Robert Kaliňák

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Robert Kaliňák
Robert Kaliňák
súčasný podpredseda vlády
V úrade
4. apríla 2012 – 23. marec 2016
Premiér Robert Fico
15. minister vnútra Slovenskej republiky
Momentálne v úrade
od 4. apríl 2012
Premiér Robert Fico
Predchodca Daniel Lipšic
13. minister vnútra Slovenskej republiky
V úrade
4. júl 2006 – 8. júl 2010
Predchodca Martin Pado Daniel Lipšic Nástupca
Biografické údaje
Narodenie 11. máj 1971 (46 rokov)
Bratislava, Česko-Slovensko
Politická strana SMER-SD
Alma mater Právnická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
Profesia právnik, politik
Národnosť Slovák
Odkazy
Spolupracuj na Commons Robert Kaliňák
(multimediálne súbory)

JUDr. Robert Kaliňák (* 11. máj 1971) je slovenský politik. Je podpredseda vlády a minister vnútra. Kaliňák je podpredseda strany SMER - sociálna demokracia.

Robert Kaliňák sa narodil v Bratislave v rodine námorníka a učiteľky bulharskej národnosti.[1] Po skončení strojníckej priemyslovky v rokoch 19891995 študoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského. Počas nežnej revolúcie bol členom koordinačného výboru študentského hnutia. V roku 1990 začal popri štúdiu podnikať a otvoril študentskú reštauráciu, vydavateľstvo a tlačiareň vysokoškolskej literatúry. Po roku 1992 začal popri štúdiu pracovať aj v advokátskej kancelárii. V roku 1999 otvoril spolu so spoločníkmi sieť reštaurácií „Steam & coffee“ a bol aktívny v ďalších odvetviach podnikania. Po vstupe do politiky sa vzdal výkonu exekutívnych činností.

Politická činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Robert Kaliňák je jedným zo zakladajúcich členov strany SMER – sociálna demokracia. Od jej vzniku prešiel rôznymi straníckymi funkciami. Od roku 2001 je členom jej predstavenstva a od roku 2004 jej podpredsedom.

2002 – 2006[upraviť | upraviť zdroj]

bol zvolený za poslanca NR SR a predsedu výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Počas tejto funkcie výbor riešil niekoľko politických škandálov ako „Skupinka“ alebo odpočúvanie novinárov. Aj preto výbor predložil v roku 2004 zákon o ochrane pred odpočúvaním, ktorý platí dodnes.

Ako predseda výboru predložil aj zákon o odškodnení obetí invázie spojeneckých vojsk v roku 1968 alebo zákon o zbraňovej amnestii, v ktorej bolo v dvoch kolách odovzdaných osem tisíc dovtedy nelegálnych zbraní.

2006 – 2010[upraviť | upraviť zdroj]

Po parlamentných voľbách bol vymenovaný za podpredsedu vlády a ministra vnútra SR.

Počas tejto funkcie Slovenská republika úspešne vstúpila do Schengenského priestoru a do bezvízového programu USA. V bezpečnostnej oblasti došlo k zásadnému zníženiu kriminality, najmä násilnej. Najväčší posun bol zaznamenaný v oblasti dopravnej nehodovosti, kde došlo k zníženiu úmrtí na cestách zo 627 (2007) na 355 (2009).

Jeho funkcia bola sprevádzaná aj viacerými škandálmi ako kauza „Hedviga Malinová“ alebo „vývoz tréningovej výbušniny do Írska“.

2010 – 2012[upraviť | upraviť zdroj]

bol zvolený za poslanca NR SR a predsedu výboru na kontrolu Slovenskej informačnej služby.

Počas tejto funkcie došlo k odhaleniu kauzy odpočúvania novinárov Vojenským obranným spravodajstvom.

2012 – 2016[upraviť | upraviť zdroj]

Po parlamentných voľbách bol opäť vymenovaný za podpredsedu vlády a ministra vnútra.

Počas tejto funkcie začal s niekoľkými zásadnými reformami ako „ESO“ – reforma verejnej správy s úsporou 1 % HDP (700 mil. eur), reforma záchranného systému, managementu katastrof a integrácie dobrovoľných hasičských zborov do IZS, reforma verejného obstarávania aj so zavedením „štátneho e-bay“, reforma dôchodkového systému ozbrojených zložiek s úsporou 200 mil. eur, reforma štátnej politiky marginalizovaných rómskych komunít.

V oblasti bezpečnosti sa dosiahol napr. najnižší počet vrážd od vzniku SR alebo Slovensko prvýkrát splnilo záväzok EÚ znížiť počet úmrtí na cestách o 50 % (295).

2016 –[upraviť | upraviť zdroj]

Po parlamentných voľbách 2016 bol opäť vymenovaný za ministra vnútra SR. V tomto období čelil podozreniam o obchodovaní s človekom obžalovaným z podvodu na vratkách DPH (Ladislav Bašternák), ktorý je zároveň majiteľom rezidenčného komplexu Bonaparte, v ktorom býva predseda vlády Fico.[2][3] Počas tohto obdobia bol taktiež dvakrát podaný návrh na vyslovenie nedôvery voči jeho osobe, nakoľko bol v konflikte záujmov v tomto vyšetrovaní.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Kaliňák: Boh dáva fakty, diabol nie [online]. sme.sk, 2007-03-23, [cit. 2017-04-07]. Dostupné online.
  2. Kaliňákove kauzy – Denník N [online]. Denník N, [cit. 2017-09-07]. Dostupné online.
  3. Všetko o kauze Bašternák, ktorá vyvolala vlnu demonštrácií. | Aktuality.sk [online]. aktuality.sk Azet.sk, [cit. 2017-09-07]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]