Strana zelených

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Strana zelených pozri Strana zelených (rozlišovacia stránka).

Strana zelených (iné názvy: zelená strana, ekologická strana, environmentálna strana, zjednodušene zelení) je politická strana ideologicky založená na princípoch zelenej politiky resp. environmentalizmu.

Zelené strany sú najmladšou straníckou rodinou, keďže vznikli v 70. rokoch 20. storočia a na parlamentnú úroveň prenikla v 80. rokoch a členmi vládnych koalícií sa stali od polovice 90. rokov v niektorých západoeurópskych a škandinávskych štátoch (Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Belgicko a i.), obyčajne ako menší koaličný partner sociálnedemokratických strán.[1]

Zelení na Slovensku - prehľad strán[upraviť | upraviť zdroj]

"Zelení" je obľúbená značka v politike, na Slovensku až inflačne využívaná. U nás Strana zelených vznikla v decembri 1989 ako federálna strana s viacerými vetvami. V roku 1990 samostatne kandidujúca slovenská vetva SZ získala šesť mandátov v SNR. V roku 1991 bola zaregistrovaná ako samostatná Strana zelených na Slovensku. V roku 1992 došlo k jej rozštiepeniu, "nie-nacionalisticky" orientované krídlo vystupovalo následne ako Strana zelených, zaregistrovalo sa ako Zelená liga a nakoniec sa zlúčilo s DS. V roku 1994 vznikla (a po pár rokoch zanikla) Slovenská zelená alternatíva ako "trójsky kôň" HZDS. SZS v koalícii s SDĽ, SDSS a AH sa vo voľbách 1994 dostala do parlamentu, podobne ako vo voľbách 1998 v rámci SDK. V ďalších parlamentných voľbách už bola SZS neúspešná alebo sa ich ani nezúčastnila.V roku 2006 zmenila názov na Strana zelených a odštiepila sa od nej frakcia, ktorá sa zaregistrovala pod názvom Strana zelenej alternatívy a neskôr sa premenovala na Stranu zelených Slovenska. V tom istom roku neaktívna Strana národnej prosperity zmenila názov na Zelení - strana národnej prosperity. V roku 2009 vznikla strana Zelená vlna, ktorá však nie je aktívna. V roku 2012 premenovaním strany AZEN vznikla (a v roku 2013 zanikla) strana Zelení - "trójsky kôň", ktorý mal odobrať hlasy Strane zelených v parlamentných voľbách.

Prehľad "zelených" strán na Slovensku:

Žiadna z týchto strán však už nemá blízko slovenskému občianskemu, environmentálnemu ani ochranárskemu hnutiu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Kopeček 2010, s. 83

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Global Greens – svetová organizácia strán zelených (po anglicky)