Andrea Turčanová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Andrea Turčanová
regionálna politička, poslankyňa Prešovského samosprávneho kraja, primátorka mesta Prešov
Narodenie 26. december 1966 (51 rokov)
Martin, Slovensko

Ing. Andrea Turčanová, rodená Polohová[1] (* 26. december 1966, Martin) je primátorkou mesta Prešov vo volebnom období 2014 až 2018.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Aj napriek miestu svojho narodenia, celý doterajší život prežila v meste Prešov. Vyštudovala Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave kde získala titul chemickej inžinierky. Je vydatá a má päť detí. (Martin, Barbara, Rafael, Ján a Timotej)[2] Manžel Ing. Ján Turčan, bol profesionálnym vojakom kde dosiahol vojenskú hodnosť - major. Verejne je aktívny ako prezident Spoločenstva katolíckych vojakov (SKV) v Ozbrojených silách Slovenskej republiky.[3]

Pracovné zaradenie[upraviť | upraviť zdroj]

Pracovala na Odbore mestských organizácií a verejnoprospešných činností – mesta Prešov. Pôsobila ako koordinátorka celoslovenských projektov zameraných na deti a rodinu, ako koordinátorka Programu rozvoja komunitnej sociálnej práce. Bola riaditeľkou sociálneho odboru – ÚPSVaR Prešov. Od januára až do decembra 2014 bola riaditeľkou Domova sociálnych služieb svätého Dominika v obci Petrovany, okres Prešov.

Politické aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 2006 sa, ako členka KDH, aktívne venuje regionálnej politike ako poslankyňa mestského zastupiteľstva Prešov a poslankyňa zastupiteľstva prešovského samosprávneho kraja.

V roku 2014 sa stala spoločnou kandidátkou (KDH, SDKÚ-DS, NOVA, MOST-HÍD, OĽaNO) na post primátorky tretieho najväčšieho mesta Slovenska a vo voľbách 15. novembra 2014 bola ako prvá žena v histórii Prešova zvolená za primátorku. 15. decembra 2014 o 10:00 sa ujala funkcie primátorky mesta Prešov na volebné obdobie 2014 – 2018.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.politikaopen.sk/frontend/users/875
  2. http://turcanova.sk/kto-som/
  3. https://www.ordinariat.sk/slovo-prezidenta-skv/
  4. http://presov.korzar.sme.sk/c/7548705/novu-presovsku-primatorku-pokropili-vinom.html