Kobra 11

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Kobra 11
AfCobra11.svg
Slovenský názov Kobra 11
Originálny názov Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei
Žáner akčný, kriminálny seriál
Titulná pieseň Reinhard Scheuregger, Kay Skerra
Krajina Nemecko Nemecko
Pôvodný jazyk nemčina
Počet sérií 18
Počet častí 265
Produkcia
Dĺžka časti 45 minút- epizoda a 90 minút- pilot film
Vysielanie
Pôvodné 12. marec 1996
RTL
Obsadenie
BMW 3 (E90) – Jedno zo služobných vozidiel Kobry 11

Kobra 11 (v nemčine Alarm für Cobra 11 – Die Autobahnpolizei) je nemecký akčný kriminálny seriál o dialničnej polícii. V Nemecku ho vysiela televízia RTL, na Slovensku ho vysiela TV Markíza. Z dôvodu časovej náročnosti tvorby seriálu sa začali natáčať aj menej úspešné epizódy s druhým tímom policajtov – vznikol seriál Kobra 11: Nasadenie tímu 2. Obidva seriály sa odohrávajú v Kolíne nad Rýnom.

Opis deja[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý pilotný film (Bomby na 92. kilometri) v roku 1996 sledovalo na RTL 10 miliónov ľudí. V tomto dieli sú spolu hlavný komisár Frank Stolte (Johannes Brandrup) a hlavný komisár Ingo Fischer (Rainer Strecker). V druhej epizóde je však Ingo zastrelený a v tretej epizóde ho nahradzuje hlavný komisár Semir Gerkhan (Erdogan Atalay). Na konci 1. série nevieme ako odchádza Frank a v 2. sérii prichádza hlavný komisár André Fux (Mark Keller), ktorého zabili na konci 3. série. Vo 4. sérii ho nahradzuje hlavný komisár Tom Kranich (René Steinke). Ten na konci 6. série po vražde jeho tehotnej priateľky odchádza. V 7. sérii ho nahradzuje komisár Jan Richter (Christian Oliver), ten na konci 8. série bol postrelený. V 9. sérii sa vracia hlavný komisár Tom Kranich (René Steinke). Je však zastrelený v pilotnom dieli 11. série. Nahradzuje ho hlavný komisár Chris Ritter (Gedeon Burkhard), ktorý umiera na konci 12. série. Jeho nástupcom sa v 13. sérii stáva hlavný komisár Ben Jäger (Tom Beck).V 18 serii v epizode Osamele rozhodnutie Ben Jäger (Tom Beck) po smrti svojej priatelky Niny Beckrovej končí a odchádza do USA. V 19. serii ho nahrádza mladý komisár Alex Brandt (Vinzenz Kiefer).

V prvom pilotnom filme je šéfka Katharina Lamprechtová (Almut Eggert), tá v šiestej epizóde 2. série neznámo ako odchádza. V siedmej epizóde ju náhrádza šéfka Anna Engelhardtová (Charlotte Schwab). Tá v 13. sérii v epizóde Zrada odchádza. V epizóde Okno ju nahrádza šéfka Kim Krügerová (Katja Woywood).

Sekretárky oddelenia dialničnej polície sa menili tiež. Prvých šesť epizód 2. série – Regina Christmannová (Nina Weniger), ktorá neznámo ako odchádza. V siedmej epizóde ju nahradzuje Andrea Schäferová od 8. série Gerkhanová (Carina Wiese), ktorá potom, čo otehotnela a narodilo sa jej dieťa, tiež odchádza, a to v tretej epizóde 10. série, ale v seriáli sa ešte objavuje. Potom prichádza Petra Schubertová (Martina Hill). Posledná výmena sa koná, keď zabijú Toma Kranicha, s ktorým mala Petra vzťah, a preto odchádza v pilotnom dieli 11. série. Miesto nej Prišla Sussana Königová (Daniela Wutte).

