu prehľadávania). Nie je možné ani používať tzv. pluginy. Prehliadač má tiež podporu so systémom Microsoft SmartScreen, ktorý je ďalším z bezpečnostných prvkov. Tento pri navštívení stránok "so zlou povesťou" zobrazí správu, že nie je bezpečné pokračovať.[2]

Obchod Windows Store[upraviť | upraviť zdroj]

Všetky aplikácie nahrané do Windows Store podliehajú viac-stupňovej kontrole. Každá aplikácia je kontrolovaná rôznymi bezpečnostnými algoritmami, zahŕňajúc antivírové procedúry.

Aktualizácie[upraviť | upraviť zdroj]

Jediný spôsob ako aktualizovať telefón je skrz vstavanú službu Windows Phone update service.[2]

Ochrana dát[upraviť | upraviť zdroj]

Prístup k disku je chránený klasicky PINom prípadne ďalším heslom. IT odborníci môžu telefón na diaľku "vymazať". Rovnako môžu urobiť aj používatelia cez Outlook Web App. Tiež môžu stratený/odcudzený telefón rovnakým spôsobom aj lokalizovať.

Celý úložný priestor telefónu je tiež možné zašifrovať pomocou technológie BitLocker.

Všetka komunikácia telefónu so službami Microsoftu ako SkyDrive, či mail je šifrovaná spojením SSL. Komunikácia medzi kritickými obchodnými aplikáciami je šifrovaný algoritmami AES s dĺžkou kľúča 128 či 256 bitov.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Nokia. Nokia and Microsoft announce plans for a broad strategic partnership to build a new global ecosystem [online]. 11. február 2011. Dostupné online.
  2. a b c http://blogs.msdn.com/cfs-filesystemfile.ashx/__key/communityserver-blogs-components-weblogfiles/00-00-01-55-06/8272.20_2C00_206.01_5F00_WP-8_5F00_SecurityOverview_5F00_102912_5F00_CR.pdf

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Windows Phone na anglickej Wikipédii.