Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Súradnice: 48°08′25″S 17°06′57″V / 48,140415°S 17,115846°V / 48.140415; 17.115846

Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave
Fajnorovo nábrežie 01.jpg
Budova fakulty od nábrežia
Základné informácie
Skratka FiF UK
Typ verejná škola
Zameranie filozofická fakulta
Rok založenia 1921
Kontaktné údaje
Adresa Gondova 2, 814 99 Bratislava
Oficiálny web http://www.fphil.uniba.sk/

Filozofická fakulta Univerzity Komenského (skratka FiF UK) je jedna z trinástich fakúlt Univerzity Komenského v Bratislave.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Patrí medzi najstaršie fakulty Univerzity Komenského. Vznikla v roku 1921 za aktívnej pomoci profesorov Karolovej univerzity. Okrem výchovy stredoškolských profesorov dala Slovensku aj prvých profesionálnych vedeckých pracovníkov spoločenskovedných disciplín. V súčasnosti v rámci celoživotného vzdelávania organizuje fakulta pre študentov a absolventov vysokých škôl výberové štúdium, rozširujúce štúdium, rekvalifikačné štúdium a doplňujúce pedagogické štúdium. Pre občanov Slovenskej republiky organizuje kurzy cudzích jazykov a štátne jazykové skúšky a pre cudzincov kurzy slovenského jazyka ako cudzieho jazyka a štátne skúšky zo slovenského jazyka.

Fakulta poskytuje tri stupne štúdia: bakalárske, magisterské a doktorandské štúdium. Bakalárske štúdium trvá tri alebo štyri roky (napr. štúdium archívnictva). Magisterské štúdium (jednoodborové i dvojodborové) trvá jeden (napr. štúdium archívnictva) až dva roky. Doktorandské štúdium trvá štyri roky.

Na FiF UK dnes študuje okolo 4 200 študentov a približne 50 doktorandov. Každý rok fakulta vydáva tri študentské časopisy, ktoré spolu so študentskými vedeckými konferenciami pomáhajú študentom pri príprave na vedeckú prácu. Na FiF UK pôsobí 22 katedier a Studia Academica Slovaca - centrum pre slovenčinu ako cudzí jazyk. Pri štúdiu pomáha študentom so svojou zbierkou aj ústredná knižnica, ktorá získava, spracúva, ochraňuje a sprístupňuje domáce a zahraničné, vedecké a odborné dokumenty.

Pracoviská[upraviť | upraviť zdroj]

Vedenie fakulty[upraviť | upraviť zdroj]

(K septembru 2017)

Dekan
Prodekani
  • doc. PhDr. Miloslav Vojtech, PhD., prodekan pre bakalárske a magisterské štúdium
  • doc. PhDr. Mariana Szapuová, PhD., prodekanka pre prijímacie konanie, celoživotné vzdelávanie občanov a vzťahy s verejnosťou
  • prof. Mgr. Marián Zouhar, PhD., prodekan pre vedecký výskum a vysokoškolské doktorandské štúdium
  • prof. PhDr. Martin Slobodník, PhD., prodekan pre rozvoj fakulty a medzinárodné vzťahy
Tajomník
  • JUDr. Pavel Horváth
Predseda Akademického senátu FiF UK

doc. PhDr. Daniel Klimovský, PhD.

Bývalí poslucháči[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • SLOBODNÍK, Martin – GLOSSOVÁ, Marta (eds.): 95 rokov Filozofickej fakulty UK : Pohľad do dejín inštitúcie a jej akademickej obce. Bratislava : Univerzita Komenského v Bratislave, 2017. 556 s. ISBN 978-80-223-4390-9

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]