Ivan Štefunko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ivan Štefunko
slovenský podnikateľ
Narodenie4. marec 1977 (41 rokov)
Poprad, ČSSR
Alma materUniverzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

Mgr. Ivan Štefunko (* 4. marec 1977, Poprad) je podnikateľ, angel investor a  spoluzakladateľ viacerých spoločností ako napríklad Neulogy, Pelikan.sk, StartupAwards.SK, Wineshop.sk, portálu Lekar.sk, Energia.sk, Euractiv.sk, Diagnose.me a iných.[1] Aktuálne vedie Neulogy Ventures, kde spravuje technologické fondy pre slovenské startupy. V roku 2016 spoluzakladal občianske združenie Progresívne Slovensko, od 20. januára 2018 je predsedom rovnomenného politického hnutia.

Detstvo a štúdium[upraviť | upraviť zdroj]

Ivan Štefunko sa narodil 4. marca 1977 v Poprade. Veľkú časť detstva prežil v Alžírsku, kde jeho otec pracoval ako stavbár a mama ako učiteľka ekonómie. Od roku 1992 do roku 1996 študoval na Gymnáziu Dominika Tatarku v Poprade. Po skončení gymnázia nastúpil na Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde v roku 2001 zložil štátnu skúšku v odbore politológia. Počas štúdia strávil dva roky na Inštitúte politických štúdií v Paríži, kde študoval európske štúdia. 

Angažovanosť v politike[upraviť | upraviť zdroj]

Po skončení vysokej školy sa Štefunko začal angažovať v odbore, ktorý vyštudoval, a teda v politike. Pridal sa k ľavicovému združeniu Mladá demokratická ľavica, ktorá inklinovala k dnes už zaniknutej Strane demokratickej ľavice (SDĽ) a bol jeho predsedom. Neskôr sa stal zahraničným tajomníkom SDĽ, vďaka čomu mal možnosť komunikovať so svetovými a európskymi sociálnymi demokratmi. V roku 2003 Mladá demokratická ľavica zanikla. Politické aktivity Ivana Štefunka pokračovali pod vedením Milana Ftáčnika, v rámci Ftáčnikovej SDA. Aj tá ale zanikla zlúčením so Smerom[2]

V roku 2001 sa stal riaditeľom a vydavateľom ľavicového časopisu Slovo, ktorý vydával až do roku 2005

Pre denník Pravda v rozhovore roku 2010, kritizoval politiku Smeru-SD a Róberta Fica. „Prvé obdobie jeho vláda nerobila nič iné, len udržiavala v chode krajinu. Projekty, ktoré naštartovala, sa v terminológii Smeru dajú stotožniť s diaľnicami. V skutočnosti je budovanie diaľnic len predĺžením predchádzajúcich plánov a jasnej nevyhnutnosti. Zákonník práce sa tiež nestal zásadne novým textom. A hoci sa Smer usiloval urobiť dôchodkový systém spravodlivým, nemôže tvrdiť, že sa to podarilo.“[3]

„Keby som mal povedať dve najväčšie zlyhania – bol by to kolaps v boji s korupciou a neprijateľná situácia v súdnictve. Počas Dzurindových vlád spoločnosť necítila až taký tiesnivý tlak korupcie a neprávosti, ako sa to dialo v uplynulých štyroch rokoch. Rovnako neobstojí argument, že veď to kradli SNS a HZDS. Pýtam sa, prečo vôbec vznikla koalícia s týmito stranami?“[3]

Podnikateľské aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Po ukončení jeho kariéry v politike sa v roku 2003 Štefunko rozhodol založiť informačný portál EurActiv.sk, ktorý sa zameriava hlavne na politiku Európskej Únie, jej inštitúcie a aktuálne dianie. Neskôr sa rozhodol založiť spolu s Tatianou Ondrejkovou a Patrikom Dragulom Pelikan.sk, keďže počas štúdia, ale aj počas pôsobenia v EurActiv veľa cestoval a rozumel potrebám cestujúcich leteckou dopravou.

Počas podnikania investoval do viacerých projektov ako napríklad Piano Media, Diagnose.me, Lekar.sk, Energia.sk a mnohých ďalších. 

V roku 2014 Štefunko spoluzakladal Neulogy Ventures s cieľom poskytnúť rozbehový kapitál a podporu začínajúcim podnikateľom. Neulogy Ventures je prvou slovenskou firmou svojho druhu, ktorá navyše podlieha prísnej regulácii na vyspelom finančnom trhu v Luxembursku. Štefunko aktuálne pracuje ako managing partner v Neulogy Ventures. 

Členstvo v občianskych združeniach[upraviť | upraviť zdroj]

Štefunko je veľmi aktívny aj v občianskych združeniach. Dlhodobo sa angažuje a podporuje organizáciu Ľudia proti rasizmu, podporil takisto Inštitút ľudských práv. Taktiež je členom občianskeho združenia Slovenskej aliancie pre inovatívnu ekonomiku-SAPIE, ktorá zastupuje záujmy inovatívnych firiem, zlepšuje slovenský startup systém a  pomáha zlepšovať vzdelávací proces.

Progresívne Slovensko[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2016 Ivan Štefunko spoluzakladal občianske združenie Progresívne Slovensko, ktorého cieľom je ponúkať progresívne riešenie spoločenských problémov na Slovensku.[4] Začiatkom roka 2017 sa Štefunko zúčastnil Tour Progres Slovenska v 13 slovenských mestách spolu s ďalšími členmi správnej rady.

Tento typ projektu strany veľmi zaujal sociológa Slosiarika, avšak osobnosť Štefunka podľa neho na úspech stačiť nebude.[5]

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

So ženou Natašou má 3 deti – 2 dcéry a syna.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. TREND.SK. I. Štefunko: Nemám rád mikromanažment. www.etrend.sk. Dostupné online [cit. 2017-04-03].
  2. ľavičiar Ivan Štefunko: Proletariátom 21. storočia sú menšiny. www.sme.sk (Petit Press). Dostupné online [cit. 2017-04-03].
  3. a b Extrémisti budú mať väčší vplyv – Pravda.sk. Pravda.sk, 2010-06-20. Dostupné online [cit. 2017-04-03].
  4. Tím | progresivne.sk [online]. Progresivne Slovensko, [cit. 2017-04-03]. Dostupné online.
  5. https://domov.sme.sk/c/20647587/mena-beblaveho-ani-stefunka-na-uspech-stacit-nebudu.html