Volebné kvórum

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Volebné kvórum alebo (volebná) klauzula (uzatváracia klauzula alebo prirodzená klauzula) je minimálny počet hlasov, ktorý musí politická strana získať vo voľbách, aby sa dostala do parlamentu resp. obdobného orgánu.

Napríklad na Slovensku je to 5% pre jednu stranu, u koalície zloženej z dvoch alebo troch politických strán je to 7 %, u koalície zloženej zo 4 a viac politických strán je to 10 %. V prípade, že ani jeden politický subjekt túto hranicu nedosiahol, zníži sa hranica z 5 % na 4 %, zo 7 % na 6 % a z 10 % na 9. V Česku je to 5% pre stranu, v koalícii sa tento počet násobí, čo vedie k absencii koalícií.

Účinkom volebného kvóra je isté znižovanie reprezentatívnosti, pretože hlasy strán, ktoré nedosiahli určitú percentuálnu hranicu, prepadnú, resp. prerozdelia sa medzi úspešnejšie strany. Tento trend sa do istej miery znižuje pokiaľ uzatváracia klauzula platí pre celú krajinu ako jediný obvod, ako je tomu napríklad v Česku alebo pokiaľ sa to rieši ako v Maďarsku. Tam, hoci sa kvórum uplatňuje v každom obvode samostatne, hlasy strán, ktoré ju nedosiahli neprepadávajú. V prípade, že strana dosiahla 5 percent hlasov v celoštátnom meradle, prechádzajú k prerozdeleniu medzi kompenzačné mandáty.

Volebné kvórum obmedzuje možnosť atomizácie straníckeho systému, pretože nedovolí množstvu malých strán dostať sa do legislatívy/exekutívy. Volebné Kvórum zároveň ovplyvňuje aj voličov, pretože tí si rozmyslia či budú podporovať svoju obľúbenú stranu, ktorá však nemá šancu prekročiť povinné kvórum alebo pôjdu cestou druhého najlepšieho, aby ich hlasy neprepadli pre niekoho koho chcú ešte menej.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]