V prvom pilotnom filme sú policajti Thomas Tommy Rieder (Günter Schubert) a Marcus Bodmer(Uwe Büschken). Tomto dieli prichádza Anja Heckendornová (Claudia Balko). V druhej epizóde privhádza Jochen Schulte (Mathias Freihof). Na konci 1. série neznámo ako odchádzajú. V 2. sérii ich nahradzujú Horst Hotte Herzberger (Dietmar Huhn) a Manfred Meier-Hofer (Sven Riemann), ten v šiestej epizóde 2. série neznámo ako odchádza. V siedmej epizóde ho nahradzuje Dieter Bonrath (Gottfried Vollmer). V 15. sérii v epizóde Vyššie, rýchlejšie, ďalej prichádza Jenny Dornová (Katrin Heß). Hotte je však v pilotnom filme 16. série zastrelený a nahradzuje ho Jenny.

V 7. sérii prichádza technik Hartmut Freund (Niels Kurvin).

Z ďalších postáv je v 1. sérii Mareike Vanstraatenová (Loulou Rhemrev), manažérka dialničného motorestu a priateľka Franka Stolteho a servírka Erika (Simone Bicking). Na konci 1. série obidve neznámo ako odcházajú. Ve 2. sérii prichádza druhá manažérka Maria (Lena Sabine Berg). Tá v šiestej epizóde 2. série neznámo ako odcháza. V siedmej epizóde ju nahrazuje Jeanette (Irmelin Beringer), ona tiež neznámo ako odcháza, a to v 3. sérii. V pilotnom dieli 6. série prichádza Kai-Uwe Schröder (Markus H. Eberhard), ten na konci 10. série neznámo jak odcháza. V šesnastej epizóde 6. série pricháza Elena Krügerová (Ursula Buschhorn), životná láska Toma Kranicha. V poslednej epizóde Elena povie Tomovi, že je tehotná a spoločne plánujú svadbu. Tehotnú Elenu ale v tejto epizóde zabije bomba v aute, ktorou chceli zločinci zabiť Toma. V 8. sérii v epizode Nemilosrdne prichádza vrchná štátna nadvladna Isolde Maria Schrankmannová (Kerstin Thielemann). V pilotnom dieli 14. série prichádza Oliver Sturmi Sturm (Oliver Pocher), ale objavuje sa len v pilotných dieloch a v pilotnom díle 17. série je zavraždený.

Natáčanie[upraviť | upraviť zdroj]

Natáčanie financuje RTL a zaisťuje ho firma Action Comcept. RTL stojí jedna epizóda okolo 400 000€. Na čele Action Concept stojí Hermann Joha, ktorý do seriálu vymýšľa kaskadérske kúsky a zároveň spoločnosť založil. 1. a 2. séria sa natáčala v Berlíne a v okolí Berlína. Od 3. série sa natáča v Kolíne nad Rýnom a v okolí Kolína nad Rýnom. Dvojepizóda Smrť chlapca, Osamelé víťazstvo (3. séria, 1998) sa natáčala čiastočne na Mallorke, epizóda Tina a Aysim (5. séria, 2000) v Belgicku, epizóda Heinrich a Paul v Paríži, pilotný diel 16. série 72 hodín strachu (2011) v Turecku a pilotný diel 17. série Anjel smrti (2012) na Floride.

Seriál sa natáča na 16 mm film, ktorého sa už spotrebovalo približne 1 500 km. Na natáčaní pracuje akčný a dramatický tím, dvaja režiséri a ďalších cca 100 ľudí, ktorí sú v plnom nasadení. Akčné scény sú snímané až 16 kamerami a pri náročných akčných scénach sa využíva digitálna technika. Jedna epizóda sa priemerne natáča 3 týždne, 10 sekúnd na obrazovke sa pripravuje cca 10 hodín (od príprav natáčania až po finálne úpravy). Od začiatku natáčania bolo zničených viac ako 3000 áut, v počte akčných scén s automobilmi boli prekonané všetky rekordy, autá sú kupované z autobazárov, nové autá darujú výrobci, ktoré sa pre potreby natáčania upravujú. Spotrebuje sa priemerne 10 až 25 automobilov na jednu epizódu. Kancelárie diaľničnej polície sú vybudované v ateliéroch.

Paródie[upraviť | upraviť zdroj]

Alarm für Kebap 11 - Die Dönerpölizei je paródia na seriál Kobra 11. René Steinke je komisár Murat a Erdogan Atalay je komisár Ali. Všetci hovoria s tureckým prízvukom. Posledná veta je vždy rovnaká: „Alder, ich schwööör’!“. Ďalšie paródie boli na Switch – TV gnadenlos parodiert a Switch reloaded.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý pilotný film Bomby na 92. kilometri mal v Nemecku premiéru 12. 3. 1996. Sledovalo ho viac ako 10 500 000 ľudí.

