Preskočiť na obsah

NetBSD

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Operačné systémy
Microsoft Windows
1.02.03.03.1x95NT982000MeXP2003Vista2008Windows 7CEMobileWindows 8Windows 8.1Windows 10Windows 11
Mac OS
System 6 · System 7 · Mac OS 8 · Mac OS 9 · macOS
GNU/Linux (distribúcia)
Ubuntu · Debian · Fedora · Gentoo · Knoppix · Mandriva · Red Hat Linux · Slackware · SUSE · ďalšie...
BSD
FreeBSD · NetBSD · OpenBSD · DragonFly BSD
Mobilný telefón a PDA
PalmOS · Windows Mobile · Windows Phone · Android · Symbian OS · OS X · iOS
DOS
MS-DOS · DR-DOS · Enhanced-DR-DOS · FreeDOS · PTS-DOS
Ďalšie
CP/M · OS/2 · QNX · Solaris · UNIX · AmigaOS · BeOS · OpenVMS · NeXTSTEP
z  d  u

NetBSD je moderný open source operačný systém vychádzajúci zo systému Unix. Pri jeho vývoji sa viac ako pri iných systémoch kladie dôraz na zachovávanie jednoduchosti, čistoty a prehľadnosti kódu tradičnej pre BSD Unix. Vďaka tomu NetBSD beží na vyše 70 rôznych architektúrach počítačov[1][2].

História[upraviť | upraviť zdroj]

Projekt NetBSD bol založený v roku 1993 vývojármi systému 386BSD, kvôli neistému smerovaniu tohto systému a nespokojnosti s jeho vývojovým modelom. 386BSD ako taký zakrátko ukončil svoj vývoj, ale ako prvý port systému BSD Unix na architektúru Intel i386 (IA32) poskytol základ pre ďalší vývoj NetBSD, ktorý sa stal jeho logickým pokračovaním.

Samotný 386BSD bol založený na Net/2 vydaní systému BSD Unix. NetBSD používa kód z 386BSD, ako aj z nasledujúceho BSD vydania 4.4BSD-Lite, ktoré sa nemohlo naďalej označovať menom Unix (túto obchodnú známku v súčasnosti vlastní The Open Group).

V priebehu rokov NetBSD vďaka Open source vývojovému modelu držal krok s ostatnými modernými operačnými systémami, vrátane komerčných variánt Unixu. Jeho vývoj bol viac-menej priamočiary bez problémov či už legálnych, alebo personálnych.

Dôležitou udalosťou bol odchod jedného zo zakladateľov NetBSD, Thea De Raadta, z NetBSD Core Group, ktorému predchádzal konflikt. Theo De Raadt následne založil projekt OpenBSD.

Súvisiace operačné systémy[upraviť | upraviť zdroj]

Krátko po založení NetBSD sa zo spoločných predchodcov odčlenil aj projekt FreeBSD. Tento projekt sa vyvinul do súčasne najpoužívanejšeho variantu systému BSD. Projekty FreeBSD a NetBSD si vzájomne vypomáhajú zdieľaním častí kódu a sú navzájom binárne kompatibilné.

V rámci projektu OpenBSD, ktorý sa od NetBSD odčlenil, vzniklo množstvo kvalitného softvéru, hlavne v oblasti sietí, bezpečnosti a ovládačov zariadení. Veľká časť kódu vyvinutého pôvodne pre OpenBSD je súčasťou NetBSD.

Niektoré unixové príkazy operačného systému Mac OS X pochádzajú z NetBSD.

Perspektívne vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Vďaka širokej podpore hardvéru sa NetBSD používa na zariadeniach, kde nie je možné spustiť iný unixový operačný systém. Ide o tzv. "embedded" zariadenia, priemyselné počítače, handheldy, alebo starší hardvér.

NetBSD ako moderný unixový operačný systém spĺňa všetky požiadavky na výkonné a stabilné servery, k čomu ho predurčuje aj kvalitný sieťový kód, ktorý tradične patrí medzi najväčšie výhody BSD.

Pokročilé bezpečnostné funkcie, z ktorých mnohé majú pôvod v OpenBSD robia z NetBSD systém vhodný na nasadenie v úlohách citlivých na zabezpečenie. Patrí medzi ne napríklad sieťový firewall alebo podpora zasahovania do systémových volaní používateľským procesom.

NetBSD sa používa na stavbu storage serverov vďaka výkonnému diskovému subsystému, podpore iSCSI protokolu a rokmi osvedčenému súborovému systému FFS.

NetBSD je slobodný softvér, šírený podľa BSD licencie (2-bodová verzia). Jediné praktické obmedzenie pri jeho šírení je ponechanie zmienky o autorských právach v zdrojových súboroch. K zostavovaniu NetBSD je potrebný prekladač jazyka C z projektu GNU šírený pod licenciou GPL, ale systém NetBSD v spustiteľnej forme je možné používať bez akéhokoľvek GPL softvéru.

Dostupný softvér[upraviť | upraviť zdroj]

NetBSD sa snaží o implementáciu API podľa normy Posix, čo umožňuje bezproblémové používanie prakticky všetkých unixových programov v nezmenenej forme, pokiaľ sú dostupné ich zdrojové kódy.

Okrem toho NetBSD disponuje podporou ABI mnohých ďalších operačných systémov, vrátane UNIX System V, Linux, či FreeBSD. Táto vlastnosť umožňuje beh väčšiny komerčne dostupného neslobodného softvéru. Okrem toho existuje aj experimentálna podpora pre spustiteľné súbory systému Windows vo formáte PE/COFF, ale v súčasnosti nie je veľmi použiteľná. Namiesto nej je ale možné softvér pre systém Windows spúšťať vďaka programu Wine.

Obrovské množstvo softvéru je dostupné cez balíčkový systém pkgsrc. Ten umožňuje jednoducho zostavovať a inštalovať vyše 6 000 prehľadne zatriedených balíčkov. Mnohé z nich sú dostupné aj v spustiteľnej forme a dajú sa preberať a inštalovať automaticky. Pkgsrc je možné používať aj na iných platformách, nezávisle od NetBSD.

Kritika NetBSD[upraviť | upraviť zdroj]

Fakt, že NetBSD nie je taký rozšírený ako porovnateľné operačné systémy má za následok slabšiu podporu najmä nového hardvéru.

Napriek vysokému výkonu diskového subsystému sa systém diskových polí RaidFrame, ktorý NetBSD používa, ukázal ako citeľne pomalší, než linuxový.

NetBSD nedisponuje žurnálovacím súborovým systémom a jeho možná náhrada, súborový systém LFS stále nie je produkčnej kvality.

V súčasnosti nie je možné bez zásahov do zdrojových súborov používať v textovej konzole národné znaky iné ako zo sady ISO 8859-1. Slovenský používateľ môže tento hendikep vyvážiť buď úpravou zdrojového kódu[3], alebo použitím grafického systému X11.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Hardvér podporovaný NetBSD
  2. Hardvérové zariadenia podporované NetBSD
  3. Slovenčina a čeština v NetBSD

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]