Andrea Turčanová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Andrea Turčanová
regionálna politička, poslankyňa Prešovského samosprávneho kraja, primátorka mesta Prešov
Narodenie26. december 1966 (52 rokov)
Martin, Slovensko

Ing. Andrea Turčanová, rodená Polohová[1] (* 26. december 1966, Martin) je primátorkou mesta Prešov vo volebnom období 2014 až 2018.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Aj napriek miestu svojho narodenia, celý doterajší život prežila v meste Prešov. Vyštudovala Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave kde získala titul chemickej inžinierky. Je vydatá a má päť detí. (Martin, Barbara, Rafael, Ján a Timotej)[2] Manžel Ing. Ján Turčan, bol profesionálnym vojakom kde dosiahol vojenskú hodnosť - major. Verejne je aktívny ako prezident Spoločenstva katolíckych vojakov (SKV) v Ozbrojených silách Slovenskej republiky.[3]

Pracovné zaradenie[upraviť | upraviť zdroj]

Pracovala na Odbore mestských organizácií a verejnoprospešných činností – mesta Prešov. Pôsobila ako koordinátorka celoslovenských projektov zameraných na deti a rodinu, ako koordinátorka Programu rozvoja komunitnej sociálnej práce. Bola riaditeľkou sociálneho odboru – ÚPSVaR Prešov. Od januára až do decembra 2014 bola riaditeľkou Domova sociálnych služieb svätého Dominika v obci Petrovany, okres Prešov.

Politické aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 2006 sa, ako členka KDH, aktívne venuje regionálnej politike ako poslankyňa mestského zastupiteľstva Prešov a poslankyňa zastupiteľstva prešovského samosprávneho kraja.

V roku 2014 sa stala spoločnou kandidátkou (KDH, SDKÚ-DS, NOVA, MOST-HÍD, OĽaNO) na post primátorky tretieho najväčšieho mesta Slovenska a vo voľbách 15. novembra 2014 bola ako prvá žena v histórii Prešova zvolená za primátorku. 15. decembra 2014 o 10:00 sa ujala funkcie primátorky mesta Prešov na volebné obdobie 2014 – 2018.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.politikaopen.sk/frontend/users/875
  2. http://turcanova.sk/kto-som/
  3. https://www.ordinariat.sk/slovo-prezidenta-skv/
  4. http://presov.korzar.sme.sk/c/7548705/novu-presovsku-primatorku-pokropili-vinom.html