Internet vecí

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kresba ilustrujúca internet vecí

Internet vecí (angl. Internet of Things, skratka IoT) je v informatike označenie pre prepojenie vstavaných zariadení s internetom. Prepojené zariadenie by malo byť najmä bezdrôtové a malo by priniesť nové možnosti vzájomnej interakcie nielen medzi jednotlivými systémami a tiež priniesť nové možnosti ich ovládania, sledovania a zabezpečenie pokročilých služieb.

Problémom však sú rôzne existujúce štandardy pre komunikáciu rôznych skupín výrobcov, medzi ktoré patria Open Interconnect Consortium (Intel, Samsung, Dell, Broadcom...), AllSeen Alliance (Cisco, LG, Microsoft, Qualcomm, Sharp...), Industrial Internet Consortium[1] a OGC Sensor Web Enablement.

Príklady[upraviť | upraviť zdroj]

Novo schválený protokol Bluetooth 4.2 definuje protokol 6LoWPAN, ktorým komunikujú „múdre žiarovky“. Pokiaľ bude televízor so žiarovkou schopný nadviazať kontakt, bude možné zaistiť optimálne nastavenie farebnej teploty svetla, ktorou žiarovka svieti vo vzťahu k aktuálnemu nastaveniu jasu a farebnej teploty obrazovky televízora. Vo výsledku tak zlepší užívateľský zážitok.

V roku 2014 už môže inteligentná váha pomocou bezdrôtového prenosu oznámiť nameraný údaj aplikácii v mobilnom telefóne. Aplikácia môže mať vďaka vstavaným snímačom prehľad o denne nachodených krokoch, intenzite fyzickej aktivity (chôdza, beh, cvičenie), prekonanej vzdialenosti a prevýšení (pomocou pozičnému systému GPS), cez športový náramok potom môže byť sledovaný tep, teplota tela i okolia, vlhkosť a podobne. Zo všetkých získaných údajov je potom možné človeku odporučiť zmenu intenzity záťaže, návštevu lekára, ale aj zdieľať všetko na sociálnych sieťach pre zvýšenie motivácie a ďalšie povzbudenie.

Odhaduje sa, že v blízkej budúcnosti bude prepojených 200 miliárd zariadení a trhová hodnota sa odhaduje na 80 miliárd dolárov.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Internet věcí na českej Wikipédii.