Emanuel Hason

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Emanuel Hason
Narodenie 29. marec 1971 (51 rokov)
Bratislava, ČSSR
Povolanieherec, dabér

Emanuel Hason (* 29. marec 1971, Bratislava) je slovenský filmový a dabingový herec.[1]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V dabingových štúdiách sa popri mediálne známych tvárach často objavujú aj herci, ktorých veľmi nevídať. O to viac ich poznáme podľa hlasu. Emanuel Hason sa v tejto brandži pohybuje už od roku 1977. Začalo sa to ešte v prvej triede, keď ho učiteľka prihlásila na konkurz do Detskej rozhlasovej družiny, nasledoval LUDUS a prvý dabing. Svoju prvú slučku robil na Kolibe s Eduardom Bindasom, vtedy mal asi osem rokov. Ako dieťa nielen daboval, ale aj hral vo filmoch a v inscenáciách. Poznáme ho napríklad z Perinbaby, kde hral Jakuba v mladšom veku, alebo zo seriálu z prostredia zoologickej záhrady s názvom Safari.

Po štúdiu herectva na VŠMU v Bratislave si odkrútil desať rokov v trnavskom divadle. Potom ho dlhšiu dobu bolo počuť len z dabingu. Počas 35-ich rokov prepožičal svoj hlas desiatkam postáv. Daboval hercov ako Ben Affleck, Kevin Bacon, Jason Statham, David Duchovny, Brad Pitt, David James Elliott, Matthew McConaughey, Chris O'Donnell. Najznámejší sa stal vďaka seriálu Priatelia kde daboval Matthewa Perryho ako Chandlera Binga.

V posledných rokoch sa začal sporadicky objavovať v seriáloch. V Ordinácii v ružovej záhrade stvárňuje rozvodového právnika bývalej sestričky Michaely Kalmanovej (Karin Haydu). Objavil sa aj v seriáli Dr. Ludsky, kde hral lekára. Momentálne účinkoval na Malej scéne v hre Revízor.

V januári 2012 mal úraz. Po nebezpečnom páde ležal 8 hodín v bezvedomí v noci pri vonkajších teplotách -15 – -20°C. Na následky omrznutia mu museli amputovať všetky články prstov na nohách, stratil reč aj pamäť. Pomaly sa z úrazu zotavoval k čomu mu pomohol aj najmladší syn Sebastian. Emanuel Hason žije v Bratislave, je druhýkrát ženatý a má troch synov.

Filmografia[2][upraviť | upraviť zdroj]

Filmy[upraviť | upraviť zdroj]

TV seriály[upraviť | upraviť zdroj]

Dabing[upraviť | upraviť zdroj]

Filmy[upraviť | upraviť zdroj]

TV seriály[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]