Ivan Štefunko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ivan Štefunko
slovenský podnikateľ
Narodenie4. marec 1977 (42 rokov)
Poprad, ČSSR
Alma materUniverzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

Mgr. Ivan Štefunko (* 4. marec 1977, Poprad) je podnikateľ, angel investor a  spoluzakladateľ viacerých spoločností ako napríklad Neulogy, Pelikan.sk, StartupAwards.SK, Wineshop.sk, portálu Lekar.sk, Energia.sk, Euractiv.sk, Diagnose.me a iných.[1] Aktuálne vedie Neulogy Ventures, kde spravuje technologické fondy pre slovenské startupy. V roku 2016 spoluzakladal občianske združenie, neskoršie politické hnutie Progresívne Slovensko, ktorého bol od 20. januára 2018[2] do 8. mája 2019[3] predsedom.

Detstvo a štúdium[upraviť | upraviť zdroj]

Ivan Štefunko sa narodil 4. marca 1977 v Poprade. Veľkú časť detstva prežil v Alžírsku, kde jeho otec pracoval ako stavbár a mama ako učiteľka ekonómie. Od roku 1992 do roku 1996 študoval na Gymnáziu Dominika Tatarku v Poprade. Po skončení gymnázia nastúpil na Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde v roku 2001 zložil štátnu skúšku v odbore politológia. Počas štúdia strávil dva roky na Inštitúte politických štúdií v Paríži, kde študoval európske štúdia. 

Angažovanosť v politike[upraviť | upraviť zdroj]

Po skončení vysokej školy sa Štefunko začal angažovať v odbore, ktorý vyštudoval, a teda v politike. Pridal sa k ľavicovému združeniu Mladá demokratická ľavica, ktorá inklinovala k dnes už zaniknutej Strane demokratickej ľavice (SDĽ) a bol jeho predsedom. Neskôr sa stal zahraničným tajomníkom SDĽ, vďaka čomu mal možnosť komunikovať so svetovými a európskymi sociálnymi demokratmi. V roku 2003 Mladá demokratická ľavica zanikla. Politické aktivity Ivana Štefunka pokračovali pod vedením Milana Ftáčnika, v rámci Ftáčnikovej SDA. Aj tá ale zanikla zlúčením so Smerom[4]

V roku 2001 sa stal riaditeľom a vydavateľom ľavicového časopisu Slovo, ktorý vydával až do roku 2005. V roku 2006 povedal:

"Ľavica je pre mňa základná platforma pre ozajstnú slobodu a demokraciu. Len človek, ktorý je skutočne utláčaný, môže byť slobodný a nebude utláčaný."[5]

V roku 2010 sa po získaní moci pravice postavil na stranu Ivety Radičovej a prehlásil:

Pre denník Pravda v rozhovore roku 2010, kritizoval politiku Smeru-SD a Róberta Fica. „Prvé obdobie jeho vláda nerobila nič iné, len udržiavala v chode krajinu. Projekty, ktoré naštartovala, sa v terminológii Smeru dajú stotožniť s diaľnicami. V skutočnosti je budovanie diaľnic len predĺžením predchádzajúcich plánov a jasnej nevyhnutnosti. Zákonník práce sa tiež nestal zásadne novým textom. A hoci sa Smer usiloval urobiť dôchodkový systém spravodlivým, nemôže tvrdiť, že sa to podarilo.“[6]

„Keby som mal povedať dve najväčšie zlyhania – bol by to kolaps v boji s korupciou a neprijateľná situácia v súdnictve. Počas Dzurindových vlád spoločnosť necítila až taký tiesnivý tlak korupcie a neprávosti, ako sa to dialo v uplynulých štyroch rokoch. Rovnako neobstojí argument, že veď to kradli SNS a HZDS. Pýtam sa, prečo vôbec vznikla koalícia s týmito stranami?“[6]

Štefunko ďalej prehlásil, že SMER-SD nepriniesol za 10 rokov žiadne zásadné zlepšenie života ľudí. Mikloš v tom čase prehlásil: „Ivan (Štefunko) chcel aj naďalej hrať rôzne hry, tak poprosil veľkého Ivana (Mikloša) o peniaze. Ten mu vtedy dohodol kontakt s ProPartners a tí ho financujú dodnes." [7]

