Windows 10

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Windows 10

Windows 10 je tiež označenie dvoch verzií operačných systémov pre mobily (Windows 10 Mobile a Mobile Enterprise).

Windows 10 je operačný systém spoločnosti Microsoft, určený pre použitie v stolových počítačoch, notebookoch, tabletoch, smartfónoch, hracích konzolách Xbox a ďalších zariadeniach. Finálna verzia bola vydaná 29. júla 2015, odkedy ju bolo možné počas jedného roku inštalovať zadarmo. Táto verzia systému zjednocuje ovládanie zariadení rôznych typov (aj s dotykovým ovládaním) aj tým, že spája užívateľské prostredia spojením Modern UI a Windows Aero a zároveň pridáva nové funkcie ako napríklad virtuálne plochy. Ďalším zámerom Microsoftu bolo zjednotiť obchody Windows Store a Windows Phone store.

Názov systému[upraviť | upraviť zdroj]

Microsoft pri Windows 10 síce pokračoval v označovaní systémov číslami, preskočil však verziu číslo 9. Vynechaním deviatky vraj chcú zdôrazniť skok, ktorý systém predstavuje. Špekuluje sa ale o tom, že dôvod bol rýdzo praktický, pretože názov Windows 9x sa využíva pre označenie systémov Windows 95 a Windows 98.

Minimálne systémové požiadavky[upraviť | upraviť zdroj]

Minimálne systémové požiadavky sú veľmi podobné ako boli pre Windows 7 a 8[1] (Rozdiel je v tom, že pre 32-bitovú verziu v predchádzajúcich verziách stačilo 1 GB operačnej pamäte ale naopak Windows 8/8.1 vyžadoval monitor s rozlíšením najmenej 1024 x 768):

 • Procesor taktovaný na 1 GHz alebo rýchlejší s podporou technológií PAE, NX a SSE2.
 • RAM pamäť: 2 GB operačnej pamäte (pre 32 aj 64-bitovú verziu).
 • Miesto na disku: 16 GB pre 32-bitovú verziu, 20 GB pre 64-bitovú verziu.
 • Grafické zariadenia: podpora Microsoft DirectX 9 s ovládačom WDDM.
 • Monitor s rozlíšením 800 x 600 a viac.
 • Minimálna uhlopriečka PC, tabletu 7 palcov.[1]
 • (Maximálna uhlopriečka smartfónu 9 palcov.) [1]

Vývoj Windows 10[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: História verzií Windows 10

Verzie (edície) Windows 10[upraviť | upraviť zdroj]

 • Home – verzia pre domácnosti. Ide o ekvivalent edícií Windows 7 Home Premium a Windows 8 (Windows 8 Core).
 • Pro – pre malé a stredné firmy. Ide o ekvivalentnú edíciu Windows 7 Professional, alebo Windows 8 Pro. Vychádza z Windows 8 Core a pridáva funkcie dôležité pre podnikové siete ako sú Vzdialená plocha a Domain Join.
 • Enterprise – pre veľké firmy. Táto verzia vychádza z Windows 10 Pro a pridáva ďalšie funkcie pre správu a zabezpečenie veľkých sietí.
 • Enterprise LTSB (Long Term Servicing Branch) – ako Enterprise ale neakceptuje aktualizácie meniace zásadne funkcionalitu Windows (tzv. nové Buildy Windows). Napríklad Windows 10 Enterprise LTSB 1511 by neponúkala aktualizáciu na Windows 10 Enterprise 1107.
 • Education – verzia pre školy. Obsahuje niektoré funkcie zamerané priamo na školy.
 • Mobile – mobilná verzia Windows 10.
 • Mobile Enterprise – mobilná verzia Windows 10 určené pre veľké spoločnosti.
 • IoT Core – vývojová platforma pre internet of things.

