Jana Vaľová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

PhDr. Jana Vaľová (* 8. júl 1965) je poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky a primátorka mesta Humenné.

V súčasnosti (2012) pôsobí ako poslankyňa Národnej Rady SR za stranu SMER-SD, je okresnou predsedníčkou politickej strany SMER-SD, členkou Výboru pre sociálne veci, členkou Výboru pre európske záležitosti a súčasnou primátorkou mesta Humenné. Je zvolená za poslankyňu Prešovského samosprávneho kraja, kde zastáva funkciu podpredsedníčky Komisie kultúry a národnostných menšín a je taktiež predsedníčkou oblastnej organizácie cestovného ruchu.

Je absolventkou maturitného odboru na Strednej poľnohospodárskej technickej škole v Medzilaborciach (SPTŠ). V rokoch 20032008 ukončila magisterské štúdium na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce na Trnavskej univerzite a následne v roku 2009/2010 rigoróznou skúškou získala titul PhDr. na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave v odbore Sociálna práca. Ovláda aktívne anglický a ruský jazyk.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Bývala zootechnička, majiteľka salónu krásy a veštkyňa z kariet vstúpila do politiky v roku 2000 a stala sa členkou politickej strany SMER-SD a zároveň aj jej okresnou predsedníčkou. [1] V roku 2005 bola zvolená za poslankyňu Prešovského samosprávneho kraja za stranu SMER-SD a súčasne bola zvolená za predsedníčku Komisie kultúry a národnostných menšín Prešovského samosprávneho kraja (PSK). V rokoch 2006 - 2010 bola zvolená za poslankyňu NR SR a taktiež pôsobila ako členka Výboru pre sociálne veci a bývanie. Pôsobila v hodnotiacej komisii Rady ministrov pre prevenciu drog a kontrolu drogovej závislosti a bola zvolená za predsedníčku Stálej komisie pre rodovú rovnosť a rovnosť príležitostí a členkou Rady vlády pre rodovú rovnosť. V tom istom období pôsobila aj ako poslankyňa mestského zastupiteľstva v Humennom. V roku 2009 bola opätovne zvolená za poslankyňu Prešovského samosprávneho kraja, kde pôsobila aj ako podpredsedníčka komisie kultúry a národnostných menšín. V rokoch 20102012 bola v parlamentných voľbách znovu zvolená za poslankyňu NR SR za stranu Smer-SD, v ktorých spomedzi kandidátov strany SMER-SD za Prešovský kraj obdržala najvyšší počet hlasov a zároveň sa stala členkou Výboru pre sociálne veci a Výboru pre európske záležitosti. V roku 2010 bola v komunálnych voľbách zvolená za primátorku mesta Humenné, kde kandidovala za stranu SMER-SD, ĽS-HZDS, SNS, Strana zelených, Úsvit, Slobodné fórum, Nová demokracia. V roku 2012 bola v predčasných parlamentných voľbách po tretíkrát zvolená za poslankyňu NR SR opäť s najväčšou podporou voličov spomedzi kandidátov strany SMER-SD v Prešovskom kraji a opätovne pracuje ako členka Výboru pre sociálne veci a členka Výboru pre európske záležitosti.

Nezisková organizácia Cesta životom[upraviť | upraviť zdroj]

Nezisková organizácia Cesta životom, ktorú zakladala Jana Vaľová a bola registrovaná na jej súkromnej adrese, získala od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny 33 194 eur na výstavbu zariadenia Domov na polceste v Repejove v okrese Medzilaborce.[2] Vaľová v reakcii na medializáciu dotácie uviedla, že s projektami tejto organizácie nemá nič spoločné a ešte pred vstupom do Národnej rady vystúpila zo všetkých orgánov tejto neziskovej organizácie.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Vaľová doveštila, pomáha Smeru [online]. SME.sk, 2007-11-7, [cit. 2012-10-29]. Dostupné online.
  2. a b Tomanová má ďalšie Privilégium. V Humennom [online]. . Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]