Pravda (slovenský denník)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Denník Pravda je celoštátny mienkotvorný titul s najdlhšou tradíciou na Slovensku. Noviny sa profilujú ako liberálno-ľavicové. Priemerný tlačený náklad Pravdy v roku 2015 bol 61 281 výtlačkov, priemerný predaný náklad 42 427 výtlačkov. Každé vydanie denníka si prečíta cca 300-tis. čitateľov, čo predstavuje 7 % obyvateľov Slovenska (čítal posledné vydanie). Obsah Pravdy existuje aj v on-line podobe na stránke pravda.sk.

Denník Pravda
Typ Denník
Vydavateľ P E R E X , a. s.
Šéfredaktor Nora Slišková
Zástupca šéfredaktora Jakub Prokeš
Ingrid Drozdíková
Martin Kováčik
Miroslav Čaplovič
Založenie 15. september 1920
Jazyk slovenský
Náklad 61 281 ks (2015)
ISSN 1335-4050
Kontaktné údaje
Adresa Trnavská cesta,
831 04 Bratislava
Web www.pravda.sk


História denníka do 1989[upraviť | upraviť zdroj]

Titul Pravda sa na Slovensku prvýkrát objavil 15. septembra 1920, kedy začal v Ružomberku pod názvom Pravda chudoby vychádzať týždenník Česko-slovenskej sociálnodemokratickej strany na Slovensku. V roku 1920, až po 10. február 1921, vychádzali noviny každý štvrtok, čiže raz týždenne. Nasledovali dve sobotné vydania, a to 19. februára a 26. februára. V rokoch 1921 až 1923 vychádzal dvakrát týždenne - vo štvrtok a v nedeľu. V roku 1924 skrátili noviny svoje meno na Pravda. V októbri 1925, už ako periodikum Komunistickej strany Česko-Slovenska, sa Pravda stala denníkom.

V rokoch 1922-26 mala Pravda nedeľnú prílohu Proletárska nedeľa, v ktorej uverejňovala svoje príspevky mladá slovenská inteligencia. Napríklad Ján Poničan, Eduard Urx, Peter Jilemnický, Fraňo Kráľ a iní. Od 4. septembra 1924 vychádza pod názvom Pravda. V polovici dvadsiatych rokov dosahuje náklad 1500 až 2000 kusov. Redakcia sa pre problémy s vtedajšou vládou presťahovala vo februári 1930 z Prahy do Bratislavy, no tlačila sa naďalej v Prahe.

V polovici júla 1934 bolo vydávanie na pol roka prerušené, redaktori prešli do nového periodika s názvom Ľudový denník. V čase prvej Slovenskej republiky bol pokračovateľom týchto novín ilegálny Hlas ľudu. Od 9. septembra 1944 krátko po vypuknutí Slovenského národného povstania začala vychádzať v Banskej Bystrici povstalecká Pravda. Po oslobodení začala postupne vychádzať Východoslovenská a Stredoslovenská Pravda.

V rokoch 1948 až 1989 bola Pravda tlačovým orgánom Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska. Na Slovensku mal denník výsadné postavenie a informoval najmä v línii komunistickej ideológie. Štátne podniky museli denník povinne odoberať.

Šéfredaktorom Pravdy bol od polovice roku 1947 až do konca roku 1951 Eduard Friš, po ňom do roku 1953 A. Nedvěd, ktorého vystriedal Miloš Marko (člen ÚV KSS). Od roku 1958 viedol redakciu Ondrej Klokoč, od roku 1968 Mária Sedláková, po nej krátko Luboš Podstupka a od roku 1969 Bohuš Trávniček. [1] Trávniček budoval redakciu na konštruktívnych princípoch. Usiloval sa dať šancu čerstvým absolventom a z iných medií sťahoval ľudí, ktorí ho upútali svojou šikovnosťou. Preto bolo v 1980-tych rokoch v redakcii veľa mladých tridsiatnikov, ktorí pracovali v atmosfére „vylepšovania socializmu“.

V roku 1988 zverejnila Nedeľná Pravda negatívny profil Františka Mikloška ako organizátora nepovolenej plánovanej Sviečkovej manifestácie aby teste pred jej konaním naplánovaným na piatok 25.marca 1988 na prvej stránke, v článku podpísanom fiktívnym menom, odradila možných účastníkov.

Rozhovor s Fedorom Gálom (vtedy prognostikom SAV) a analýzy Augustína Mariána Húsku z roku 1988 sa dnes môžu prezentovať ako prvé pokusy o glasnosť v komunistickom denníku.