Priemerná sledovanosť jednej epizódy v Nemecku je 8 miliónov divákov, jednu epizódu sleduje priemerne 9,5% Nemcov, 53% všetkých fanúšikov seriálu sú ženy. Seriál je s veľkým úspechom vysielaný v mnoho krajinách sveta.

Pilotný diel 4. série Pekelná jazda na diaľnici A4 je až na jednotlivé detaily takmer presnou kópiou amerického filmu Auto na úteku (Runaway Car).

Na World Stunt Awards 2004 získal pilotný diel seriálu Kobra 11: Nasadenie tímu 2 Most smrti cenu za najlepšiu akciu v zahraničnom filme.

Prvé oficiálne DVD Cobra 11 vyšlo 25. 10. 2004. Obsahovalo pilotné filmy Krst ohňom (7. séria) a Na veky vekov (8. séria) a bonusové materiály z dielne Action Concept.

Bolo tiež vydaných niekoľko počítačových hier Kobra 11.

V epizódach Tiene minulosti (6.séria), Falošné priateľstvo (8. séria), Za každú cenu (8. séria), Pod paľbou (10. séria), a Turbo a Tacho (15. séria) sa objavuje bývalá policajná drogová sučka Johannes (Chayenne), ktorá trpí klaustrofóbiou, kvôli alergii na kokaín ju predčasne vylúčili zo služby. Johannes patrí kamarátke Andrey Schäferovej-Gerkhanovej a pomohol/la vyriešiť prípady s drogami.

Knihy Kobra 11[upraviť | upraviť zdroj]

Knihy tohto seriálu vychádzali v Nemecku. Knihy napísal K. Pittermann. Boli vydané celkom tri knihy a v každej z nich je osem príbehov. Knihy obsahujú chyby napr. Simir namiesto Semir. V prvej knihe je osem zo šesnástich dielov 4.série: Pekelná jazda na diaľnici A4 (kde sa dozvieme ako prišiel Tom Kranich), Schumannova veľká šanca, Zajac a ježko, Na úteku, Stratené spomienky, Čierne ruže, Janina a Chata pri jazere. V druhej knihe je osem zo sedemnástich dielov 5. série: Čierna vdova, Rýchlosť, Láska až za hrob, Falošná hra, Tina a Aysim, Krátke šťastie, Závodná stajňa a Bistro TruckStop. V tretej knihe je osem zo sedemnástich dielov 6. série: Štvanica, Modré obdobie, Čierne ovce, Smrť novinára, Otec a syn, Hlboký pád, Tiene minulosti, Rozlúčenie.

Tímy[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1.séria – Frank Stolte a Ingo Fischer (2 epizódy), Frank Stolte a Semir Gerkhan
 • 2. – 3.séria – André Fux a Semir Gerkhan
 • 4. – 6.séria – Tom Kranich a Semir Gerkhan
 • 7. – 8.séria – Jan Richter a Semir Gerkhan
 • 9. -11.séria – Tom Kranich a Semir Gerkhan
 • 11. – 12.séria – Chris Ritter a Semir Gerkhan
 • 13. – 18.séria – Ben Jäger a Semir Gerkhan
 • 18. séria – Alex Brandt a Semir Gerkhan

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Komisári[upraviť | upraviť zdroj]

 • Frank Stolte (Johannes Brandrup, 1995)
 • Ingo Fischer (Rainer Strecker, prvé dve epizody 1995)
 • Semir Gerkhan (Erdogan Atalay, od tretej epizody 1995-)
 • André Fux (Mark Keller, 1996 – 1999)
 • Tom Kranich (René Steinke, 1999 – 2001, 2004 – 2006)
 • Jan Richter (Christian Oliver, 2002 – 2003)
 • Chris Ritter (Gedeon Burkhard, 2006 – 2007)
 • Ben Jäger (Tom Beck, 2008 – 2013)
 • Alex Brandt (Vinzenz Kiefer, 2014-2015)