Podnikateľské aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Po ukončení jeho kariéry v politike sa v roku 2003 Štefunko rozhodol založiť informačný portál EurActiv.sk, ktorý sa zameriava hlavne na politiku Európskej Únie, jej inštitúcie a aktuálne dianie. Neskôr sa rozhodol založiť spolu s Tatianou Ondrejkovou a Patrikom Dragulom Pelikan.sk, keďže počas štúdia, ale aj počas pôsobenia v EurActiv veľa cestoval a rozumel potrebám cestujúcich leteckou dopravou.

Počas podnikania investoval do viacerých projektov ako napríklad Piano Media, Diagnose.me, Lekar.sk, Energia.sk a mnohých ďalších. 

V roku 2014 Štefunko spoluzakladal Neulogy Ventures s cieľom poskytnúť rozbehový kapitál a podporu začínajúcim podnikateľom. Neulogy Ventures je prvou slovenskou firmou svojho druhu, ktorá navyše podlieha prísnej regulácii na vyspelom finančnom trhu v Luxembursku. Štefunko aktuálne pracuje ako managing partner v Neulogy Ventures. 

Členstvo v občianskych združeniach[upraviť | upraviť zdroj]

Štefunko je veľmi aktívny aj v občianskych združeniach. Dlhodobo sa angažuje a podporuje organizáciu Ľudia proti rasizmu, podporil takisto Inštitút ľudských práv. Taktiež je členom občianskeho združenia Slovenskej aliancie pre inovatívnu ekonomiku-SAPIE, ktorá zastupuje záujmy inovatívnych firiem, zlepšuje slovenský startup systém a  pomáha zlepšovať vzdelávací proces.

Progresívne Slovensko[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2016 Ivan Štefunko spoluzakladal občianske združenie Progresívne Slovensko, ktorého cieľom je ponúkať progresívne riešenie spoločenských problémov na Slovensku.[8] Začiatkom roka 2017 sa Štefunko zúčastnil Tour Progres Slovenska v 13 slovenských mestách spolu s ďalšími členmi správnej rady.

Tento typ projektu strany veľmi zaujal sociológa Slosiarika, avšak osobnosť Štefunka podľa neho na úspech stačiť nebude.[9]

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

So ženou Natašou má 3 deti – 2 dcéry a syna.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. TREND.SK. I. Štefunko: Nemám rád mikromanažment. www.etrend.sk. Dostupné online [cit. 2017-04-03].
  2. MIKUŠOVIČ, Dušan. Štefunko povedie Progresívne Slovensko: Nie sme žiadni vítači imigrantov. dennikn.sk (Bratislava: N Press), 2018-01-20. Dostupné online [cit. 2019-05-08]. ISSN 1339-844X.
  3. KRBATOVÁ, Lucia. Snem progresívcov bol rozlúčkou Čaputovej, hnutie povedie Truban. sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2019-05-08. Dostupné online [cit. 2019-05-08]. ISSN 1335-4418.
  4. ľavičiar Ivan Štefunko: Proletariátom 21. storočia sú menšiny. www.sme.sk (Petit Press). Dostupné online [cit. 2017-04-03].
  5. A.S, Petit Press. ľavičiar Ivan Štefunko: Proletariátom 21. storočia sú menšiny [online]. www.sme.sk, [cit. 2019-05-25]. Dostupné online.
  6. a b Extrémisti budú mať väčší vplyv – Pravda.sk. Pravda.sk, 2010-06-20. Dostupné online [cit. 2017-04-03].
  7. Týždenník KOMENT [online]. 2018-02-22, [cit. 2019-05-25]. Dostupné online.
  8. Tím | progresivne.sk [online]. Progresivne Slovensko, [cit. 2017-04-03]. Dostupné online.
  9. https://domov.sme.sk/c/20647587/mena-beblaveho-ani-stefunka-na-uspech-stacit-nebudu.html