Po Trávničkovej smrti nastúpil na miesto šéfredaktora Štefan Bachár, ktorý predtým pracoval ako riaditeľ Slovenského rozhlasu. Jeho úlohou bolo pacifikovať odbojnú redakciu. S týmto šéfredaktorom zasiahlo Pravdu aj revolučné obdobie Novembra 1989. Na začiatku decembra 1989 sa však v redakcii Pravdy uskutočnil zásadný prelom v situácii. Členovia redakcie sa vzbúrili proti šéfredaktorovi Štefanovi Bachárovi. Redaktori Peter Sitányi a Juraj Halas požiadali Ústredný výbor Komunistickej strany Slovenska o odvolanie spomínaného redaktora, pohrozili štrajkom – a výbor im takmer okamžite vyhovel. V tajnej voľbe prešla právomoc v redakcii hladko do rúk nového šéfredaktora Petra Sitányiho a jeho zástupcov Jozefa Krška a Juraja Halasa, povereného zodpovedať za obsah novín.

Bývalé vedenie bolo odvolané, Bachár bol vylúčený zo Základnej organizácie KSS a redakcia Pravdy vydala vyhlásenie, v ktorom sa prihlásila k zmenám v spoločnosti. Nový redakčný kolektív sa verejným stanoviskom pripojil k študentom a pedagógom z katedry žurnalistiky na Univerzite Komenského, ktorí žiadali vyšetrenie policajného zákroku proti študentom na Národnej tříde v hlavnom meste Praha.

Šéfredaktori po 1989[upraviť | upraviť zdroj]

od 1995

Majitelia a formáty[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 1990 prestala byť Pravda orgánom ÚV KSS a vydáva ju zamestnanecká akciová spoločnosť Perex. Zároveň sa zmenil formát novín na berlínsky.

Od roku 1995 bol majoritným vlastníkom vydavateľstva podnikateľ Juraj Široký a jeho Harvardská investičná spoločnosť. Široký v júli 2006 [4] predal celý podiel vo vydavateľstve Perex anglickej spoločnosti Northcliffe International, ktorú vlastní anglická mediálna skupina Daily Mail and General Trust.

Od 1. januára 1959 vychádzal denník Pravda vo svetovom velkolistovom Broadsheet formáte, ako prvé slovenské noviny. V tomto formáte vychádzal až do roku 1989. Od 1. novembra 1968 má prílohu Pravda na weekend a od 8. januára 1971 vychádza Nedeľná Pravda. Od 18. novembra 2008 denník Pravda zmenil formát na berlinsky Berliner [5].

V roku 2010 Vydavateľstvo Perex, ktoré vydáva Pravdu, kúpila od Daily Mail & General Trust česká spoločnosť Florena, a. s., Praha, ktorú vlastní Karol Biermann[6].

Prílohy[upraviť | upraviť zdroj]

Užitočná Pravda – každodenná príloha denníka, ktorá sa venuje praktickému poradenstvu v oblasti penzijného a sociálneho systému, financií, práva, práce, zdravia, bývania či vzdelávania. Ponúka prehľadne spracované užitočné témy pre každého.

Pondelkové mapy – veľkú popularitu medzi čitateľkami a čitateľmi denníka si získali aj unikátne pondelkové turistické mapy, školské mapy či 240-stranový autoatlas.

Pravda magazín – vychádza vždy vo štvrtok v Pravde. Ide o spoločenský časopis, ktorého súčasťou sú inšpirujúce rozhovory s úspešnými ľuďmi, príbehy a reportáže. Súčasťou magazínu je aj TV program 45 staníc od štvrtka do štvrtka. Vo štvrtok denník prináša aj rubriku pre zábavychtivých IQ posilňovňa.

Magazín Varecha – v Pravde je vložená každý piatok. Prináša najchutnejšie a overené recepty pre každého od známych šéfkuchárov i čitateliek a čitateľov, tipy a triky do kuchyne aj domácnosti, spotrebiteľské testy vína a súťaže o domáce spotrebiče a kuchárske knihy. Magazín úzko spolupracuje s internetovým portálom Varecha.sk – portál s najväčším počtom užívateľských receptov na Slovensku.

Magazín Víkend – sobotňajší publicistický magazín sa sústreďuje na spoločenské a politické fenomény doma a v zahraničí. Jeho obsah tvoria aj rozhovory so známymi autoritami z akademického, zo spoločenského a z politického života, ako aj eseje a názorové texty uznávaných autorov. Relax a zábavu v sobotu ponúkajú aj vložené prílohy Krížovky a pre deti Čertík.

Osa – vychádza vždy v poslednú sobotu v mesiaci. Táto názorová príloha je diskusným fórom o najaktuálnejších a tabuizovaných témach v spoločnosti.

