Rusyn FM

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
rusyn FM
Príjem internetové vysielanie
Krajina Slovensko
Sídlo Bratislava
Začiatok vysielania 3. december 2012
Kľúčoví ľudia Peter Štefaňák
Vlastník Rusyn Media
Webstránka
www.rusyn.fm

rusyn FM je internetové rádio, ktoré ako jediné na Slovensku, nepretržite vysiela v rusínskom jazyku. Vzniklo 3. decembra 2012 ako projekt organizácie molody.Rusyny v Bratislave. Súčasným prevádzkovateľom rádia je občianske združenie Rusyn Media.

Vysielanie[upraviť | upraviť zdroj]

Cieľovou skupinou rádia sú Rusíni na Slovensku i v zahraničí, ako aj všetci fanúšikovia rusínskej kultúry. Rádio vysiela okrem rusínskej hudby aj množstvo spravodajských i publicistických relácií. Aktualizovaný program vysielania je dostupný na stránke rádia.

Zakladateľom a súčasným riaditeľom rádia je Peter Štefaňák. Rádio patrí medzi najpočúvanejšie internetové rádiá. V rebríčku aplikácie radia.sk sa pravidelne drží v rámci prvej desiatky.[1]

Poslanie[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavným cieľom rusyn FM je šíriť osvetu medzi Rusínmi a prebudiť v nich záujem o vlastnú kultúru i jazyk. Internetový priestor, v ktorom rusyn FM pôsobí, sa ukázal ako ideálne miesto i nástroj na pritiahnutie mladých ľudí z rusínskymi koreňmi, no aj ľudí, ktorí žijú v nerusínskych regiónoch a nemajú príležitosť počuť svoj rodný jazyk.

Dostupnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Rádio rusyn FM možno počúvať priamo na stránke rádia, alebo cez jeho vlastnú aplikáciu, dostupnú pre Androidy, iOS a Windows mobile, ale aj cez aplikácie Tap in radio, Tune IN, radia.sk, či v rámci ponuky Antik TV.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. www.radia.sk. Počúvanosť cez aplikácie Radia.sk: december 2017 [online]. radia.sk, 2018-01-28, [cit. 2018-03-02]. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]