Rádio Expres

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rádio Expres
Príjem terestriálne (FM), káblové a internetové vysielanie
Typ stanice súkromná
Krajina Slovensko
Sídlo Bratislava
Generálny riaditeľ/ka Ivan Antala
Začiatok vysielania 2000
Cieľová skupina 20 - 40 r.
Hudobný formát Hot AC
Slogan Baví nás baviť vás
Webstránka
www.expres.sk

Rádio Expres je komerčná rozhlasová stanica, jej prevádzkovateľom je spoločnosť D.Expres a.s.

Vysielanie[upraviť | upraviť kód]

Vysielanie začalo 31.decembra 1999 keďže do tohto dňa muselo podľa zákona rádio začať vysielať. Vysielanie v plnom rozsahu začalo v roku 2000.

Formát rádia je Hot AC[1], cieľová skupina, ktorú sa rádio v prevažnej miere snaží osloviť, sú poslucháči vo veku 20 až 40 rokov so stredným a vyšším vzdelaním. Rádio kladie dôraz na spravodajstvo a hudbu. Hrá prevažne súčasnú hudbu, ale nechýbajú ani relácie zamerané na hudbu zo 70., 80. a 90. rokov. Dominantnou zložkou spravodajstva sú okrem správ z domova a zo sveta, meteorologické správy a dopravný servis.

Rádio terestriálne vysiela takmer výlučne cez sieť vysielačov firmy Expres Net a.s., reklamný priestor zabezpečuje firma Expres Media. Okrem celoplošnej reklamy vysiela aj regionálne spoty, rozdelené do regiónov Bratislava, juh, Trenčín, Žilina, stred, Tatry a Východ. Takéto spoty sú lacnejšie a určené sú prevažne firmám, ktoré potrebujú osloviť najmä ľudí v danom regióne.

Väčšinu dňa tvorí vysielanie zostavené zo spravodajstva (každú hodinu, doprava každú polhodinu), moderátorských vstupov a hudby, rozdelené je do niekoľkých blokov, pričom každý blok robí iný moderátor. Vstupy sú orientované viac na zábavu a súčasťou vysielania sú aj špecializované relácie ako hitparády.

Vysielače[upraviť | upraviť kód]

Šírenie signálu rádia zabezpečuje Expres Net v sieti 47 prevažne súkromných vysielačov (v júni 2020[2]), len niekoľko málo lokalít využíva stožiar Towercomu. Vysielateľ si ako prvý začal od roku 2000 budovať celoplošnú sieť nízkovýkonných vysielačov, umiestnených na vhodných, nižšie položených kótach v blízkosti sídiel. Postupne tak vznikla sieť vysielačov, lokálne poskytujúca šírenie programu aj iných staníc.

Slovensko: Rádio Expres
KA
HC
RK
RS
MnB
ZV
KE
TS
BJ
ŠT
NM
StT
PB
MT
NR
LE
DK
RV
BB
ZA
TO
TN
PD
Sieť vysielačov Rádia Expres (s výkonom viac ako 0,5 kW)

Počúvanosť[upraviť | upraviť kód]

Rádio Expres je s počúvanosťou 19,16% najpočúvanejšou rozhlasovou stanicou podľa prieskumu Market & Media & Lifestyle spoločnosti Median SK (3+4 Q 2017).[4]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. CENKOVÁ, Renáta. Formátovanie slovenských komerčných rádií [online]. Prešovská univerzita v Prešove, [cit. 2012-05-14]. Dostupné online.
  2. www.radia.sk. Rádio Expres [online]. radia.sk, [cit. 2018-03-16]. Dostupné online.
  3. Frekvencie rádia Expres
  4. www.radia.sk. Rádio Expres [online]. radia.sk, [cit. 2018-03-16]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]