Dobré zdravie – je vložené v Pravde raz mesačne. Dobré zdravie poskytuje rady a tipy, ako sa vyrovnať s rozšírenými ochoreniami ako napríklad cukrovka, alergie či ochorenia kĺbov. Tématikou zdravia sa zaoberá aj webová stránka zdravie.pravda.sk

Dobré bývanie – vychádza takisto raz do mesiaca. Dobré bývanie je magazín o nových trendoch v modernom stavebníctve a o kvalite bývania. Problematikou bývania sa takisto zaberá aj stránka bývanie.pravda.sk

Magazín Víno – súčasťou denníka Pravda je dva razy za rok. Tento rešpektovaný magazín je veľmi obľúbený medzi milovníkmi vína a uznávaný medzi znalcami vína. Denník okrem pravidelných príloh vydáva ročne vyše 60 mimoriadnych príloh s rôznym zameraním. Napríklad: Daňové zákony, Vzdelávanie, Automobil, Dovolenka, Kalendár pre podnikateľov a živnostníkov, Školský kalendár, Kvalitné potraviny, Kniha roka, MS v hokeji atď.

Ocenenia a partnerstvá[upraviť | upraviť zdroj]

Humanista roka 2015 – redakcii Pravdy tento titul udelila Spoločnosť Prometheus, združenie svetských humanistov, okrem iného aj za to, že „ako jediné z mienkotvorných médií na Slovensku dlhodobo a programovo vytvára priestor pre vyváženú, argumentačne podloženú a najmä vecnú diskusiu o ľudských právach, demokracii a ľudskej dôstojnosti“. Medzi doterajších nositeľov titulu Humanista roka patria napríklad Múzeum SNP Banská Bystrica, Občianske združenie Liga proti rakovine, PhDr. Zuzana Kusá, PhD. Či naposledy prof. PhDr. Erich Mistrík, CSc.

Cena Slovenskej akadémie vied za propagáciu vedy – tím redaktorov sobotňajšej prílohy Pravda Víkend pod vedením Tiny Čornej ocenili v roku 2015 za pravidelnú spoluprácu s vedcami zo všetkých troch oddelení SAV.

Výročná cena Literárneho fondu za novinársku tvorbu – práca redaktorov denníka Pravda je pravidelne oceňovaná Literárnym fondom. V roku 2015 si prémiu za tri publicistické články prevzal Jozef Sedlák (ocenený aj v roku 2012, 2014) a za dve autorské reportáže Milan Čupka (ocenený aj v roku 2012). V roku 2012 získali prémie aj Vladimír Jancura a Andrej Barát.

Hlavná cena Medzinárodnej federácie poľnohospodárskych novinárov - v roku 2014 za článok Potravina nepochádza z police supermarketu bol opäť ocenený redaktor Jozef Sedlák.

Národná cena SR za kvalitu od Ústavu metrológie a skúšobníctva - v roku 2013 získal túto cenu Jozef Sedlák za príspevok Návrat k pôvodným potravinám prospeje aj obchodu.

Cena Slovak Press Photo - fotoreportér Pravdy Robert Hüttner zabodoval v roku 2014 na treťom ročníku súťaže Slovak Press Photo. Porota jeho fotografii udelila čestné uznanie v kategórii Životné prostredie.

Futbalista roka – denník Pravda už od roku 1993 každoročne spolu so Slovenským futbalovým zväzom vyhlasuje najlepších slovenských futbalistov v prestížnej ankete Futbalista roka. Denník Pravda je okrem toho dlhodobým partnerom aj ďalších športov na Slovensku (hokej, volejbal, tenis, ...)

Olympiáda ľudských práv – denník Pravda sa v roku 2015 stal aj hlavným mediálnym partnerom XVII. ročníka Olympiády ľudských práv, na ktorej sa po prvý raz vyhlasovala špeciálna Cena Pravdy pre najlepšie študentské eseje.

Stavba roka - denník Pravda a jeho magazín Dobré bývanie sú od roku 1998 partnerom prestížnej odbornej súťaže Stavba roka.

Dni otvorených pivníc pod Malými Karpatmi – denník Pravda je partnerom tejto najpopulárnejšej vinárskej akcie na Slovensku.

Jánošíkove dni – denník Pravda je od roku 1996 partnerom aj tohto tradičného folklórneho festivalu v Terchovej.

Bratislavské hudobné slávnosti – denník Pravda je dlhoročným partnerom Bratislavských hudobných slávností


Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Luboš Šefčák, Zuzana Duhajová: Dejiny slovenského novinárstva 1918-1968. 1. vyd. Bratislava : Univerzita Komenského, 1999, str. 193
  2. http://www.sme.sk/c/2104836/novy-sefredaktor-dennika-pravda.html
  3. http://aktualne.atlas.sk/pravda-meni-sefredaktora-povedie-ju-nora-sliskova/showbiz/televizia/
  4. Najväčší mienkotvorný denník na Slovensku, denník Pravda, mení svojho majiteľa.
  5. zmenil Nová Pravda je na svete!
  6. Pravda mení majiteľa, britský Daily Mail nahradila spoločnosť Florena (Pravda, 10.3.2010)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]