Windows 7

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Operačné systémy
Microsoft Windows
1.0 · 2.0 · 3.0 · 3.1x · 95 · NT · 98 · 2000 · Me · XP · 2003 · Vista · 2008 · Windows 7 · CE · Mobile · Windows 8 · Windows 10
Mac OS
System 6 · System 7 · Mac OS 8 · Mac OS 9 · macOS
GNU/Linux (distribúcia)
Ubuntu · Debian · Fedora · Gentoo · Knoppix · Mandriva · Red Hat Linux · Slackware · SUSE · ďalšie...
BSD
FreeBSD · NetBSD · OpenBSD · DragonFly BSD
Mobilný telefón a PDA
PalmOS · Windows Mobile · Windows Phone · Android · Symbian OS · OS X · iOS
DOS
MS-DOS · DR-DOS · Enhanced-DR-DOS · FreeDOS · PTS-DOS
Ďalšie
OS/2 · QNX · Solaris · UNIX · AmigaOS · BeOS · OpenVMS · NeXTSTEP
z  d  u

Windows 7 (predtým označovaný kódmi Blackcomb a Vienna) je počítačový operačný systém vyvinutý spoločnosťou Microsoft, nástupca Windows Vista. Oficálne bol Windows 7 vydaný 22. októbra 2009.[1] K dispozícii je 32-bitová aj 64-bitová verzia.

Na rozdiel od svojho predchodcu, je Windows 7 výrazne modernizovaný a cieľom je jeho plná kompatibilita s existujúcimi ovládačmi zariadení, aplikácií a hardvéru. Spoločnosť Microsoft v roku 2008 uviedla prezentáciu, ktorú zamerala na multi-dotykové ovládanie, prestavané Windows s novým hlavným panelom, domácu sieť nazvanú HomeGroup a zvýšenie výkonu. Niektoré aplikácie, ktoré boli zahrnuté v predchádzajúcich verziách operačného systému Microsoft Windows, napríklad Windows Mail, Windows Movie Maker alebo Windows Fotogaléria, už nebudú ďalej zahrnuté, ale stanú sa súčasťou balíka programov služby Windows Live. Na rozdiel od systému Windows Vista sa vrátilo označenie Professional namiesto označenia Business.Oficiálne ukončenie podpory Windowsu 7 SP1 bude 14 Január 2020

História[upraviť | upraviť zdroj]

Prvýkrát sa o Windows 7 začalo hovoriť ešte pod kódovým menom Blackcomb ako o nástupcovi Windows XP. Pri Windows XP a jeho serverovej verzie Windows Server 2003 bolo naplánované, že na ne v roku 2005 nadviaže nová verzia Windows s kódovým menom Blackcomb. V auguste 2001 bola táto verzia Windows Microsoftom odsunutá o niekoľko rokov a bolo oznámené, že pred Blackcomb vyjde ešte Vista.

Neskôr bola kvôli oneskoreniu pri vývoji Blackcomb oznámená medziverzia s kódovým menom Longhorn. Potom bol Longhorn označený za hlavné vydanie a boli pridané nové funkcie ako napríklad nové vyhľadávanie Windows Search. Longhorn bol na začiatku roku 2007 vydaný pod obchodným označením Windows Vista.

Od tej doby bol stav Blackcomb niekoľkokrát zmenený. V januári 2006 bolo kódové meno Blackcomb zmenené na Vienna a Microsoft ohlásil, že Vienna (Windows 7) pravdepodobne vyjde v roku 2009. Takto dlhé termíny sú pri vývoji softvéru veľmi neisté, napriek tomu sa to Microsoftu nakoniec podarilo.

20. augusta 2008 potvrdilo Microsoftom, že interné meno (používané medzi zamestnancami Microsoftu) je Windows 7, a to sa aj stalo oficiálnym názvom systému.

Dátum vydania[upraviť | upraviť zdroj]

Plná verzia Windows 7 vyšla 22. októbra 2009. Pôvodne sa predpokladalo, že v tento termín vyjde v piatich základných jazykoch a slovenská verzia vyjde asi o 3 týždne neskôr. Postupne sa posunutie skrátilo na 1 týždeň. Prekvapením bolo, že sa slovenská verzia stihla vydať v rovnaký deň ako verzia anglická.

Verzie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Windows 7 Starter Edition – Obdoba Windows Vista Starter Edition pre rozvojové krajiny.
  • Windows 7 Home Basic Edition – Nástupca Windows Vista Home Basic Edition.
  • Windows 7 Home Premium Edition – Nástupca Windows Vista Home Premium Edition.
  • Windows 7 Professional Edition – Edícia Professional rozšírená o nástroje pre kancelárie a menšie firmy.
  • Windows 7 Ultimate Edition – Všetko, čo ponúkajú predchádzajúce verzie, plus niečo navyše
  • Windows 7 Enterprise Edition – Edícia Professional, rozšírená napríklad o ochranu čipom TPM alebo o Virtual PC

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Windows 7 Arrives Today With New Offers, New PCs, And More! [online]. [Cit. 2012-11-22]. Dostupné online. (anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]