Šéfky[upraviť | upraviť zdroj]

 • Katharina Lamprechtová (Almut Eggert, 1995 – 1996)
 • Anna Engelhardtová (Charlotte Schwab, 1996 – 2008)
 • Kim Krügerová (Katja Woywood, od roku 2008)

Sekretárky[upraviť | upraviť zdroj]

 • Regina Christmannová (Nina Weniger, 1996)
 • Andrea Schäferová, od roku 2003 Gerkhanová (Carina Wiese, 1997 – 2005 jako sekretárka, naďalej sa objavuje v seriáli ako manželka Semira Gerkhana)
 • Petra Schubertová (Martina Hill, 2005 – 2006), priateľka Toma Kranicha
 • Susanna Königová (Daniela Wutte, od roku 2006)

Policajti[upraviť | upraviť zdroj]

 • Thomas Tommy Rieder (Günter Schubert, 1995)
 • Marcus Bodmer (Uwe Büschken, 1995)
 • Anja Heckendornová (Claudia Balko, 1995)
 • Jochen Schulte (Matthias Freihof, 1995)
 • Horst Hotte Herzberger (Dietmar Huhn, 1996 – 2011)
 • Manfred Meier-Hofer (Sven Riemann, 1996)
 • Dieter Bonrath (Gottfried Vollmer, od roku 1996)
 • Jenny Dornová (Katrin Heß, od roku 2010)

Technik[upraviť | upraviť zdroj]

 • Hartmut Freund (Niels Kurvin, od roku 2002)

Ďalšie postavy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Mareike Vanstraatenová (Loulou Rhemrev, 1995), manažérka diaľničného motorestu Waldenau a priateľka Franka Stolteho
 • Erika (Simone Bicking, 1995), servírka diaľničného motorestu Waldenau
 • Maria (Lena Sabine Berg, 1996), manažérka diaľničného motorestu Stolper
 • Jeanette (Irmelin Beringer, 1997 – 1998), manažérka diaľničného motorestu Stolper
 • Kai-Uwe Schröder (Markus H. Eberhard, 2001 – 2005)
 • Elena Krügerová (Ursula Buschhorn, posledné dve epizódy 2001), tehotná priateľka Toma Kranicha
 • Isolde Maria Schrankmannová (Kerstin Thielemann, 2003-), vrchná štátna nadvladna
 • Oliver Sturmi Sturm (Oliver Pocher, 2009 – 2012)
 • Kai Turbo Schröder (Axel Stein, 2010-)
 • Andreas Tacho Tachinski (Daniel Roesner, 2010-)

Autá[upraviť | upraviť zdroj]

Frank Stolte (1995)[upraviť | upraviť zdroj]

Auto Roky používania Značka Farba
Audi 100 1.8 1995 TG-A 257 / BRB-A 404 / BRB-E 283 Strieborná
BMW E36 325 TDS 1995 BRB-E 283 Modrá

Ingo Fischer (1995)[upraviť | upraviť zdroj]

Auto Roky používania Značka Farba
Ford Sierra 2.0 1995 SL-K 689 / BRB-A 404 Bledofialová

Semir Gerkhan[upraviť | upraviť zdroj]

Auto Roky používania Značka Farba
BMW E36 328i 1995 HVL-S 199 Čierna
Audi A4 1995 P-ND 742 Vínová
BMW E39 523i 1996 BU-L 473 / B-PW 185 Strieborná
BMW E36 328i 1997 – 1998 B-PV 185 / B-EW 315 / NE-DR 8231 Strieborná
BMW E46 330i 1998 – 2005 NE-DR 8231 Strieborná
BMW E90 330i 2005 – 2009 NE-DR 8231 / D-BM 3308 Strieborná
BMW E91 330i (Facelift) 2009 – 2011 D-BM 3308 Strieborná
BMW F30 328i 2012- D-BM 3308 Strieborná

André Fux (1996 – 1998)[upraviť | upraviť zdroj]

Auto Roky používania Značka Farba
BMW E36 328i 1996 B-EW 315 / B-DW 8271 Šedá
Mercedes-Benz C 180 1997 B-DW 8271 Modrá
Mercedes-Benz CLK 32O 1997 – 1998 B-DW 8271 / B-DV 8271 / NE-LK 3470 Modrá

