Martin Klus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Martin Klus
slovenský politológ
slovenský politológ
Narodenie 8. jún 1980 (37 rokov)
Bydlisko Banská Bystrica
Národnosť slovenská
Alma mater Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

Doc. PhDr. Martin Klus, PhD., MBA je slovenský politológ. V rokoch 2009 – 2014 bol jedným z najcitovanejších slovenských politológov[1]. Počas tohto obdobia poskytol stovky politických analýz domácim (RTVS, TA3, JOJ, Markíza, Rádio Lumen, Hospodárske noviny, Pravda, Nový Čas, Aktuálne.sk, Aktuality.sk a pod.), ale aj zahraničným médiám (Česká televize, Lidové noviny, Magyar Rádió, Wiener Zeitung, TRT, BBC a pod.).

Aktívne sa od roku 1999 realizuje aj v rámci tretieho sektora s cieľom zvýšiť občiansku[2] či študentskú participáciu na veciach verejných, resp. v rámci okrášľovacích[3] a vzdelávacích[4] aktivít. Viackrát sa angažoval v politických[5], odborných[6] i občianskych iniciatívach na zmenu volebných a referendových zákonov.

Od roku 2003 pôsobí ako vysokoškolský pedagóg v oblasti politológie, verejnej politiky, verejnej správy, európskych štúdií, lobingu a politického marketingu. V období rokov 2010 – 2014 pôsobil ako prorektor pre zahraničné styky, vzťahy s verejnosťou a edičnú činnosť na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave a v tej istej funkcii aj na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici v mesiacoch november – december 2014, kedy sa kvôli politickým aktivitám rozhodol na funkciu abdikovať[7].

Vzdelanie[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 19982003 vyštudoval politológiu, začal ju študovať na Trnavskej univerzite, dokončil ju na Univerzite Mateja Bela. V roku 2004 získal titul doktor filozofie v odbore Medzinárodné vzťahy, v roku 2007 titul PhD. v odbore Teória politiky a v roku 2008 titul docent na UMB. Titul Master of Business Administration získal v roku 2012 na Sales Manager Akademie vo Viedni.

Rôzne kvalifikácie získal Università degli Studi di Trieste v Taliansku Sveučilište u Rijeci v Chorvátsku, University of California v USA. Čiastkové doktorandské štúdium ukončil na Høgskolen i Molde v Nórsku.

Politická činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

15. novembra 2014 zvíťazil vo voľbách do Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici v obvode Rudlová-Sásová[8] a v aktuálnom funkčnom období pôsobí ako jeden z najaktívnejších poslancov.

Od decembra 2014 ohlásil spoluprácu s politickou stranou Sloboda a Solidarita, kde pôsobí ako expert a tímlíder pre zahraničnú politiku a politický systém[9].

V roku 2016 kandidoval v parlamentných voľbách na kandidátnej listine SaS. Politická strana získala 315 558 hlasov, čo činí 12,10 % a Martin Klus získal 21 513 preferenčných hlasov, čím sa stal poslancom Národnej rady Slovenskej republiky[10].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]