Rádio Expres

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rádio Expres
Rádio Expres.svg
Logo Rádia Expres
Príjem terestriálne (FM), káblové a internetové vysielanie
Typ stanice súkromná
Krajina Slovensko
Sídlo Bratislava
Generálny riaditeľ/ka Ivan Antala
Začiatok vysielania 2000
Cieľová skupina 20 - 40 r.
Hudobný formát Hot AC
Slogan Baví nás baviť vás
Webstránka
www.expres.sk

Rádio Expres je najpočúvanejšia komerčná rozhlasová stanica na Slovensku. Jej prevádzkovateľ spoločnosť Bauer Media Group v auguste 2021 oznámila, že od Rady pre vysielanie a retransmisiu získala súhlas na to, aby mohla prevziať konkurenčné rádiá Jemné a Europa 2.

Logo Rádia Expres do 8. februára 2010

Vysielanie[upraviť | upraviť zdroj]

Vysielanie začalo 31.decembra 1999 keďže do tohto dňa muselo podľa zákona rádio začať vysielať. Vysielanie v plnom rozsahu začalo v roku 2000.

Formát rádia je Hot AC[1], cieľová skupina, ktorú sa rádio v prevažnej miere snaží osloviť, sú poslucháči vo veku 20 až 40 rokov so stredným a vyšším vzdelaním. Rádio kladie dôraz na spravodajstvo a hudbu. Hrá prevažne súčasnú hudbu, ale nechýbajú ani relácie zamerané na hudbu zo 70., 80. a 90. rokov. Dominantnou zložkou spravodajstva sú okrem správ z domova a zo sveta, meteorologické správy a dopravný servis.

Rádio terestriálne vysiela takmer výlučne cez sieť vysielačov firmy Expres Net a.s., reklamný priestor zabezpečuje firma Expres Media. Okrem celoplošnej reklamy vysiela aj regionálne spoty, rozdelené do regiónov Bratislava, juh, Trenčín, Žilina, stred, Tatry a Východ. Takéto spoty sú lacnejšie a určené sú prevažne firmám, ktoré potrebujú osloviť najmä ľudí v danom regióne.

Väčšinu dňa tvorí vysielanie zostavené zo spravodajstva (každú hodinu, doprava každú polhodinu), moderátorských vstupov a hudby, rozdelené je do niekoľkých blokov, pričom každý blok robí iný moderátor. Vstupy sú orientované viac na zábavu a súčasťou vysielania sú aj špecializované relácie ako hitparády.

Najznámejšie relácie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Hemendexranná show, vysielaná v pracovných dňoch od 6:00 do 9:00
  • Veľké správy – hlavná spravodajská relácia (v pracovných dňoch o 7:00, 12:00 a 17:00)
  • Braňo Závodský Naživo – diskusná relácia s hosťom z oblasti politiky (v pracovných dňoch o 12:10)

Vysielače[upraviť | upraviť zdroj]

Šírenie signálu rádia zabezpečuje Expres Net v sieti 50 prevažne súkromných vysielačov (v decembri 2020[2]), len niekoľko lokalít využíva stožiar Towercomu. Vysielateľ si ako prvý začal od roku 2000 budovať celoplošnú sieť nízkovýkonných vysielačov, umiestnených na vhodných, nižšie položených kótach v blízkosti sídiel. Postupne tak vznikla sieť vysielačov, lokálne poskytujúca šírenie programu aj iných staníc.

Slovensko: Rádio Expres
KA
HC
RK
RS
MnB
ZV
KE
TS
BJ
ŠT
NM
StT
PB
MT
NR
LE
DK
RV
BB
ZA
TO
TN
PD
Sieť vysielačov Rádia Expres (s výkonom viac ako 0,5 kW)

Vlastnícke vzťahy[upraviť | upraviť zdroj]

Jej prevádzkovateľ bola spoločnosť D.Expres a.s. V auguste 2021 spoločnosť Bauer Media Group, aktuálny vlastník Rádia Expres, oznámila, že od Rady pre vysielanie a retransmisiu získala súhlas na to, aby mohla prevziať konkurenčné rádiá Jemné a Europa 2.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CENKOVÁ, Renáta. Formátovanie slovenských komerčných rádií [online]. Prešovská univerzita v Prešove, [cit. 2012-05-14]. Dostupné online.
  2. www.radia.sk. Rádio Expres [online]. radia.sk, [cit. 2018-03-16]. Dostupné online.
  3. Frekvencie rádia Expres
  4. ŽIVÉ.SK. Rádio Expres môže kúpiť Jemné a Europa 2. Transakciu schválil regulátor [online]. Živé.sk, 2021-08-25, [cit. 2021-09-03]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]