Tom Kranich (1999 – 2001, 2004 – 2006)[upraviť | upraviť zdroj]

Auto Roky používania Značka Farba
Mercedes-Benz CLK 32O 1999 – 2001 NE-LK 3470 Modrá
Mercedes-Benz CLK 32O 2004 – 2006 NE-LK 3470 Modrá

Jan Richter (2002 – 2003)[upraviť | upraviť zdroj]

Auto Roky používania Značka Farba
Mercedes-Benz CLK 32O 2002 NE-LK 3470 Modrá
Mercedes-Benz CLK 32O 2002 – 2003 NE-LK 3470 Modrá

Chris Ritter (2006 – 2007)[upraviť | upraviť zdroj]

Auto Roky používania Značka Farba
Mercedes-Benz CLK 320 2006 – 2007 NE-LK 3470 Modrá
Mercedes-Benz C 350 2007 D-BD 2408 Strieborno-šedá

Ben Jäger (2008 – 2013)[upraviť | upraviť zdroj]

Auto Roky používania Značka Farba
Mercedes-Benz C 350 2008 – 2009 D-BD 2408 Strieborno-šedá
Mercedes-Benz E Coupé 500 CGI 2010 – 2013 D-BD 2408 Strieborno-šedá

Alex Brandt (2013-)[upraviť | upraviť zdroj]

Auto Roky používania Značka Farba
Mercedes-Benz CLA 250 2013 D-BD 2408 Strieborno-šedá

Série a časti[upraviť | upraviť zdroj]

Séria Časti Pôvodne vysielané
Premiéra série Finále série
1 9 12. marec 1996 7. máj 1996
2 22 11. marec 1997 18. jún 1998

1. séria (1996)[upraviť | upraviť zdroj]

No. # Názov
Nemecko
Názov
Slovensko
Premiéra
Nemecko
1
1
Bomben bei Kilometer 92 Bomby na 92. kilometri
12. marec 1996
2
2
Rote Rosen, schwarzer Tod Červená ruža, čierna smrť
19. marec 1996
3
3
Der Neue Partner Nový parťák
26. marec 1996
4
4
Mord und Totschlag Vražda a zabitie
2. apríl 1996
5
5
Tod bei Tempo 100 Smrť v stovke
9. apríl 1996
6
6
Der Alte und der Junge Starec a chlapec
16. apríl 1996
7
7
Falsches Blaulicht Falošní policajti
23. apríl 1996
8
8
Der Samurai Samuraj
30. apríl 1996
9
9
Endstation für alle Konečná pre všetkých
7. máj 1996

2. séria (1997-1998)[upraviť | upraviť zdroj]

No. # Názov
Nemecko
Názov
Slovensko
Premiéra
Nemecko
10
1
Ausgesetzt Nájdenec
11. marec 1997
11
2
Kaltblütig Chladnokrvne
18. marec 1997
12
3
Shotgun Brokovnica
25. marec 1997
13
4
Notlandung Núdzové pristátie
1. apríl 1997
14
5
Das Attentat Atentát
8. apríl 1997
15
6
Die verlorene Tochter Stratená dcéra
15. apríl 1997
16
7
Crash Zrážka
14. október 1997
17
8
Generalprobe Generálna skúška
21. október 1997
18
9
Kindersorgen Detské starosti
28. október 1997
19
10
Bremsversagen Zlyhanie bŕzd
11. november 1997
20
11
Rache ist süß Pomsta je sladká
18. november 1997
21
12
Raubritter Rytier lúpežník
2 december 1997
22
13
Sonnenkinder Deti slnka
31. marec 1998
23
14
Tödlicher Ruhm Smrtica sláva
7. apríl 1998
24
15
Volley Stop Stop volej
16. apríl 1998
25
16
Kurze Rast Krátky oddych
23. apríl 1998
26
17
Leichenwagen Pohrebné auto
30. apríl 1998
27
18
Gift Jed
7. máj 1998
28
19
Zwischen den Fronten Medzi dvoma kameňmi
14. máj 1998
29
20
Schnäppchenjäger Priekupníci
28. máj 1998
30
21
Faule Äpfel Zhnité jablká
4. jún 1998
31
22
Schlag zu! Udri
18. jún 1998

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]