Rafael Rafaj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rafael Rafaj
Biografické údaje
Narodenie19. október 1959 (59 rokov)
Žilina, Slovensko
Politická stranaSNS

Rafael Rafaj (* 19. október 1959, Žilina)[1] je bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky. Vo volebných obdobiach 20062010 a 2010 – 2012 bol predsedom poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany.

Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského, v roku 2002 neúspešne kandidoval na starostu bratislavskej mestskej časti Rača. Okrem politiky sa venuje jóge a ezoterike.

V marci 2009 ho údajne pristihli redaktori denníka SME pri falšovaní podpisu Jána Slotu na prezenčnej listine poslancov NR SR.[2][3] Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) sa po stretnutí s predstaviteľmi SNS rozhodol nekonať a uspokojil sa s ich vyjadrením, že Rafaj svojho šéfa strany Jána Slotu nepodpísal a so Slotovým tvrdením, že v parlamente bol a podpisoval sa sám.[4] Kauzu falšovania podpisov nevyšetroval ani Úrad boja proti korupcii.[5][6]

Bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, prvý podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS). Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave, novinár, predtým dlhoročný hovorca SNS. V NR SR pôsobil šesť rokov ako poslanec (2006 až 2012). Ako nová tvár sa presadil vlastnou činnosťou, vyhlásili ho za najaktívnejšieho poslanca vládnej koalície (2006-2010). Predložil viac, ako dve desiatky návrhov zákonov, pripravil a inicioval aj viaceré významné politické deklarácie parlamentu, napr. o nemennosti Benešových dekrétov či uznesenie NR SR ku Kosovu. V NR SR pôsobil ako predseda poslaneckého klubu a podpredseda Výboru pre kultúru a médiá, člen Výboru NR SR pre európske záležitosti, predseda skupiny priateľstva Medziparlamentnej únie v NR SR s USA a Kanadou, člen Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy. Po odchode z parlamentu (2012) pôsobil ako analytik pre európsku politickú skupinu MELD (Brusel). Skúsenosti má aj z komunálnej politiky, v rokoch 2006 - 2010 pôsobil ako zástupca starostu MČ Bratislava-Rača. Viedol informačné spravodaje, obecné noviny a televíziu, bol člen redakčných rád a publikačne činný v asi dvadsiatich periodikách na Slovensku. V roku 2005 vydal politologickú knihu o najstaršej politickej strane Slovenska – SNS. Zamestnaný je na pozícii riaditeľa a súčasne pôsobí aj ako mediálny a komunikačný poradca. Od októbra 2012 zastáva v SNS funkciu 1.podpredsedu strany.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]