Frekvenčná modulácia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Schéma amplitúdovej a frekvenčnej modulácie

Frekvenčná modulácia (skratka FM) alebo staršie kmitočtová modulácia je modulácia, pri ktorej sa mení frekvencia nosnej vlny. Amplitúda a fáza zostávajú konštantné. Pôsobením modulačného signálu sa okamžitá hodnota frekvencie nosnej vlny mení tak, že veľkosť frekvenčnej zmeny, frekvenčný zdvih, závisí iba od veľkosti modulačného signálu a rýchlosť zmeny frekvencie okolo pôvodnej frekvencie (t. j. počet frekvenčných zdvihov za sekundu), závisí od výšky modulačného signálu.[1][2]

Využíva sa v rozhlase v pásme VKV pre kvalitný prenos zvuku.[2] Zvukový kanál analógových televíznych sústav je rovnako prenášaný s využitím frekvenčnej modulácie.[3] Pre profesionálne aj rádioamatérske komunikačné účely sa využíva jej úzkopásmová forma. Ďalšou oblasťou je FM syntéza zvuku, využívaná v raných hudobných syntetizátoroch a neskôr aj zvukových adaptéroch počítačov.[4]

Modulácia a demodulácia[upraviť | upraviť zdroj]

Samotná modulácia sa realizuje najčastejšie napr. pomocou varaktorovej pumpy, ktorej najdôležitejším prvkom je kapacitná dióda (varikap).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. GLADIŠOVÁ, Iveta; MIHALÍK, Ján. Modulované signály. 1. vyd. Košice : Technická univerzita v Košiciach, 2016. Dostupné online. ISBN 978-80-553-2442-5. S. 16 – 23.
  2. a b ŽATKOVIČ, Alexander. Frekvenčná modulácia [online]. Košice: SPŠ elektrotechnická, [cit. 2021-09-19]. Dostupné online.
  3. TICHÝ, Milan. Elektronika : Aplikace analogové techniky : Rozhlasový a televizní přenos [online]. Praha: Matematicko-fyzikální fakulta : Univerzita Karlova, [cit. 2021-09-19]. Dostupné online.
  4. JEŽ, Roman. Syntetizéry: mýtus, nebo hračka? Jde to i bez filtru. frontman.cz (frontman.cz), 2017-08-31. Dostupné online [cit. 2021-09-19].

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]