Smartfón

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Smartphone)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Samsung Galaxy Note s operačným systémom Android
Samsung i9250 Galaxy Nexus s operačným systémom Android

Smartfón (iné názvy: smartphone, inteligentný telefón[1], zriedkavo múdry alebo vyspelý telefón) je mobilný telefón s operačným systémom, napríklad Google Android alebo Apple iOS alebo Microsoft Windows, ktorý umožňuje, aby bol prístroj vybavený bohatou základnou výbavou alebo neskôr rozšírený o ďalšie aplikácie. Existujú aj operačné systémy, ktoré sa už takmer nepoužívajú – Symbian alebo PalmOS.

Smartfón slúži predovšetkým na komunikáciu, GPS, prístup k internetu cez mobilné a WiFi siete, používanie rôznych aplikácií, ktoré sa do smartfónu dajú inštalovať cez Internet priamo z mobilu, prácu, mobilnú kanceláriu a zábavu.

Smartfón je nesprávne prekladaný do slovenčiny ako chytrý telefón[1], pretože v češtine "chytrý" znamená "smart"/"inteligentný". Tento preklad je používaný aj na Slovensku (aj v reklamách) najmä firmami, ktoré majú sídlo alebo vedenie v Čechách.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Mám písať smartphone alebo smartfón alebo treba tento výraz prekladať a ako? [online]. sme.sk, 19.07.2012, [cit. 2014-01-13]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]