Nokia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Disambig.svg Toto je článok o technologickej firme Nokia. O výrobcovi mobilných telefónov pozri Microsoft Mobile.
Nové sídlo firmy Nokia

Nokia Oyj je fínska nadnárodná spoločnosť so sídlom v Espoo, Uusimaa, verejnosti známa najmä výrobou mobilných telefónov a budovaním sieťovej infraštruktúry.

V septembri 2013 Nokia oznámila predaj svojej divízie Devices&Services (Zariadenia a služby) spoločnosti Microsoft za 7,17  miliardy dolárov. Po predaji sa viacerí zamestnanci presunuli pod novovzniknutú spoločnosť Microsoft Mobile Oy.

Spoločnosť Nokia sa momentálne skladá z troch článkov, ktorými sú dcérska spoločnosť Nokia Networks, zaoberajúca sa primárne sieťovou infraštruktúrou, Here Maps, firma poskytujúca mapové podklady a služby s tým spojené a z divízie Nokia Technologies, zameranej na výskum, vývoj a licencie.

Divízia Nokia Technologies uviedla v lete 2014 svoj projekt s názvom Z Launcher. Ide o nadstavbu pre operačný systém Android, ktorá je dostupná na oficiálnej stránke.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Rolky toaletného papiera vyrobeného spoločnosťou Nokia v roku 1960, Múzeum Vapriikki, Tampere

Nokiu založil v roku 1865 Fredrik Idestam. Na začiatku sa zaoberala predajom dreva a výrobou papiera na juhozápade Fínska. V roku 1912 začala obchodovať s káblovým priemyslom. Samotná telekomunikačná história začína v roku 1980, kedy Nokia začala vyvíjať mobilné telefóny pre analógovú sieť NMT. V roku 1992 predstavila svoj prvý mobilný telefón Nokia 1011 pre sieť GSM. Desať rokov po uvedení 2G telefónu prichádza Nokia so svojím prvým 3G telefónom pre sieť W-CDMA.

História spoločnosti pokračuje v roku 2000, kedy Nokia predstavuje legendárny model Nokia 3310, nástupcu Nokie 3210. Spomenutá novinka sa stáva najpopulárnejším GSM telefónom nielen spoločnosti ako takej, ale aj celkovo, o čom svedčí aj 126 miliónov celosvetovo predaných kusov.

Nokia dominovala s operačným systémom Symbian až do roku 2010. Ignorovala vývoj systému Android, ktorý keď bol predstavený v roku 2007 Nokia hodnotila "nevnímame ho ako konkurenciu".[1] Vo februári 2011, Nokia,zostala jedinou spoločnosťou, stále podporujúce Symbian mimo Japonska, a oznámila, že bude používať Microsoft Windows Phone 7 ako primárnu platformu a neskôr outsourcovala vývoj Symbianu na spoločnosť Accenture. Posledný update Symbianu bol v roku 2012 a v septembri 2013 pohltil mobily Nokia Microsoft.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. "Symbian, Nokia, Microsoft and Apple downplay Android relevance". Engadget. Retrieved November 9, 2012. Online (anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]