Verejnosť proti násiliu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Verejnosť proti násiliu
Základné informácie
Skratka VPN
Založenie 1989
Rozpustenie 1992
Predseda Ján Budaj, Fedor Gál
Najviac poslancov 48
Volebný výsledok 29,35 % (voľby do NR SR 1990)
Existencia zaniknutá strana
Ďalšie informácie
Sídlo Ventúrska 10, Bratislava
Noviny Verejnosť
Farby modrá, červená

Verejnosť proti násiliu, skratka VPN, bolo demokratické politické hnutie, pôsobiace na Slovensku v rokoch 1989 – 1992. V období rokov 1990 – 1992 bolo vládnou stranou, vo voľbách roku 1992 však neprekročilo potrebné 5-percentné volebné kvórum pre vstup do parlamentu a následne bolo rozpustené.

Vznik[upraviť | upraviť zdroj]

V reakcii na pražské udalosti zo 17. novembra sa v nedeľu 19. novembra zišlo v bratislavskej Umeleckej besede približne päťsto umelcov, intelektuálov a osobností spoločenského života. Milan Kňažko, ktorý sa vrátil z Prahy, informoval o štrajku pražských divadiel a umelci okolo výtvarníkov Miroslava Cipára a Ľubomíra Longauera predložili výzvu, v ktorej pražský štrajk podporili.[1] Na tomto zhromaždení padol aj návrh vytvorenia politického hnutia a zároveň vzniklo aj jeho pomenovanie. K samotnému založeniu došlo nasledujúci deň, 20. novembra, kedy jeho zakladatelia Milan Kňažko, Ján Budaj, Fedor Gál, Peter Zajac, Martin Bútora, Jozef Kučerák a ďalší prijali programové vyhlásenie[2], na základe ktorého od moci vyžadovali dialóg, nastolenie skutočnej demokracie a zrušenie článku 4 ústavy.[3] Vyhlásenie prečítal Milan Kňažko na prvom mítingu hnutia na Hviezdoslavovom námestí dňa 22. novembra.[4] Hnutie sa rýchlo stalo hlavnou opozičnou silou na Slovensku. Jeho prioritou bolo doviesť krajinu k slobodným voľbám, ktoré sa uskutočnili v roku 1990.

V období od 28. decembra 1989 do 31. marca 1990 boli na základe ústavného zákona 183/1989 o voľbe poslancov zákonodarných zborov kooptovaní kandidáti VPN do Slovenskej národnej rady a do Federálneho zhromaždenia.[5]

Predseda Koordinačného centra VPN Fedor Gál

Voľby 1990[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý snem Verejnosti proti násiliu sa konal 27. januára 1990 v Bratislave. Jeho cieľom bolo stanovenie úloh pre prvé slobodné voľby, vypísané na 8. – 9. júna. Na jar 1990 predstavila strana predvolebný program s názvom Šanca pre Slovensko, v ktorom bol kladený dôraz na zabezpečenie demokracie a právneho štátu. V ekonomickej oblasti podporovali zavedenie trhového hospodárstva.

Pred voľbami sa na kandidátku VPN dostalo viacero známych osobností, bez ohľadu na ich komunistickú minulosť. Medzi inými tam boli legenda Pražskej jari Alexander Dubček, premiér Marián Čalfa či predseda SNR Milan Čič.

Vo voľbách do Slovenskej národnej rady sa strana umiestnila so ziskom 29,35 % na prvom mieste.[6] Vo voľbách do oboch komôr Federálneho zhromaždenia, ktoré sa konali súčasne, získala strana 32,5, respektíve 37,3 %.

Vláda 1990 – 1992[upraviť | upraviť zdroj]

Po voľbách vytvorila VPN koaličnú vládu s Kresťanskodemokratickým hnutím a Demokratickou stranou. Dňa 27. júna 1990 sa stal premiérom nominant VPN Vladimír Mečiar.[7] Začiatkom roku 1991 sa Mečiar dostal do sporu s vedením VPN. Tretieho marca 1991 vystúpil Milan Kňažko s vyhlásením, že sa vedenie strany na čele s Fedorom Gálom snaží obmedzovať Mečiara v práci a cenzuruje ho. V reakcii na to vytvoril Mečiar 5. marca 1991 platformu Za demokratické Slovensko (VPN-ZDS), do ktorej prešla značná časť členov VPN. Po vyostrení konfliktu s vedením VPN ho parlament dňa 23. apríla 1991 odvolal z pozície premiéra a nahradil Jánom Čarnogurským. Platforma ZDS sa po tomto pretransformovala na politickú stranu s názvom Hnutie za demokratické Slovensko.

Zvyšok strany postupne strácal vplyv a väčšina členov sa pretvorila na Občiansku demokratickú úniu – VPN (ODÚ-VPN), od roku 1992 len ODÚ. Vo voľbách roku 1992 dostala táto strana len 4,04 % hlasov,[8] a neprekročila požadovanú hranicu 5 % pre vstup do parlamentu. V dôsledku volebného neúspechu bola v novembri 1992 rozpustená.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Politici Verejnosti proti násiliu[upraviť | upraviť zdroj]

Články o politikoch Verejnosti proti násiliu sú uvedené v kategórii Politici VPN.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]