Vlastnosti Windows 10[upraviť | upraviť zdroj]

Ponuka Štart[upraviť | upraviť zdroj]

Ponuka Štart vo Windows 10 vznikla spojením klasickej ponuky Štart zo starších verzií systému Windows a obrazovky Štart z Windows 8. Na vrchu vľavo je nástroj pre prepínanie alebo odhlásenie používateľských účtov. Pod ním vľavo najpoužívanejšie aplikácie a prednastavené aplikácie (Prieskumník, Nastavenie a Napájanie). Aplikácie (rovnako ako v predchádzajúcich systémoch) majú možnosť, ak sú toho schopné, vytvárať tzv. Jumplist, čo sú zoznamy pre rýchly prístup k súborom alebo priečinkom naposledy použitých danou aplikáciou (alebo často používané napríklad priečinky). Pravú časť ponuky Štart tvoria dlaždice, niektoré z nich sú tzv. živé dlaždice. Ponuka Štart sa dá zväčšovať alebo zmenšovať, presná šírka sa určí automaticky podľa počtu dlaždíc v ponuke. Ak je dlaždíc viac, než koľko sa ich dá zobraziť, ponuka s dlaždicami sa dá posúvať alebo zväčšiť na celú obrazovku (čo je ekvivalent výzoru ponuky Štart vo Windows 8, vhodný pre zariadenia ovládané dotykom). Každá aplikácia sa dá Pripnúť na obrazovku Štart, čo znamená, že sa pridá do pravej strany ponuky – medzi dlaždice. Dlaždice možno presúvať, meniť ich veľkosť alebo vytvárať ich skupiny.[2] V ponuke Štart sa zobrazujú aj aplikácie, ktoré nie sú nainštalované v počítači a dostali sa tam bez vedomia užívateľa. Ide o aplikácie, ktoré užívateľovi podsúva Microsoft ako "návrhy". Možnosť "Príležitostne zobrazovať návrhy v ponuke Štart" sa dá zrušiť ako aj prispôsobiť ostatné pomocou Nastavenie / Prispôsobenie / Štart.

Panel úloh (kedysi a po česky hlavný panel)[upraviť | upraviť zdroj]

Panel úloh (Task bar) vo Windows 10 obsahuje dve nové tlačidlá Vyhľadávanie vo Windows a Zobrazenie úloh (Task View). Vyhľadávanie na Slovensku nepodporuje ani ovládanie hlasom (Cortana) ani prehľadávanie internetu ale len vyhľadávanie v počítači (ale aj s prehľadávaním obsahu súborov po nastavení Vyhľadávať výsledky: v dokumentoch, podobne ako vo Windows XP).

Zobrazenie úloh (alebo ťahanie prstom od ľavého okraja obrazovky na dotykovej obrazovke) umožňuje prepínať medzi otvorenými aplikáciami. Pribudla tu navyše možnosť vytvárania (virtuálnych) pracovných plôch. Pomocou Zobrazenie úloh možno nielen pridať novú pracovnú plochu a prepínať medzi plochami ale aj preniesť ťahaním otvorenú aplikáciu z jednej plochy na druhú.

Vylepšené prichytávanie aplikácií[upraviť | upraviť zdroj]

V predchádzajúcich verziách (Windows 7 a 8) bolo možné prichytiť okná k polovici obrazovky (ich potiahnutím za vybraný okraj obrazovky), teraz je táto možnosť rozšírená aj na štvrtinu obrazovky (prichytenie pomocou myši k rohu monitora). Navyše, pri opakovanom stlačení klávesy Windows a niektorej šípky je možné aplikáciu prichytiť tiež k hornej alebo dolnej polovici obrazovky. Ak sa okno prichytí k polovici obrazovky, otvorí sa navyše asistent prichytávania, ktorý zobrazí výber ostatných aplikácií na prichytenie do voľného priestoru (ak sú dajaké aplikácie otvorené).

Centrum oznámení / akcií (notifikačné centrum)[upraviť | upraviť zdroj]

Je určené pre prácu s notifikáciami. Spúšťa sa pomocou novej ikony v oznamovacej (pravej) oblasti panela úloh.

Ostatné[upraviť | upraviť zdroj]

Ďalšou funkciou je nastavenie farby motívu na automatickú. V tomto prípade je táto farba vždy určená farbou pozadia. Vylepšený bol tiež príkazový riadok, ktorý teraz podporuje klávesové skratky. Odstránený bol panel Charm (vyskakujúci z pravej časti monitora) obsahujúci vo Windows 8 päť základných tlačidiel: Hľadať, Zdieľať, Štart, Zariadenia, Nastavenia. Jeho funkcie boli presunuté do systémového menu jednotlivých aplikácií (pravý klik a ikonu otvorenej aplikácie úplne vľavo hore) a Centra oznámení (charm, ktorý zostal je Zdieľať). Zmeny sa udiali aj vo verzii pre firmy a školy, ktoré môžu napríklad lepšie oddeľovať firemné dáta od dát osobných (BitLocker, Credential a Device Guard a pod.).

