DCA rádio

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
DCA rádio
Príjem terestriálne (FM)
Typ stanice súkromná
Krajina Slovensko
Sídlo Dubnica nad Váhom, Trenčín
Začiatok vysielania 16. decembra 1992
Koniec vysielania 15. marca 2000
Kľúčoví ľudia Gabriel Teleky

DCA rádio bola slovenská rozhlasová stanica. Svoje vysielanie začala 16. decembra 1992 ako druhá súkromná stanica a ukončila 15. marca 2000.[1]

Rádio vzniklo v Dubnici nad Váhom z podnetu skupiny nadšencov a už v polovici decembra začalo vysielať pre Stredné Považie z blízkeho vysielača. Názov bol odvodený od poštovej skratky sídelného mesta, Dubnice a okrem regionálneho spravodajstva bolo známe vysokým podielom domácej a tanečnej hudby. Frekvencia 105,5 MHz pokrývala v raných časoch vysielania a prázdneho éteru územie od Liptova cez Zvolen, Levice a Nitru po Senec a na Morave od Brna po Olomouc.

Počúvanosť sa stabilne pohybovala na špici rebríčka regionálnych staníc a ešte aj pred ukončením vysielania v roku 1999 dosahovala 100 tisíc poslucháčov.[2] Niekoľko posledných mesiacov rádio sídlilo v Trenčíne, no technické problémy (nejasné vzťahy majiteľa prenajatých priestorov a následné odpojenie el. energie[3]) a hromadiace sa dlhy vyústili v ukončenie vysielania a následne v odobratie licencie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Ukončenie vysielania [online]. [Cit. 2013-11-20]. Dostupné online. Archivované 2015-06-10 z originálu.
  2. Počúvanosť DCA rádia
  3. Technické problémy rádia

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]