Ján Oravec (ekonóm)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ján Oravec
Ján Oravec
Prezident Združenia podnikateľov SR
V úrade
2003 – súčasnosť
Biografické údaje
Narodenie6. jún 1964 (55 rokov)
Senica, ČSSR
Alma materUniverzita Komenského v Bratislave
ProfesiaPrezident - Združenie podnikateľov SR
NárodnosťSlovenská
www.janoravec.sk

PhDr. Ján Oravec CSc. (* 6. jún 1964, Senica) je slovenský ekonóm. Je prezidentom Združenia podnikateľov Slovenska. V roku 2004 sa stal členom Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru v Bruseli a v roku 2013 sa stal členom jeho predsedníctva.

Prax [1][upraviť | upraviť kód]

Štúdiá a prvé roky praxe[upraviť | upraviť kód]

Ján Oravec sa narodil 6. 6. 1964 v Senici. V rokoch 1970 až 1978 chodil do základnej školy v Rozbehoch a v Cerovej, v rokoch 1978 až 1982 študoval Gymnázium v Senici. V roku 1987 absolvoval Univerzitu Komenského v Bratislave. V rokoch 1993 až 1995 študoval na Southern Methodist University, Dallas, Texas, USA (bankový manažment). V roku 1994, v rámci austrálskeho programu pre strednú a východnú Európu, absolvoval desaťmesačný pobyt v austrálskom Melbourne a Sydney a študoval na Swinburne University of Technology v Melbourne (Business Administration). V roku 1996 získal v Ústave slovenskej a svetovej ekonomiky SAV v Bratislave titul kandidát vied.

Svoju profesionálnu kariéru začal na Ekonomickom ústave SAV, neskôr bol aktívny vo finančnom sektore. V roku 1990 sa zúčastnil jedného z prvých školení pre maklérov v strednej a východnej Európe, ktoré v Budapešti organizovali experti americkej burzy cenných papierov NYSE. Pôsobil ako finančný manažér investičných fondov, riaditeľ investičného bankovníctva v Devín Banke, absolvoval stáže v Banc One, Dallas, Texas, USA and Westpac Bank, Sydney, Austrália.

Pôsobenie v mimovládnom sektore[upraviť | upraviť kód]

Je zakladateľom Nadácie F. A Hayeka (1992) a Združenia daňových poplatníkov Slovenska (1997), mimovládnych organizácií, ktoré svojou činnosťou významne ovplyvnili hospodársku politiku na Slovensku a stali sa jednými z najúspešnejších a najrešpektovanejších mimovládnych organizácií spomedzi MVO vo všetkých transformujúcich sa krajinách.[chýba zdroj] Inicioval a riadil výskumné projekty Nadácie F. A. Hayeka, (napr. Index konkurencieschopnosti, Indexy ekonomickej slobody), vzdelávacie projekty (Letné školy ekonómie pre budúcich manažérov a ich učiteľov), organizovanie významných medzinárodných konferencií o energetike, dôchodkovom systéme, daniach, atď., či prednášok významných zahraničných osobnosti (novozélandský reformátor Roger Douglas, ruský reformný politik Grigorij Javlinskij, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Gary Becker, architekt prvej úspešnej reformy dôchodkového systému José Pinera, americký filozof slovenského pôvodu Michael Novak, americký miliardár Steve Forbes, či prezident kanadského Fraser Institute Michael Walker). Združenie daňových poplatníkov pod jeho vedením vytváralo tlak na znižovanie celkového finančného (daňového a odvodového) zaťaženia na Slovensku, ku ktorému prispel úspešný projekt „Deň daňovej slobody“ a spracovávanie „Analýzy verejných výdavkov“. Od roku 2004 je tiež členom Vedeckej rady Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Prahe.

Pôsobenie v exekutíve[upraviť | upraviť kód]

V rokoch 1999 až 2002 pracoval ako generálny riaditeľ sekcie stratégie na Ministerstve hospodárstva SR. Počas tohoto obdobia bol predsedom a členom rôznych dozorných rád (okrem iného v SSE, a.s., Slovenskej záručnej a rozvojovej banke, Transpetrole, a.s., Slovenskej konsolidačnej, a.s.), bol predsedom správnej rady Národnej agentúry pre MSP a tiež podpredsedom Rady vlády pre vedu a techniku). Spolu s tímom svojich spolupracovníkov na Ministerstve hospodárstva vypracoval prvý vládny dokument, ktorý sa systematicky zaoberal zlepšovaním podnikateľského prostredia a inicioval celý rad návrhov na jeho zlepšenie, vrátane prvého návrhu na zásadné zjednodušenie daňového systému a zníženie daní z príjmov fyzických a právnických osôb v roku 2000. V rámci svojich kompetencií sa podieľal na vstupe SR do OECD a následne taktiež zastupoval SR v kľúčových ekonomických výboroch OECD v Paríži.

V roku 2003 získal Eisenhower Fellowship, štipendium americkej nadácie, v rámci ktorej strávil v USA dva mesiace.

Zastupovanie záujmov súkromného sektora[upraviť | upraviť kód]

V súčasnosti je prezidentom Združenia podnikateľov Slovenska a členom prezídia Republikovej únie zamestnávateľov. Od roku 2004 zastupuje slovenských zamestnávateľov v tripartitných rokovaniach a v Európskom hospodárskom a sociálnom výbore v Bruseli. Venuje sa tiež vlastnej poradenskej činnosti v oblasti makroekonomického poradenstva, vypracovávania analýz podmienok pre podnikanie, dopadov prijímanej legislatívy na podnikanie, strednodobých výhľadov, atď.

Publikuje popularizačné články a seriály, vystupuje v elektronických médiách, prednáša, zúčastňuje sa verejných diskusií. Niektoré jeho prozamestnávateľské argumenty bývajú spochybňované, ako zavádzajúce a zámerne klamlivé[2].

Žije v Bratislave, je ženatý, má dve deti.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Životopis Jána Oravca
  2. PROFANT, Tomáš. Naozaj klesá chudoba vo svete? - Pole. Pole (Bratislava: OZ POLE), 2018-02-15. Dostupné online [cit. 2018-02-15].

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]