Prijatie systému Windows 10[upraviť | upraviť zdroj]

Distribúcia[upraviť | upraviť zdroj]

Microsoft bol kritizovaný za nástroj Získať Windows 10 (Get Windows 10 / GWX), ktorý bolo veľmi zložité zastaviť a tak okná s propagáciu Windows 10 vyskakovali aj užívateľom, ktorí si ho vyslovene neželali.

V septembri 2015 vyšlo najavo, že Microsoft spúšťa automatické sťahovanie inštalačných súborov Windows 10 na všetkých počítačoch s Windows 7 a 8.1 kompatibilných s Windows 10 bez ohľadu na to, či dostal výslovne požiadavku na upgrade. Microsoft oficiálne potvrdil túto zmenu s vyhlásením, že to je "normálna prax v odvetví, ktorá skracuje dobu potrebnú na inštaláciu a zaisťuje pripravenosť zariadenia."

21. januára 2016 žalovala Microsoft užívateľka, ktorej počítač sa samovoľne pokúsil vykonať upgrade na systém Windows 10 bez jej súhlasu. Aktualizácia zlyhala a jej počítač bol v nepoužiteľnom stave v jej cestovnej kancelárii. Súd rozhodol v jej prospech a udelil Microsoftu zaplatiť jej 10 000 dolárov, čo sa aj napokon stalo.

Zmeny nastavenia systému pri upgrade[upraviť | upraviť zdroj]

Pri inštalácii upgradu voľbou Urýchliť postup sa zmenia bez upozornenia hlavné predvolené programy na spracovanie zvukových súborov na Microsoft Hudba Grove, video súborov na Video a TV a internetových odkazov na Microsoft Edge a obrázkov na Microsoft Fotografie.

Windows 10 Home je pevne nastavený na stiahnutie všetkých aktualizácií automaticky, vrátane kumulatívnych aktualizácií, bezpečnostných záplat a ovládačov, tak že používatelia nemôžu individuálne zvoliť, ktoré aktualizácie chcú alebo nechcú inštalovať. Užívateľ tak stráca kontrolu nad svojim počítačom.

Windows 10 blokuje niektoré programy.

Ochrana osobných údajov a ich zber[upraviť | upraviť zdroj]

Obhajcovia ochrany súkromia a ďalší kritici vyjadrili obavy týkajúce sa zásad ochrany osobných údajov systému Windows 10 a jeho zhromažďovania a používanie. Pri predvolenej voľbe nastavenia inštalácie Urýchliť postup (expres) Windows 10 je nakonfigurovaný tak, aby posielal rôzne informácie Microsoftu a ďalším stranám, vrátane užívateľských kontaktov, kalendára a "sprievodný vstupných dát" (personalizovanie reči, písanie a pod.). Umožňuje aplikáciám požiadať o lokalizačné údaje užívateľa a odoslať tieto dáta do Microsoftu a "dôveryhodnými partnermi" s cieľom zlepšiť detekciu polohy. Užívatelia sa môžu odhlásiť z väčšiny tohto zberu údajov ale zakázať telemetrické odosielanie dát pri hláseniach chýb možno zakázané iba v Enterprise verzii systému Windows 10.

Windows 10 tiež napríklad ponúka funkciu Wi-Fi Sense, pomocou ktorej sa dá automaticky pripojiť k navrhovaným hotspotom. Užívatelia tak nevedomky zdieľajú heslá vlastných domácich sietí so svojimi kontaktami.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b c Microsoft aktualizoval systémové požiadavky pre Windows 10. MojWindows.sk, 2016-05-23. Dostupné online [cit. 2016-11-23].
 2. MARTIN HODÁS. Menu Štart sa vrátilo. Prispôsobte si ho podľa seba. Živé.sk, 04.08.2015. Dostupné online [cit. 2016-11-23].

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Windows 10 na českej Wikipédii.