Koninklijke Philips Electronics

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Koninklijke Philips N.V.
Koninklijke Philips Electronics
OdvetvieSpotrebná elektronika, Polovodiče, Telekomunikácie
Založená1891
ZakladateľGerard Philips
SídloAmsterdam, Holandsko
Územný rozsahCelosvetovo
Ústredie firmy v Amsterdame

Koninklijke Philips Electronics N.V., známa ako Philips je jedna z najväčších elektrotechnických spoločností na svete. Spoločnosť vznikla v Holandsku a tu má v súčasnosti aj svoje ústredie. Philips je rozdelený do viacerých sub-divízií: Philips Consumer Electronics, Philips Lighting, Philips Medical Systems a Philips Domestic Appliances and Personal Care. Philips je hlavným sponzorom futbalového klubu PSV Eindhoven.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločnosť bola založená v roku 1891 v Eindhovene. Jej zakladateľom bol Gerard Philips. Prvé produkty, ktoré spoločnosť vyrábala boli žiarovky a iné elektronické zariadenia. Jej prvá továreň zostáva dodnes otvorená ako múzeum.

Základy podniku, ktorý sa v budúcnosti mal stať jednou z najväčších elektronických spoločností na svete, boli položené v roku 1891. Vtedy sa Gerard Philips rozhodol založiť v holandskom Eindhovene firmu na "výrobu žiaroviek a ďalších elektrických výrobkov".

Až neskôr, v 20. rokoch 20. storočia, si spoločnosť Philips prvýkrát začala chrániť svoje novinky prostredníctvom patentov - napr. v oblasti röntgenového zariadenia, či príjmu rozhlasového vysielania. To bol pravdepodobne tiež impulz k odštartovaniu diverzifikácie produktov v rámci ponúkaného sortimentu. Potom čo v roku 1918 uviedla spoločnosť Philips na trh lekársky röntgen, začala sa v roku 1925 zaoberať prvými experimentami v oblasti televízie. V roku 1927 začala vyrábať rádiá a do roku 1932 ich predala milión. O rok neskôr už vyrobila svoju milióntu výbojku a začala výrobu lekárskych röntgenových prístrojov v Spojených štátoch. Prvý elektrický holiaci strojček spoločnosti Philips bol uvedený na trh v roku 1939. V tej dobe spoločnosť zamestnávala 45 000 ľudí po celom svete a jej tržby činili 152 mil. guldenov. V roku 1963 uviedla spoločnosť na trh prvú magnetofónovú kazetu a v roku 1965 vyrobila svoje prvé integrované obvody. V roku 1972 zas založila spoločnosť Philips spoločnosť PolyGram. Medzi najznámejšie akvizície patrí kúpa spoločnosti pôsobiacej v oblasti osvetlenia Westinghouse (1983). V roku 1983 bol na trh uvedený kompaktný disk. Ďalšími historickými medzníkmi bolo napríklad vyrobenie stomiliónteho televízoru Philips v roku 1984 a tristomiliónteho holiaceho strojčeku Philishave v roku 1995.

Do roku 2004 bol slogan spoločnosti „Let’s make things better“ . Nový slogan "Sense and simplicity" používa spoločnosť od roku 2004[1]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Svet holenia a holiacich strojčekov [online]. Svet holenia a holiacich strojčekov, [cit. 2017-01-02]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]