Rádio Litera

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Rádio Litera je ôsmy okruh Slovenského rozhlasu a spolu s Rádiom Klasika a Rádiom Junior patrí k umeleckým digitálnym programovým službám RTVS. Je jediným projektom v slovenskom rádiovom priestore, ktorý ponúka 24-hodinové slovné, umelecké a literárno-dramatické programy. Vysiela poéziu, prózu, drámu a publicistiku - programy zamerané na intelektuálnejších poslucháčov od 15 rokov, ktorí majú radi hovorené slovo. Svoje vysielanie spustilo 15. júla 2009. Od roku 2016 vysiela aj v multiplexe digitálneho rozhlasu.

Štruktúra[upraviť | upraviť zdroj]

Štruktúra Rádia Litera je pestrá a zahŕňa široké spektrum umeleckých, publicistických či dokumentárnych žánrov, tém či hereckých predstaviteľov z minulosti aj súčasnosti, aby oslovila maximálne množstvo poslucháčov, ktorí sú aktívnymi užívateľmi internetu. Je tiež jedinečnou možnosťou udržať si kontakt so slovenským hovoreným slovom aj pre našich rodákov žijúcich v zahraničí. Vlastnou dramaturgiou zostavuje vysielanie, ktoré funguje na reprízovom princípe a pozostáva z výberu programových prvkov z digitálneho archívneho systému Slovenského rozhlasu.

Vysielanie prebieha formou tematických týždňov prostredníctvom piatich dvojhodinových rotujúcich blokov, ktoré sa opakujú v desaťhodinových intervaloch niekoľkokrát počas týždňa, aby si každý poslucháč stihol vypočuť všetko, na čo má chuť. Program každého týždňa vždy reflektuje rôzne aktuálne témy, ročné obdobie, osobnosti, krajiny, významné sviatky, výročia alebo prebiehajúce udalosti literárneho a kultúrneho života, ku ktorým sú dostupné programy v archíve.

Hudba v Rádiu Litera tvorí príjemné, ale nie banálne pozadie k náročným slovným programom. Vyhýba sa hlavnému prúdu a zvukovej agresivite, pričom vychádza z prostredia rôznych žánrov ako napr. alternatívny folk, džez, soul, pop a rock či jemná elektronika.

Prístup[upraviť | upraviť zdroj]

Rádio Litera je pre poslucháčov prístupné cez internet, cez satelitný príjem a cez vybrané digitálne služby. Technické parametre pre satelitné vysielanie: družica Astra 3B; pozícia: 23.5° východne; frekvencia: 11 836,5 MHz; polarizácia: horizontálna; modulácia: QPSK; FEC: 5/6; Symbolová rýchlosť: 27 500 kS/S.

Adresa[upraviť | upraviť zdroj]

Rádio Litera
Rozhlas a televízia Slovenska
Mýtna 1
P.O. Box 55
Bratislava 15
817 55

Externé zdroje[upraviť | upraviť zdroj]