Oľga Belešová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Oľga Belešová
Narodenie 8. máj 1965 (58 rokov)
Bratislava, ČSSR
Povolanieherečka (divadelná, televízna, rozhlasová, dabingová), novinárka, autorka, moderátorka
ManželMasahiko Shiraki

Oľga Belešová (* 8. máj 1965, Bratislava) je slovenská herečka, autorka a moderátorka.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Na javisku hrala už ako osemročná. Desať rokov bola členkou detského divadelného súboru Ludus. Vyštudovala žurnalistiku na FF Univerzity Komenského v Bratislave. Pracovala ako novinárka v denníkoch Práca, Pravda a SME a týždenníkoch TV oko a Nedeľná Pravda. Okrem toho je známa aj ako autorka a interpretka v rozhlase aj v televízii. Popri novinárčine hrala v divadle GUnaGU, kde za 20 rokov pôsobenia vytvorila množstvo komediálnych i dramatických postáv, ďalej v Štúdiu L+S a Divadle Aréna a v súčasnosti pôsobí aj v ďalších divadlách. Na niektorých predstaveniach sa podieľa aj autorsky.

Je divadelná, televízna, rozhlasová i dabingová herečka, od roku 2002 pôsobí ako herečka v slobodnom povolaní. Je autorkou originálnych predstavení: Len tak ľahučko, Ďefčátko, Urgentný príjem. Na niektorých ďalších sa podieľala ako spoluautorka: John a Yoko(spolu s manželom, novinárom Masahikom Shiraki,[1] za hru získali ocenenie Zlatý gunár na Kremnických gagoch), Modelky, Telenovela, Pravdivý príbeh Oľgy B. - ženy so zlatými rukami, Poradňa krásy Šereď, Baby na palube.

Slovenskej televízii bola takmer desať rokov scenáristkou a moderátorkou cyklu Umenie/divadlo a tanec. V Slovenskom rozhlase bola dva roky autorkou a hostiteľkou v zábavnej talk show Meno mesto zviera vec. Má rada tvorbu pre deti. V rozhlase nahrala cyklus rozprávok na dobrú noc Pán Áčik od Jána Uličianskeho. Okrem toho nahrala aj slovenskú verziu audioknihy Dušana Taragela: Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov (1997) - údajne ide o prvú audioknihu na Slovensku. V najnovšom projekte pre deti Mimi a Líza prepožičala svoj hlas viacerým postavám. Ide o pôvodný slovenský seriál kreslených televíznych večerníčkov a rozhlasový seriál Kataríny Kerekesovej. Nadabovala aj šéfku diaľničnej polície Kim Krügerovú v nemeckom akčno-kriminálnom seriáli Kobra 11.

Od roku 2015 moderuje v RTVS reláciu pre seniorov s názvom Generácia – zlaté roky života. Okrem toho sa pravidelne objavuje aj v ďalších projektoch ako napríklad Chart Show. Svoj hlas prepožičiava vo viacerých televíznych a rozhlasových reklamách.

Je spoluautorkou cyklu takzvaných "Liečivých videí" Poradne krásy Šereď (spolu s Luciou Kollárovou), ktoré sú publikované na webe.[2] Oľga Belešová a Lucia Kollárová boli prvou dvojicou žien-zabávačiek na Slovensku, aj v širšom európskom kontexte. Pre Rádio Expres vymyslela a zrealizovala prvý slovenský kreslený seriál s názvom Wald city, ktorý rádio vysielalo a zverejňovalo na svojom webe. Je autorkou rozhlasovej hry – improvizácie „Len tak...“ na motívy vlastného divadelného predstavenia.

Oľga Belešová ako pani Erika v predstavení Poradňa krásy Šereď
Oľga Belešová ako pani Bežná s Helenou Krajčiovou a Michalom Hudákom

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Televízia - moderovanie[upraviť | upraviť zdroj]

  • 2015: RTVS – Generácia – zlaté roky života – relácia pre seniorov

Divadlo[upraviť | upraviť zdroj]

  • GUnaGU - predstavenia: Len tak ľahučko (1994), Ďefčátko (2000), John & Yoko (2007) a predstavenie pre deti: Baba Jaga a Majkl Džeksn (2002)
  • SND (činohra) - predstavenie Demokrati, kde bola za postavu Hanky nominovaná na Divadelné ocenenie sezóny DOSKY
  • L+S - hrala v predstavení Slovenský raj spolu s Milanom Markovičom, Rasťom Piškom, Gabikou Škrabákovou a Jurajom Predmerským
  • Divadlo Aréna - komédie Boh masakra (2007), Perfect days, v minulosti hra Absolvent (2010) a pre deti Červená čiapočka podľa líšky (2007)
  • Teatro Wustenrot (bývalé West) - predstavenie Prípad čiernej vdovyJožom PročkomRomanom Pomajbom
  • Divadlo v podpalubí (Loď Adyho Hajdu) - So Zuzanou Martinkovou-Znášikovou je spoluautorkou a jednou z hlavných protagonistiek v spoločnom autorskom predstavení Baby na palube. V minulosti tu hrala v autorskom komediálnom projekte Poradňa krásy Šereď (2010) spolu s Luciou Kollárovou. V júni (2016) pripravuje s Romanom Pomajbom novú komediálnu hru Zoznamka. Pôjde o voľné pokračovanie komédie Poradňa krásy Šereď.

Poradňa krásy Šereď[upraviť | upraviť zdroj]

Oľga Belešová so Zuzanou Martinkovou v predstavení Baby na palube

Je 80 minútová divadelná hra a súčasne komediálny projekt autorskej dvojice Oľga Belešová a Lucia Kollárová. Hra mala premiéru 28. septembra 2010 v Divadle v Podpalubí na Adylodi v Bratislave a posledné predstavenie sa tu odohralo 20. januára 2014. Hrala sa dvakrát za mesiac. Hlavnými protagonistkami predstavenia sú publicistka / moderátorka Lucia Kollárová (stvárňuje samú seba) a pani Erika, odborníčka na všetko (vymyslená celebrita, ktorú stvárňuje herečka a autorka Oľga Belešová).

ZOZNAMKA alebo Prečo ešte nemám svojho Milana[upraviť | upraviť zdroj]

Zážitková divadelná šou pre všetkých, ktorí hľadajú lásku a zábavu. Oľga Belešová ako Pani Erika a Roman Pomajbo ako pán Milan. Pani Erika, odborníčka na všetko, sa vrhla na novú podnikateľskú aktivitu. Vychádza z toho, že Slovensko je už skrásnené vďaka Poradni krásy Šereď a teraz treba pomôcť tým, ktorí ešte nenašli svoju lásku. S novým kolegom pánom Milanom nájdu lásku každému.

Diskografia, kompilácie (výber)[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. GUnaGU katalóg predstavení - John & Yoko. [online]. [cit. 2013-12-28]. Dostupné online.
  2. Ďalšie liečivé video Šerede - partner mi povedal, že som dutá!. [online]. 23.1.2012, [cit. 2013-12-28]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]